Medyanın genlerinde “gelişim” var. Bugünün “yeni medya düzeni”nde gazeteler, TV kanalları, radyoların yanı sıra internet siteleri, bloglar ve sosyal medya kanallarının da kayda değer bir yeri var. Medyayı takip etmek; dünyadaki gelişmeleri özümseyebilmek, önemli ayrıntıları gözden kaçırmamak adına daha da önem kazanıyor. Ulusal basında yaptığımız takibin yani sıra çalışma arkadaşlarımla birlikte uluslararası yazılı basını da yakından takip etmeye; bilgiyle beslenmeye ve birbirimizi beslemeye çalışıyoruz.

Bilgi önemli, zamanlarımız değerli… Bilginin hiç durmadan yenilendiği ve yayıldığı günümüzde sizlere de zaman kazandırmak istedik. Bundan sonra TTNET Blog’da, dünyada gündemi belirleyen ve iş dünyasının yakından takip ettiği bazı yabancı dergilerde dikkatimizi çeken haberleri kısa başlıklarla, özetlerle sizlerle paylaşacağız.

 

Mayıs-haziran döneminden bizim seçtiklerimiz;

Harvard Business Review – Haziran 2012

*“Steve Jobs’un gerçek liderlik dersleri” başlığında verilen haberde, Jobs’un yaşam mottosunun ölümü sonrasında sıklıkla gündeme gelen “Stay Hungry. Stay Foolish” olduğu belirtiliyor. Fakat Jobs’un asıl çıkış noktasının Apple’ın da mottosu olan “Think Different” olduğuna dikkat çekiliyor. Walter Isaacson’un kalem aldığı bu yazıda Steve Jobs’un “Farklı Düşün” derken aslında neyi kastettiği tartışılıyor. Jobs’u şahsen de tanıyan Isaacson, Jobs’un kendisini 18 yaşındayken meditasyon ve Budizm ile tanıştırdığından bahsediyor. “Farklı Düşün” felsefesinin birçok Doğu geleneğinde var olduğunu yazan Isaacson bu felsefesinin altında, “Tüm teorilerinizi ve önceden öğrenilmiş fikirlerinizi bir kenara bırakın. 5 duyunuza hitap eden ham gerçekliğe odaklanın ve böylece gerçek bilgeliğe ve irfana ulaşabilirsiniz” öğretisinin olduğunu vurguluyor.

*“Yöneticiler Nasıl Lider Olur?” başlıklı makalede Michael D. Watkins, iyi bir yöneticiden iyi bir lidere dönüşüm için 7 önemli geçişten bahsediyor. Bu 7 geçiş: Uzman – Pratisyen, Analizci – Bütünleştirici, Taktisyen – Stratejist, Duvar Ustası – Mimar, Problem Çözücü – Gündem Belirleyici, Savaşçı – Diplomat, Yardımcı Oyuncu – Başrol Oyuncusu. Bu 7 geçişin sağlanmasının iyi bir yöneticinin iyi bir lidere dönüşmesi için gerekli olduğu öne sürülüyor.

*Vaka Çalışması: Kilit Çalışanlar Çarpıştığında – İşletme sahibi, iki üst düzey yöneticisi ihtilafa düştüğünde nasıl davranmalıdır sorusuna yanıt arayan çalışmada, farklı bir perspektifle olayın bütünün görülmeye çalışılması gerektiğinden ve bu tip durumlarda her hikayede iki “taraf” olduğunun unutulmaması gerektiğinin altı çiziliyor. Yaşanmış olaylardan örneklerle yazı bir vaka çalışmasına dönüştürülüyor.

Fast Company – Haziran 2012

*Telekom firmalarının güç birliği yaparak, ücretsiz anında mesajlaşma uygulamalarına (Skype, iMessage vb.) karşı birleştiklerinin belirtildiği “Baş parmak savaşlarında yeni silan” adlı haberde, kısa mesajlaşmadan şirketlerin elde ettikleri kar oranının giderek düştüğü belirtiliyor. Öte yandan ücretsiz mesajlaşma uyguşamalarının veri transferine ihtiyaçları olduğu fakat bir opratör zorunluluğu olmadığı söyleniyor. 2011 yılında 7.8 tirliyon metin mesajı göçnderildiği 2011 – 2015 yılları arasında kısa mesajlaşmadan beklenen cironun 730 milyar Amerikan Doları olduğu yazılıyor. 2011 yılı net ciroda da yüzde 9 oranında bir düşüş olduğu belirtiliyor.

*Fast Company’nin 2012 yılında İş Dünyası’nın En Yaratıcı 100 İsmi çalışmasında Çin Hükümeti’nin Kamu ve Çevre İşleri Enstitüsü Direktörü Ma Jun’un birinci olduğu görülüyor. Haberde, Ma Jun’un dengesiz sanayileşme sonrasında son on yılda tamamen kuruyan Pekin Yongding Nehiri’nde sandalye üzerinde otururken çekilmiş fotoğrafı dikkat çekiyor. Listede ikinci sırada Facebook Tüketici Pazarlama Birimi Yöneticisi Rebecca Van Dyck, üçüncü sırada ise Starbucks Dijital Yöneticisi Adam Brotman’ın olduğu görülüyor.

Fortune – 25 Haziran 2012

*Tim Cook Apple’ı nasıl değiştiriyor başlıklı haberde, Steve Jobs’un sağ kolu Cook’un başarıyı devam ettirmeye ve Apple sihrini sürdürmeye çalıştığı belirtiliyor. Haberde Cook’un Şubat ayında yatırımcılara yönelik yapılan bir toplantıda Facebook’u Apple şirket felsefesine en yakın şirket olarak gördüğü söylemine yer veriliyor. Apple hisselerinin, Tim Cook’un görevde olduğu ilk 33 haftada, Steve Jobs’un Apple’a geri döndüğü 1997 yılındaki aynı döneme oranla daha pozitif bir trend içinde olduğu belirtiliyor. Tim Cook’a yakın bir başka CEO’nun onun için; “İletişim kurulması kolay bir yönetici ve bazen onun Apple’ın CEO’su olduğunu unutuyorum” diyor. Haberde Cook’un iş kıyafetlerini giymiş, Apple’ın Çin’de bulunan iPhone üretim tesisinde gerçekleştirdiği saha ziyareti sırasında çekilmiş fotoğrafı dikkat çekiyor.

*Haberde, ABD Utah’ta bir aile şirketi olarak kurulan, çevrimiçi araştırma yazılımları üreticisi Qualtrics inceleniyor. Ryan Smith’in babası ve erkek kardeşi ile birlikte kurduğu şirket 10 yıl içinde ailenin hayalini bile kurmayacağı şekilde büyüdü. Son olarak gelen tüm tekliflere rağmen 75 milyon dolar sermaye kredisi alarak tüm teklifleri geri çeviren ve kendi başına büyüme yoluna giden şirket, bu karar sonrasında verilen en yüksek teklif oranında büyüme sağladı ve özgürlüğünü de elinde tutmuş oldu. Türk aile şirketi hikayelerine benzeyen şirket geçmişinde baba Smith’in, oğlu Ryan Smith’i 14 yaşındayken şehir merkezinde “Artık okul kıyafetlerinin parasını ödemek için kendine bir iş bulmak zorundasın” diyerek bırakması önemli yer tutuyor.

*Bir girişimcilik hikayesi olan haberde geçtiğimiz yıl Pentagon’un 6 milyar doları kara, deniz ve havada opere edilen insansız savaş araçlarına harcadığından bahsediliyor. DreamHammer şirketinin kurucusu ve CEO’su Nelson Paez ise şirketiyle 5 milyon dolar harcayarak, her türlü robotu uzaktan kumanda edebilen bir işletim sistemi geliştirdi. Eğer Pentagon bunu kullanmaya karar verirse üretici firmaların tamamının DreamHammer’dan lisanslama almasının gerekeceği üstün bir girişimcilik başarısı olarak anlatılıyor.

TIME – 28 Mayıs 2012

*Çin’in Yetenek Savaşı başlığı ile verilen haberde dünyanın en kalabalık ülkesinin ülke dışındaki yetenekli iş gücüne gözünü diktiği tartışılıyor. Artık iş hayatında sınırların kalmadığının altı çizilirken Çin’de bulunan iş alanlarının Amerika’da görmeye alıştığımız Google, Facebook ofisleri havasına büründüğü söyleniyor ve fotoğraflarla destekleniyor. GDF Grup CEO’su Wayne Wang artık yetenek savışının en teknolojik sektörden daha düşüğüne kadar her yerde var olduğunu söylemesi dikkat çekiyor.

TIME – 18 Haziran 2012

*Çin’in genç nüfusunun sadece kendi ülkelerinin değil, dünyanın da geleceğini şekillendirdiği belirtiliyor. Pozitif bir tablonun çizilmediği haberde, Sosyolog Lian Si’nin “Bazı iyi eğitimli kişiler tatmin edici iş bulamıyorlar. Bu trend devam ederse Çin’in sosyal uyumu bozulabilir” şeklindeki yorumu dikkat çekiyor. Hurun Raporu’nda Çin’deki milyonerlerin yaş ortalamasının 39 olduğu, bunun Amerika’ya oranla 15 yıl daha erken olduğu belirtiliyor.

 

  1. Henüz yorum yapılmamış.
Yorum Yapın