İnternetin yaygınlaşmasının ilk dönemlerinde, kimi sektörlerin, özellikle de müzik sektörünün korsan içerik tüketiminden olumsuz etkilendiği bir gerçek. Bugün için ise aynı şeyleri söylemek internete biraz haksızlık etmek olur sanki. Çünkü yasal yollardan müzik dinlemeye ve indirmeye izin veren platformlar sayesinde internet, müzisyenler için vazgeçilemez bir mecra haline geldi.  Müzisyenler bu mecrada dinleyicileri ile buluşuyor, müzikseverler ise diledikleri müzik içeriklerine yasal yollardan kolayca ulaşabiliyor.

Ayrıca internet sayesinde çok düşük maliyetlerle, kitlelerle buluşmayı başaran ve sesini dünyaya duyuran müzisyenler de var. Hem dünya hem de Türkiye müzik sektörü internetten ünlü olmayı başaran örneklerle dolu.

TTNET Müzik platformu, yasal müzik dinlenebilen ve indirilebilen platformların başında geliyor. TTNET’in 2008 yılında müzikseverlerle buluşturduğu bu sitede 3 milyonu aşkın yerli ve yabancı şarkı yer alıyor. Kullanıcılar bu siteye üye olarak istedikleri şarkıları ücretsiz olarak dinleyebiliyorlar. Bu müzikleri bilgisayarına indirmek veya müzik çalarında dinlemek isteyenler ise çok düşük bedeller karşılığında bu değerli şarkı ve albümlere sahip olabiliyorlar.

Çok geniş bir müzik arşivine sahip olan bu sitelerde müzik piyasasının nabzı tutulabiliyor. Bu platformlarda popüler şarkılardan ve sanatçılardan haberdar olunuyor, yeni sanatçılar ve şarkılar keşfediliyor. 

Kısaca müzik piyasasında dengeleri değiştiren internet, bugün müzisyenler ve müzikleri buluşturan en geniş mecra. Türkiye’de ve dünyada yasal yoldan içerik tüketim alışkanlığının artmasıyla, müzik servisi sunan sitelerin değeri ve popülerliği daha da artacak.

 

  1. Serdar
    30 Ara 2011 8:17 am

    Bence TTNET’İn uygulamaya soktuğu en yararlı sistemlerden bir tanesi, çünkü hem korsan önlenmiş olunuyor hem de sanatçılar burdan pay çıkartıp isyan etmemiş oluyor. TTNET’i kutlamak gerekiyor. Her zaman böyle projeler görmek isteriz tabi ki.

Yorum Yapın