Televizyon ve video üzerine ilk çalışmalar John Logie Baird tarafından başlamış ve 1924 yılında görüntüyü oluşturabilen ilk çalışan örneği somut olmuş. Fakat bu televizyon tamamen mekanik bir sistemle işlemekteymiş. TV’lerin tüplü (CRT) televizyon haline gelmesi Philo Taylor Farnsworth’un temelini attığı çalışmalarla sağlanmış; bu yüzdendir ki televizyonu icat eden kişi olarak her iki isim de anılmaktadır. Yalnız John Logie Baird video kayıt sistemi konusunda 1928’de geliştirdiği Fonodisk ile bir ilke imza attı. Cihaz 30 satır tarayarak, bir televizyon sinyali kayıt edilebiliyordu. 1936 yılında ise, 30 satır taramalı sistemler ortadan kalktı ve çok daha net görüntü sağlayan 405 satıra geçildi.

Modern video kayıt sistemleri, magnetik teyplerin geliştirilmesi ve normal işitme frekansının da dışına çıkılıp, çok yüksek frekansları kaydedebilen (siyah-beyaz ya da renkli TV sinyallerine uygun olan) bantların yapılması sonucu, 1950’li yıllarda ortaya çıktı. 1970’lerde renklenen ekranlar ve renkli video oynatan cihazları, kaydedilen videokasetler, CD’ler, DVD’ler ve Blu-ray’ler takip etti…

Video hep bir aracın içinde taşındı, o araç vasıtasıyla insanlara ulaştırıldı. Sinemada filmi izleyemeyen ya da eseri yeniden izlemek isteyen, arşivleyen sinemasever, filmin videokasetini, DVD’sini satın aldı; evindeki oynatıcının bağlı olduğu ekranda izledi bugüne dek.

İnternet ağının genişlemesi ve bant genişliğinin büyümesi her alanda olduğu gibi video, televizyon ve sinema sektörünü de çok yakından etkiledi. 2005’te yayın hayatına başlayan ve her İnternet kullanıcısının vazgeçilmezi haline gelen YouTube’a her dakika eklenen videoların toplamı 60 saati buluyor. 2011’in Mayıs ayında bu rakam dakikada 48 saati buluyordu. Bu kadar çok video yüklenen YouTube’da günlük izlenme rakamı ise 4 milyar adedi aşıyor. Bu rakamlar bile televizyonun artık geleneksel haliyle yetersiz hale geldiğini ortaya koyuyor. YouTube’un bu başarısının, kendisine pek rakip olmasa da birçok dijital video platformuna ilham kaynağı olduğu da aşikâr.

Geçtiğimiz günlerde açıklanan IHS Screen Digitest raporlarına göre, çevrimiçi film ve içerik kiralama fiziksel ortamdaki içeriği, yani CD, DVD, kaset ve Blu-ray’i büyük bir farkla geride bırakıyor. İzleme süresi açısından ise geleneksel medya, bir süre daha online içeriğin önünde yer almaya devam edecek gibi görünüyor.

Büyük yapım şirketleri ve servis sağlayıcılar teknolojilerini çevrimiçi medyaya ve IPTV’ye yönlendirmiş durumda; çünkü kullanıcı davranışları en açık şekilde bu platformlarda gözler önüne seriliyor.

Kullanıcının satın aldığı içerikler şirketlerin pazarlama stratejilerinin belirlenmesinde önemli bir konuma sahip. Netflix, Hulu, Amazon gibi internet üzerinden yasal olarak film izlettiren ABD’nin dev film kiralama şirketlerinin hizmetleri artık CD, DVD, VHS ve Blu-ray’den daha fazla tercih ediliyor; nedeni belli aslında. İzleyiciler bir müzik/video marketten çok daha fazlasını kumandalarının ucunda, ekranlarında bulabiliyor. İzlemek istedikleri filmlerin fragmanlarını izleyerek, yapılan yorumları okuyabiliyorlar; beğendikleri filmleri çok daha az bir bedel ödeyerek izleyebiliyorlar.

Sinemanın ve içeriğin adresi Tivibu Ev

Tivibu Ev, TTNET’in genişbant internet bağlantısı üzerinden IPTV alıcısı ile sunulan yeni nesil TV platformu. HD kalitesinde TV yayını ve video iletimini, 5.1 Dolby Digital ses iletimini destekliyor; bilinen ulusal kanalların yanı sıra özel tematik kanallarla ve içeriklerle zenginleştirildiğinden izleyiciye farklı deneyimler sunuyor. Türkiye’nin ilk ve en kapsamlı IPTV platformu Tivibu Ev, sahip olduğu gelişmiş etkileşim özellikleri ile Amerika ve Avrupa’daki rakiplerine taş çıkartıyor. Düzenli olarak eklenen yenilikler, etkileşimli uygulamalar kullanım ve seyir keyfini üst seviyeye taşıyor. İzleyiciler aynı anda hem kiraladıkları sinema filmlerini izleyebiliyor, hem yorumlarını diğer izleyiciler ile paylaşabiliyorlar hem de Twitter’ı takip edebiliyorlar.

Kullanıcılar Tivibu Ev’de canlı yayını durdurup geri alabiliyor, en beğendikleri dizileri 1 hafta süresince kaydetmeye gerek kalmadan istedikleri zaman seyredebiliyorlar. Tivibu Ev kullanıcıları sadece kumandalarını kullanarak ücreti veya ücretsiz şekilde binlerce film, dizi, belgesel ve çocuk içeriklerine her an ulaşabiliyorlar. Ayrıca istediğiniz zaman izleyebileceğiniz film, dizi, belgesel, çocuk, müzik klibi ve daha pek çok içerikten oluşan zengin bir arşive sahip.

Aslında şekli değişen, ‘evde sinema ve televizyon keyfi’ geçtiğimiz 50 yılda olduğu gibi bundan sonraki dönemde de son sürat devam edecek.

  1. Henüz yorum yapılmamış.
Yorum Yapın