Artık bilgi almak, zaman geçirmek, eğlenmek ve merakımızı gidermek için akıllı mobil telefonlarımızı ya da tablet bilgisayarlarımızı televizyondan ve bilgisayarlardan daha fazla kullanır hale geldik. Bunun nedeni olarak kuşkusuz gelişen kablosuz bağlantı teknolojilerini, çeşitlenen ve zeka seviyesi yükselen akıllı mobil cihazları ve içersinde kullanılan yazılımları gösterebiliriz. Fakat ne olursa olsun çağımızda yazılımın gücünü yaşadığımız gerçeğini değiştirmez bu durum. Android, iOS, RIM, Windows ve Symbian mobil işletim sistemlerinin donanımlarla neredeyse kusursuz halde çalışır olması, özel uygulama marketlerin kurulması ve hemen hemen İnternet’teki sosyal ağlara, oyunlara, doküman paylaşımına ya da gerekli tüm bilgilere mobil uygulamalar üzerinden ulaşır olduk. GSM telefonlar ve özellikle akıllı telefonlar artık yaşam tarzımız haline geldiler. Bunun sonucu olarak da KOBİ’ler milyarlarca dolar harcayarak bir şekilde bu platformda temsil edilmek istiyorlar.

Mobil uygulama sektörü dünyada ABD başta olmak üzere müthiş bir hızla ilerliyor. Türkiye, Çin, Hindistan, Rusya ve İran gibi ülkelerle birlikte mobil reforma en iyi uyum sağlayan ülkeler arasında. Ayrıca Türkiye’deki teknik alt yapı birçok ülkeye göre çok daha ileride olduğu için çok da avantajlı bir konumda. Akıllı telefonlar çıktığından beri mobil alanda yapılabileceklerin nerdeyse sınırı yok. Akıllı telefonların kullanımı bütün dünyada gün geçtikçe artıyor ve mobil uygulama pazarı gittikçe daha da güçleniyor. Şu anda AppStore’da yaklaşık 500.000, Android Market’te yaklaşık 250.000 uygulama bulunuyor. Önümüzdeki yıl mobil uygulamalara harcanan miktarın 17 milyar doları geçmesi bekleniyor. Kullanıcı deneyimini en üst seviyeye taşıyan mobil uygulamaların kapısını kuşkusuz Apple açtı. Araştırma firması Gartner’in verilerine göre, 2010 yılında indirilen 10 uygulamadan 9’u Apple’in uygulama mağazası AppStore’undan indirilmiş.

Geçen yıl itibariyle küresel olarak yaklaşık 8 milyar indirilme sayısına ulaşan uygulamalar, neredeyse 5 milyar dolarlık bir gelir yaratmış ve tahmin edilen o ki, 2011 yılının sonu 15 milyar dolarlık bir gelirle kapanacak. Dev mobil uygulamalar havuzunda başarı hikayeleri çok fazla aslında. Örneğin, 2 yıllık kısa bir süre içersinde tüm dünyanın sevgilisi haline gelen mobil oyun Angry Birds’ün 500 milyonluk indirilme sayısına ulaşması da bir hayli ilgi çekici. Apple 10 milyarıncı uygulamasının indirilmesini kutlarken tabi ki rakiplerini göz ardı etmemek lazım. Daha 3 yıl öncesine kadar herkesin bihaber olduğu mobil işletim sistemi Google Android’in yükselişi ve toplam 300 bin uygulama sayısına doğru yürüyüşü, Nokia’nın uygulama mağazasının müthiş talep görmesi ve de operatörlerin hemen her ülkede kendi sanal uygulama pazarlarını açması tüm iş kollarının ve platformların büyümesinde ciddi rol oynuyor.

Ülkemiz açısından baktığımızda çok geniş bir ufuk görünüyor, büyük bilişim okyanusunda; lakin teknoloji üretimi konusunda pek yakalayamadığımız ivmeyi yazılım ve mobil uygulama konusunda sağlamak elimizde. Yüzlerce yetenek ve parlak fikir sahibi genç bir araya gelip, kendi şirketlerini kuruyorlar ve hem basit hem de işlevsel uygulamalarıyla bu pazarda bir yer edinmeye çalışıyorlar. Ancak binlercesi ise hayallerini gerçekleştiremeden başka yönlere doğru kayıyorlar; oysa doğru yönlendirmeler ile bu gençlerin de yepyeni başarılara imza atması içten bile değil.

Geçtiğimiz ay TTNET ile Adapazarı’nın Taraklı ilçesindeydik; nam-ı diğer Mümkünlü… Hani o meşhur TTNET reklam filmlerinin çekildiği yer. Orada yapılan basın toplantısının konusu heyecan vericiydi. TTNET, yaratıcı ekonomi kavramından yola çıkarak yeni kurumsal sosyal sorumluluk projesi olan “Yeteneğe Destek Yaratıcı Ekonomiye Destek” projesini duyurdu. Proje kapsamında sektör ileri gelenleri tarafından yetenekli gençlere; sinema, televizyon, İnternet, iletişim, reklamcılık, yazılım, yayıncılık ve multimedya gibi yaratıcı ekonomi kapsamı alanlarında eğitimler verilmesi planlanıyor. TTNET, yeni projesi kapsamında eğitim vereceği gençler aracılığı ile yaratıcı ekonomiye yeni değerler kazandırarak Türkiye ekonomisine katkı yaratacak. TTNET bu vizyonu ile doğru yönlendirmeye ihtiyacı olan gençlerin önünü açacak, bu sayede belki de yeni Angry Birds’ler, WhatsApp’ların bu ülkeden çıkmasını sağlayacak…

  1. Henüz yorum yapılmamış.
Yorum Yapın