Geçmişte ses hizmetleri sadece telekom şirketleri tarafından, TV yayını televizyon kanalları, internet ise internet servis sağlayıcıları tarafından sağlanıyordu. Hızla gelişen iletişim teknolojileri ve yakınsama (convergence) olarak adlandırılan trend sayesinde, iletişimin farklı medyalar aracılığıyla sağlandığı günler çok yakında geçmişte kalmış olacak.

Yakınsama nedir?

Yakınsama kavramı sayesinde internet, telefon ve TV kombinasyonunun bir arada sunulabildiği; böylece telefon, data ve video ihtiyacına cevap verebilen Üçlü Oyun (Triple Play) sistemine mobil özelliklerin de eklenmesiyle Dörtlü Oyun (Quad Play) ile tanıştık.

Yakınsama, Uluslararası Telekom Birliği (ITU) tarafından “geçmişte ayrı teknoloji, piyasa ya da politikalarla tanımlanmış endüstri yapılarını bir araya getiren (entegre eden) teknolojik, hukuki, pazara ilişkin ya da düzenleyici kapasite” olarak tanımlanıyor. Avrupa Komisyonu (Green Paper) ise yakınsamayı farklı şebeke platformları aracılığıyla benzer hizmet çeşitlerinin taşınması ya da telefon, televizyon ve kişisel bilgisayar gibi tüketici aygıtlarının bir araya getirilmesi olarak ifade ediyor.

Yakınsama genel olarak dijitalleşme ve genişbant ağlarının ortaya çıkması dolayısıyla, telekomünikasyon, Radyo-TV yayıncılığı ve bilişim sektörleri arasındaki teknik ve düzenleyici sınırların, bulanık bir hal alması ya da belirsizleşmesi olarak ifade ediliyor.

Yakınsama süreçler açısından incelenerek de tanımlanabiliyor. Teknik süreçte yakınsama, santraller, uydular, kablo kanalları, arayüzler ve direkler gibi kaynakların “şebeke seviyesi”nde paylaşımı olarak karşımıza çıkarken, işlevsel süreçte yakınsama veri yayıncılığı (data broadcasting), sesli yanıt sistemi (audiotex) gibi yeni hibrid hizmetlerin gelişmesi ya da yayıncılık ve telekomünikasyon sektörlerinin işlevlerine ilişkin algıdaki değişim olarak tanımlanıyor.

Kurumsal süreç açısından yakınsama, telekomünikasyon ve yayıncılık altyapılarının aynı ana şirket grubunun mülkiyetinde olmasını ya da aynı şirket tarafından telekomünikasyon ve yayıncılık hizmetlerinin birlikte sağlanmasını ifade ediyor.

Yakınsamanın hayatımıza etkileri

Sadece iletişim hizmetleri için ayda ortalama olarak kaç fatura ödediğimizi düşünelim. Sabit telefon, televizyon yayın hizmeti, mobil telefon, internet bağlantısı gibi her hizmet için ayrı birer aboneliğin yanı sıra her ay takip edilecek ayrı faturalar ve gerektiğinde aranacak ayrı müşteri hizmetleri bulunuyor. Yakınsama sayesinde bu hizmetlerin hepsini tek bir merkezden alabilecek, tek faturayla ödeme yapabilecek ve bu hizmetlerin çapraz faydalarından daha fazla faydalanabileceğiz.

Örneğin sosyal ve iş hayatımızın en önemli ve vazgeçilmez iletişim kanalı olan ses hizmetlerini evimizde sabit telefonumuz, dışarı çıktığımızda mobil telefonumuz ve internete bağlı olduğumuz noktalarda ise VoIP servisleri üzerinden kesintisiz olarak alabilmemiz mümkün.

Televizyon yayınlarını ise geleneksel yöntemlerin yanı sıra evimizde bulunan sabit veri hizmetiyle birlikte IPTV üzerinden; havaalanları, alışveriş merkezleri gibi internete kolayca bağlanabildiğimiz alanlarda web tv üzerinden veya mobil teknolojiler sayesinde cep telefonlarımızı kullanarak mobil tv hizmeti ile takip edebileceğiz.

Modern hayatımızın en önemli medya kanalı olan internete ise evimizde sabit DSL bağlantılarımız, dışarıda WiFi noktaları veya mobil olarak 3G ağı üzerinden her zaman ve her yerde bağlı kalabiliyoruz.

Yeni model televizyonlar ve evimizdeki oyun konsolları ile internette sörf yaparken, bilgisayarımızı ve cep telefonumuzu televizyon olarak kullanıyor, internet bağlantımız üzerinden telefon görüşmesi yapabiliyoruz.

İletişim kanallarımız hızla iç içe girerken aynı zamanda yer ve zaman konusunda bağımlılığımız da ortadan kalkıyor. Yakınsama ile artık her yerde ve her zaman tüm hizmetlere ulaşmamız mümkün oluyor.

 1. ender
  6 Eyl 2010 5:33 am

  Yeni blog sayfanızı tebrik eder başarılar dileriz iyi çalşmalar

 2. oktay
  15 Eyl 2010 8:25 pm

  başarılar.

 3. Sat Anlage
  23 Kas 2010 7:35 pm

  Yazar cok tesekkurler…

  Selamlar Burcu

Yorum Yapın