TTNET Yeteneğe Destek Yaratıcı Ekonomiye Destek Projesi, insanın varoluşundan beri sahip olduğu yaratıcılık ile klasik ekonominin birleştirilmesi sonucu ortaya çıkan “yaratıcı ekonomi” kavramını tanıttı bize. Yaratıcılık, kişinin yeteneğine, teknolojiyi kullanabilmesine, bulunduğu çevrenin kalitesine, kültürel çeşitliliğine ve yenilikçi olmasına bağlı bir kavramdır. Yaratıcı ekonomi buradan yola çıkarak, bir ülkenin sadece maddi kaynakları, finansal sermayesi veya ihracat rakamları ile ilerleyemeyeceğini savunur. Bunların yanı sıra insan unsurunun sahip olduğu yaratıcılığı, kültürel sermayeyi de işin içine katar ve bu iki ayrı kaynağı birlikte ele alır. Başka bir deyişle, insanın yaratıcılığını üretime çevirerek ekonomik bir değer elde etmesidir.
Yeteneğe Destek Yaratıcı Ekonomiye Destek Projesi’nde ben ve arkadaşlarım Türkiye’nin sektörde önde gelen isimleriyle buluştuk. Onlardan Dijital İçerik Üretimi, Dijital İçerik Sunumu ve Ticaretin Elektronikleşmesi başlıkları altında eğitimler aldık. 3 günlük bir eğitim olmasına karşın oldukça etkili ve yoğun bir eğitim oldu. Biz gençlerde farkındalık yaratmak adına birçok konuya yer verildi ve tartışıldı. Teorik bilgilerin yanı sıra pratik bilgilere, çarpıcı örneklere yer verildi. Fatih Soydan hocamızın verdiği örnek hala aklımdan çıkmıyor. Konuya şöyle giriş yaptı: “Fikirlerinizi çöpe atmayın arkadaşlar, başkalarının çöplerinden milyon dolar kazananlar var.” “Başkasının çöpe attığı, değersiz bir şeye neden bu kadar büyük paralar verilsin ki, insan parasını göz göre göre çöpe atar mı?” dedim kendi kendime. Daha sonra Türkiye’de bizim çöp olarak gördüğümüz tavuk ayaklarının Çin ve Vietnam gibi ülkelere ihracatı yapılarak milyon dolarlar kazanıldığını öğrendim.

Son gün MIT Enterprise Forum Türkiye tarafından bir projeniz varsa onun nasıl geliştirileceği, nasıl sunulacağı ve ekonomiye nasıl kazandırılacağı ile ilgili bilgiler aldık. Örnek bir proje hazırladık ve iş planını oluşturduk. Ulvi Yaman Hoca’mızın da dediği gibi “Benim bir fikrim var!” demek yeterli değilmiş. Fikir, projenin veya girişimin yalnızca çıkış noktasıymış bunu iş planı hazırlarken gördük. Gelir ve gider kalemlerini oranlamak, yaptığınız işten kâr elde etmek o kadar zor ki.
Yeteneğe Destek Yaratıcı Ekonomiye Destek Projesi, size değer veren insanlar ve sizi destekleyecek kurumlar olduğunun bir göstergesi. Gerçekten içtendi tüm söyledikleri sözler, verdikleri öğütler… Proje süresi bittikten sonra bile kapıların size her zaman açık olduğunu biliyorsunuz.
TTNET’e bu sosyal sorumluluk projesini üstlendiği için sonsuz teşekkürlerimi sunarım. Diğer kuruluşların da örnek alması dileğiyle…

  1. Abdulkadir Bağış
    20 Haz 2012 1:05 pm

    Evet bende katılmıştım o seminere çok güzel geçti çok şey öğrettiler bize “hevesli değil, girişimci” olmayı başta… O Çöpten toplayarak ihraç edilen tavuk ayakları zaten süper bir buluş. Her şey düşünmekten başlıyor….

Yorum Yapın