1990 yılında Denizli’de doğdum. Denizli Anadolu Lisesi’nde lise eğitimimi tamamladıktan sonra 2009 yılında Pamukkale Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nü kazandım. Geleceğe dair kurduğum planlara uygun bir meslek olduğunu düşünüyordum. Bir iş kurma fikri aklımda hep vardı. Okuduğum bölüm bu konuda biraz daha bilgi sahibi olmamı ve okul dışındaki fırsatları görmemi sağladı. 2. sınıfta Endüstri Mühendisliği Topluluğu’nun yönetim kuruluna girerek yönetim tecrübesi kazandım ve kendimi daha fazla geliştirmem gerektiğini fark ettim. Hayalimde organizasyon ve reklam üzerine hizmet veren bir ajans kurmak vardı. Ancak birçok kez teşebbüs etmeme rağmen o kadar cesur olamadım. Çünkü çevremdeki kişilerle yaptığım görüşmeler ve araştırmalarım sonucunda kendimi böyle bir girişime o kadar da hazır hissetmiyordum.

3. sınıfta vize dönemimde genel öğrenci profili gibi ben de ders çalışmamak için birçok bahane buluyordum kendime. O günlerden birinde Facebook’ta vakit geçirirken bir reklama rastladım. Tıklayıp uzun bir formu tamamen can sıkıntısından doldurmamın hayatımda ciddi bir değişikliğe yol açacağından haberim yoktu. Kasım ayının sonunda telefonum çaldı ve telefondaki kişi TTNET’ten arandığımı söyleyince, borçtan dolayı olduğunu düşünerek tereddüt ederek konuştum. Daha sonra telefondaki ses bir şeye katılmaya hak kazandığımı söyleyince kendime gelemedim bir süre, ne diyeceğimi bilemedim. Tekrar sordum ne olduğunu. Biraz daha sakin bir şekilde dinleyince Yeteneğe Destek Yaratıcı Ekonomiye Destek eğitimlerine kabul edildiğimi öğrendim ve yaptığım başvurumu hatırladım. Birkaç gün içinde tekrar benimle iletişime geçerek detayları paylaştılar. Artık resmen inanmıştım kabul edildiğime.

5 Aralık’ta ilk eğitimlere katılan 60 kişiden biri oldum ve tarifsiz bir mutluluk yaşadım. Ticaretin elektronikleşmesi üzerine eğitimler aldım. 5 gün boyunca, çok kaliteli eğitmen ve konuklardan aldığım dolu dolu eğitimlerdi bunlar. Bu 5 gün geleceğime dair planlarımın değişmeye başladığı günler oldu. 5 gün sonunda iki günlük workshop sonunda ortaya çıkardığımız projeyi jüriye sunmamız istendi. Grup arkadaşlarım beni sözcü olarak seçtiler. İlk kez  böylesine önemli bir sunuma çıkacaktım ve sadece beş dakikam vardı. Heyecandan ölmek üzereydim. Bu sunumun benim için tekrar yakalanması zor bir fırsat olduğunu düşünüyorum.

Sürprizler benim için bitmedi ve projemiz finale kaldı. Tekrar bir İstanbul yolculuğu ve bu sefer Türkiye’nin önde gelen isimlerinin önündeki 3 dakikalık sunum… İnanılmaz bir tecrübeydi.

Sunumlar sonunda birinci olduğumuzu öğrendiğim andaki mutluluğu hayatımda daha önce yaşamamıştım. İşte tüm bunlar sonunda resmen yeni bir Barış doğdu. Kazandığım eşsiz tecrübe ve aldığım eğitimler sayesinde kendime olan güvenim arttı. Geleceğime daha umutlu bakmaya başladım. İçimdeki potansiyeli fark ettim. Denizli gibi çok fazla gelişmemiş bir şehirde doğup büyümenin getirdiği dezavantajı ortadan kaldırabileceğimi ve bunu aslında avantaja çevirebileceğimi gördüm. En önemlilerinden biri de TTNET sayesinde, hâlâ görüştüğüm, fikir alışverişinde bulunduğum ve destek aldığım insanları tanımış olmak. Şu anda Yenileşim Kulübü’nde proje koordinatörüyüm ve e-ticaret girişimlerinde bulundum. Yakın bir zamanda hayalim olan o ajansı kurmayı planlıyorum ve bu sefer her şeyin farklı olacağını biliyorum.

Tüm bu yaşananlar sadece beni değil, çevremi de etkiledi. Örnek vermek gerekirse; ailemin artık internete olan bakışı değişti. Onlar da fikirler üretiyor. Beraber yeni fikirler üzerine tartışıp yeni projeler çıkartmaya çalışıyoruz. Arkadaşlarım ise e-ticareti merak etmeye başladılar. Benimle sosyal medya ve e-ticaret üzerine konuşarak fikirlerime başvuruyorlar. Bu şekilde çevreme yeni bilgiler vermek ve arkadaşlarımın fikirler geliştirdiklerini görmek beni de çok mutlu ediyor.

Artık internet her yönüyle benim için vazgeçilmez ve çok büyük bir kaynak. Okuldaki birçok arkadaşımdan farklıyım ve artık sadece endüstri mühendisi olmayıp, fark yaratan yaratıcı ekonomide istihdam sağlayan biri olmayı hedefliyorum.

Bizleri aile sıcaklığında benimseyip bunları keşfetmemizi sağlayan TTNET ailesine çok teşekkür ederim.

  1. Henüz yorum yapılmamış.
Yorum Yapın