İnternete, yani bilgiye, eğlenceye, haberlere, iletişime herkes erişsin istiyoruz. Peki bunu yapmak söylemek kadar kolay mı? Örneğin şehir merkezinden çok uzakta bir dağ başına yerleşmiş 20 haneli bir köye internet altyapısı döşemek oldukça yüksek maliyetli bir girişim olmaz mı? Hava şartlarının sert, coğrafi konumun elverişsiz, yerleşimin zor olduğu bölgelere internet ve telefon hizmeti götürmek gerçekten de zor iş.  

Peki, bu bölgeler internetsiz ve iletişimsiz bırakmamak için ne yapmalı? Çoğumuz DSL, ADSL, mobil interneti ve 3G’yi biliyoruz. Bunların yanı sıra internet sağlayan, bir bilgisayarı, mobil cihazı veya benzeri bir elektronik aleti dünyadaki diğer internet kullanabilen cihazlara bağlayan ve veri alışverişine izin veren farklı teknolojiler de var.

İşte bu teknolojilerden biri de Wimax. Wimax, DSL ve kablolu internetin bittiği yerde başlıyor ve bir nevi Wi-Fi gibi çalışıyor. Bir kablosuz internet teknolojisi olan Wimax’in kapsama alanı yaklaşık 50 km, üstelik bu teknoloji daha geniş bir kullanıcı kitlesine daha hızlı internet hizmeti sunabiliyor. Yani Wimax teknolojisi küçük bir yerleşim alanını kolaylıkla kapsayacak genişliğe ve kapasiteye sahip.

2001 yılı Haziran ayında düzenlenen WiMAX Forum’da tam ismi belirlenerek telekomünikasyon teknolojileri arasına katılan Wimax’ın açılımı, Worldwide Interoperability for Microwave Access yani Mikrodalga Erişim için Dünya Çapında Birlikte Çalışabilirlik.

Uluslararası Telekomünikasyon Birliği’nin (ITU) 2007 yılında aldığı kararla 3. nesil (3G) teknolojileri içinde tanımlanan Wimax, baz istasyonuna benzeyen bir kuleden yaklaşık 50 km’lik bir alana internet sağlıyor. Böylece geniş bir alana altyapı gerektirmeden internet hizmeti sunuyor. Wimax’ın kurulum maliyeti düşük olduğu için son kullanıcıya yansıyan hizmet bedeli de daha düşük oluyor.

Wimax birkaç yıl öncesine kadar ADSL ve 3G internete rakip bir teknoloji gibi yansıtıldıysa da bugüne kadar genellikle kısıtlı bir kullanım alanına sahip oldu. Wimax Forum’un verdiği bilgilere göre bugün dünyada 17,7 milyon Wimax kullanıcısı var ve bu rakamın 2013 yılında 45 milyona ulaşması bekleniyor.

Wimax teknolojisi dünyada daha çok şehir merkezine uzak olan kırsal bölgelerde kullanılıyor. Bu teknolojinin ilerleyen zamanlarda hava alanları, alışveriş merkezleri gibi mekanlarda da yaygınlaşması öngörülüyor.

Wimax’ın dünyada yoğun olarak kullanıldığı bölgeleri gösteren aşağıdaki haritaya göre Türkiye’de Wimax teknolojisi kendine yaygın bir alan bulamasa da şu anda üzerinde çalışılan bölgeler mevcut. Örneğin Ulaştırma Bakanlığı ve Türk Telekom işbirliğiyle Bingöl ilinde Wimax sistemi kurma çalışmaları devam ediyor. Projede, 119 köy ve bu köylere bağlı mezralara hem telefon hem de internet hizmeti sunulması planlanıyor. Şu anda proje kapsamında, 5 köye Gelişmiş Kablosuz Telefon Sistemi (GKTS) sayesinde telefon ve internet hizmeti verilmeye de başlandı bile. Daha önce Konya ve Yozgat ilinde de Wimax deneme çalışmaları yapılmış, bazı pilot bölgelere internet sağlanmıştı.

İnternet gibi tüm dünyayı kapsayan bir hizmete elbette tek bir teknoloji ve standart yetmiyor. Teknolojiler gelişiyor, Wimax bunlardan yalnızca bir tanesi. Türkiye’ye düşen gelişen teknolojilerin gücünü birleştirmesi, bölgeler arasındaki dijital uçurumu kapatacak çalışmalara ağırlık vermesi ve böylece tam bir bilgi toplumuna dönüşmesi. Dezavantajlı bölgelere internet götürmek ve internet penetrasyonunu arttırmak isteyen bir Türkiye için Wimax iyi bir fırsat. 

Kaynak: www.wimaxmaps.org


  1. Henüz yorum yapılmamış.
Yorum Yapın