Pazarlama alanında dijital bir paylaşım platformu sunan www.dijitolog.com sitesi ilginç bir araştırmaya imza attı. “Web Yöneticileri ve E-Ticaret” başlıklı araştırma, web yöneticilerini mercek altına alıyor. Araştırma sonuçlarına göre yüzde 96’sı erkek olan bu topluluğun yaş ortalaması oldukça genç. Yüzde 69’u 19 ila 28 yaş arasında bulunan yöneticilerin sadece yüzde 2’si 40 yaşın üzerinde.

Yaşları genç olsa da web yöneticilerinin tecrübeleri uzun yıllara dayanıyor. Çünkü onlar çok genç yaşta bilgisayarla ve internetle tanışmış bir topluluk. Yöneticilerin yüzde 45,64’ü 10 yıldan daha fazladır bu işlerin içinde. Yüzde 26,45’i ise 7-9 senedir web işi yapıyor. 1-3 yıldır web işi yapanların oranı ise sadece yüzde 1,46. Görüldüğü gibi iş tecrübesi bu alanda da başarı açısından anahtar bir role sahip.

Web yöneticileriyle yapılan görüşmeler sonucu web’de başarılı olmanın bazı püf noktaları ortaya çıkıyor. Araştırmaya göre web yöneticilerinin projelerinin başarılı olmasının sırrı üç maddede şöyle sıralanıyor:

–      Özgün bir projeyle yola çıkmak,

–      Doğru adımları doğru zamanda atmak,

–      Gerekli yatırımlarla güçlü bir şekilde piyasaya girmek.

Başarısız olanlar ise başarısızlık nedenlerini şöyle açıklıyor:

–      Gerekli adımları yerinde ve zamanında atamamak,

–      Piyasadaki güçlü rakiplerle rekabet edememek

–      Projeyle yeterince ilgilenememek. 

İnternette başarılı projeler kadar başarısız projeler olsa da, Türkiye’de bir web sitesi yönetenlerin yüzde 85’i elde ettikleri tecrübeleri değerlendirerek para kazanabiliyor. Web yöneticilerinin yüzde 48,68’ine 1 ila 3 senedir yaptığı işlerden maddi bir getiri elde ediyor. Yüzde 3,47’si 10 yıldan daha fazladır bu işten para kazanıyor.

En çok para kazandıran yöntem ise Adsense yani Google reklamları.  Web yöneticileri arasında Adsense’den para kazananların oranı yüzde 79. Diğer para kazanma yöntemleri arasında satış ortaklığı ve danışmanlık gibi faaliyetler yer alıyor. Sizce önümüzdeki dönemde web çalışanlarına en çok para kazandıran alanlar hangileri olacak?

  1. Henüz yorum yapılmamış.
Yorum Yapın