İnternet çok yaygın bir iletişim aracı haline geldi desek de, yakın bir gelecekte “yaygın” ifadesinin altı daha yoğun bir şekilde dolacak. Aslında internet pek çok konuda henüz yolun başında. Bu alanlardan biri de internet üzerinden ses alışverişi. İnternetin ses trafiği alanında barındırdığı potansiyelin halen küçük bir kısmını kullanabiliyoruz.

Avrupa Komisyonu’nun “Geleceğin İnterneti” raporuna göre bugün temel ses ve data iletişiminin yaklaşık yüzde 40’ını internetten yapıyoruz, 2020 yılında bu oranın yüzde 90’lara çıkması bekleniyor. Bu rakam, ses trafiğinde de büyük bir sıçrama yaşanacağına işaret ediyor. Bu da gösteriyor ki, internetten ses alışverişini sağlayan VoIP (Voice over Internet Protokol) yani internet protokolü üzerinden ses alışverişine imkan veren ürün ve hizmetlere ilgi artacak.

Genişbant internet sayesinde yaygınlaşan VoIP teknolojileri hem bireysel hem de kurumsal iletişim konusunda çözümler sunuyor ve gittikçe daha fazla kurum ve firma tarafından tercih edilir hale geliyor. In-Stat araştırma şirketinin bir araştırmasına göre Amerikan iş dünyasında bu teknolojiye ilgi oldukça yoğun. Raporun verilerinden yola çıkarak yapılan tahminlere göre VoIP doygunluk oranı 2013 yılında yüzde 80’e yaklaşacak.

VoIP iki kişi arasında iletişimi sağladığı kadar, uzaktan eğitim, iş görüşmeleri, yurtdışı ile telefon görüşmeleri, yabancı dil eğitimi gibi hayatın pek çok alanında katma değer sağlayan bir teknoloji olarak da öne çıkıyor.

VoIP deyince akla gelen ilk hizmetlerden biri şüphesiz Skype. İnternetten sesli telefon görüşmesi sağlayan Skype programı, geçtiğimiz Mayıs ayında 8.5 milyar dolara yazılım devi Microsoft tarafından satın alındı. Bu rakam aynı zamanda Microsoft’un bugüne kadar yaptığı en büyük satın alma kararıydı. Estonyalı 5 yazılımcının hazırladığı, 663 milyon üyesi olan ve bunların 8.8 milyonundan abonelik ücreti alan Skype, geçtiğimiz yıl yazılım üzerinden 207 milyar dakika konuşma yapıldığını açıklamıştı.

Microsoft’un böylesine büyük bir yatırım yaptığı alanın oyuncuları da epeyce fazla. Pek çok telekomünikasyon firması, kurumlara “internet telephony” de denilen, yani internet üzerinden telefon görüşmesi sağlayan ürün ve hizmetler sunuyor. Bunların yanı sıra bireysel kullanım için sunulan ücretsiz VoIP hizmetleri de artıyor.

Örneğin, bir iPhone uygulaması olarak hazırlanan ve Android telefonlarda da beta olarak kullanılmaya başlayan Viber, kısa zamanda pek çok kişiye ulaştı. İki iPhone kullanıcısının ücretsiz olarak internet üzerinden telefon görüşmesi yapmasına izin veren Viber programına gösterilen ilgi, bu alanda kullanışlı yazılım ve hizmetlerin ne kadar kısa sürede yaygınlaşabileceğine de güzel bir örnek teşkil etmiş oldu.

Sosyal medya da bu işe el attı elbette. MSN uzun süredir sesli görüntülü konuşma imkanı veriyordu zaten. Facebook ise geçtiğimiz günlerde sesli görüşme için Skype ile anlaştı. Henüz deneme aşamasında olan hizmetin büyük ilgi görmesi bekleniyor. Çiçeği burnunda sosyal ağ sitesi Google Plus ise zaten bu hizmetle doğdu. Google Plus arkadaşları, kendi aralarında VoIP sayesinde sesli görüşme yapabiliyorlar.

Kuşkusuz, sosyal medyaya entegre olan VoIP hizmetleri, internet üzerinden ses trafiğinin yoğunluğunu artıracak. Bakalım, sosyal medyanın da etkisiyle internet sesli iletişim alanında hayatımıza daha ne gibi yenilikler getirecek? Siz ne dersiniz?

  1. Henüz yorum yapılmamış.
Yorum Yapın