İnsanlığın gelişimine katkı sağlayan bilişim ve haberleşme teknolojilerindeki hızlı değişim son hız devam ediyor. İnsanlığın değerini sağlamlaştıran anneler de bu sürece uyum sağlayarak, yaşanan e-dönüşümde çocuklarının gelişiminde önemli bir role sahip oluyor.

Günümüzde çocuklar internet teknolojilerinin hakim olduğu bir dünyaya doğuyor. Bu değişim ve gelişim sürecinde çocuklarını yetiştiren annelerin, dijital dünyaya entegre olmaları da büyük önem taşıyor. Çocukların interneti bilinçli kullanmalarından tutun; bu alanda yetkin kişiler olarak yetişmelerinde, becelerini geliştirmelerinde, annelerinden alacakları teşviğin ve desteğin çok değerli olacağı inancındayım. Gelecekte bu alanda yeni birçok meslek şekillenecek. Dijital dünyaya hakim ve yetkin çocukların profesyonel alanda başarı sağlama fırsatları da çok olacak.

TÜİK araştırmasına göre 2011 yılında Türkiye’de kadınların % 36.9’u, erkeklerin % 56.1’i bilgisayar kullanıyor.İnternet kullanım oranı ise kadınlarda % 35.3 iken, erkeklerde % 54.9. Türkiye’de 35 milyon üzerinde internet kullanıcısının olduğu ve facebook kullanıcı sayısının 30 milyonu aştığı düşünülürse Türk annelerinin dijital dünyada aktif olarak yer aldığını söyleyebiliriz. Google’ın, Türkiye’deki tüketicilerin internetteki alışveriş davranışlarını mercek altına alan “Thinkretail” araştırma sonuçlarını incelemiştim. Araştırmada annelerin alışverişlerinde ürün araştırma ve satın almada interneti oldukça aktif kullandığı gözlemleniyor. Annelerin gerek eski arkadaşlarını bulmak, gerek çocuklarını takip etmek, gerek tüm özelliklerinden faydalanmak için sosyal ağlarda da giderek yer aldığını gözlemliyoruz. Annelerimiz her geçen gün e-dönüşüm sürecine daha çok adapte oluyor…

Türkiye internetle 12 Nisan 1992’de tanıştı. Doğduğu günden itibaren evinde internet olan çocukların anne olacağı zamanları görmemize az kaldı. Yakın gelecekte internetin her yerde olduğu Türkiye’ye doğan neslin Anneler Günü’nü kutlayacağız.

Peki, internet nesli anneleri nasıl olacak?

Anneler Günü’nü annemize bir demet çiçek armağan ederek, bir güzel sözcükle yanağından öperek kutlardık biz. Kim bilir? Belki bu yeni nesil anneler, çocuklarının en çok beğeni ya da “retweet” alacak Anneler Günü mesajını paylaşmalarını bekleyecekler. “Benim oğlumun Anneler Günü mesajı 50 “retweet” aldı, seninkinin toplam beğeni sayısı kaç?” diye kendi aralarında konuşurlar mı dersiniz ? :) Belki de bir demet çiçekten daha değerli olacak beğeni sayısının değeri… Böyle olsa şaşırmazdım. Zaman değişiyor…

Yeni neslin anneleri çocuklarına “ulaştın mı?” telefonu etmeyecekler diye düşünüyorum. “Vardığında check-in olmayı unutma” anne-çocuk arasında kullanılan klasik cümleler arasına girecek gibi gözüküyor. Çocuğunun nerede, kimlerle olduğunu merak eden annelerin verecekleri izinlerde ön şart “Arkadaşlarınla buluştuğun zaman mutlaka fotoğraf paylaş” mı olacak dersiniz? Çocuklar evden uzaklaşırkan annelerin arkalarından bağırdıkları cümlelerde sayısal dilin hakimiyetini hissedeceğiz gibi duruyor.

Yeni nesil annelerinin çocuklarını büyütürken interneti çok etkili bir şekilde kullanacakları da kesin. Çocuklarını yetiştirirken hem bilgi araştıracaklar hem de diğer birçok annenin deneyimlerini okuyacaklar, dinleyecekler.
Bebeklerle ilgili blogların sayısında ciddi bir artış gözlenebilir.

Her konuda fikri olan anneler olacaktır bu neslin anneleri, ne de olsa bir veri patlamasının olduğu çağda büyüyorlar..

Çocuklarına paylaşımın değerini doğdukları ilk günden itibaren aşılayacaklardır. Çünkü “paylaşmak” bu yeni neslin genlerinde var.

Bizler de bu yeni neslin çocuklarının “takipçi teyze”leri olacağız gibi görünüyor. :)

Teknolojik bir anne olarak ben de bu yazı sayesinde tüm annelerin Anneler Günü’nü kutlamak istedim.

Sevgilerimle

  1. Henüz yorum yapılmamış.
Yorum Yapın