Türkiye’de yaşayan insanlar sosyal ağları seviyor. Artık bunu bilmeyen kalmadı.

Türkiye, Facebook üye sayısı olarak dünyada 6. sırada yer alıyor. Bugün Türkiye’de 35 milyon internet kullanıcısı var ve 31.2  milyon kullanıcı Facebook’u aktif olarak kullanıyor.

Twitter Türkiye’nin en popüler 10. sitesi. Türkiye’deki kullanıcı sayısı şu an yaklaşık 6.400.000 ve gün geçtikçe artıyor.

Sosyal oyunlarla ilgili öngörülere bakarsak, Facebook dışı sosyal oyunların 2014 yılında %75 artışla 5,6 milyar USD’ye ulaşması bekleniyor ve Facebook dışı sosyal oyun dünyasının büyümesinde en etkili ülkeler arasında karşımıza Brezilya, Almanya, Rusya, İspanya ve Türkiye çıkıyor.

Türkiye’de aylık video izlenme sayısının 3.000.000.000 adet gibi inanılmaz bir rakam olduğunu biliyor muydunuz?

Türkiye’de; blog yazarlarının “Biz de varız” diyebildikleri bir ortam olduğunu düşünüyorum. Bloglar, sosyal medyanın yapı taşları. Diğer sosyal ağlarda anlık paylaşımlar yapılırken, bloglarda yer alan yazılar daha fazla bilgi verebilmek amacıyla ayrıntılı bir araştırmanın ürünü. %23 blog yazarının 30 yaşın üzerinde olmasını da bunun bir göstergesi olarak düşünebiliriz.

Görülüyor ki sosyal medya ile sıkıca kaynaşmış durumdayız :) Bu demektir ki sosyal medya da bizi seviyor:)

 

Peki Türkiye’de sosyal ağların hayatımıza etkileri neler?

 

Medya ve Medya Tüketim Alışkanlıklarındaki Değişim:

Anlık bilgi alma ve verme ihtiyaçları insanları sosyal ağları kullanmaya itiyor. Ayrıca insanlar artık sadece habere sahip olmayı değil, yapacakları yorumlarla habere dahil olmayı istiyorlar. Kısaca interaktif bir interneti tercih ediyoruz ve sosyal medya araçlarıyla bunu başarıyoruz, interaktifleşiyoruz.

TV, TV olmanın ötesine geçiyor, Sosyal TV kavramı karşımıza çıkıyor, Sosyal medya ünlüleri ortaya çıkıyor ve bireysel hesaplar, birer medya kanalına dönüşüyor…

 

Toplumsal hareket etme:

Büyük acı yaşadığımız Van depreminde, depremin üzerinden dakikalar geçmeden, sosyal ağ kullanıcıları bu konuya yoğunlaşmaya başladı. Van’da enkaz altında kalan yakınları olduğunu ve enkaz adresini tweet’leyen kişinin paylaşımı sayesinde hemen enkaz yerine giden ekipler sayesinde iki can kurtarıldı. Bu sosyal medyanın artan gücünün göstergesi değil de nedir sorarım sizlere?

 

Kültürel değişim:

Bugün Amerika’da evlenen her 4 çiftten biri internetten tanışıyor. Türkiye’de bu oran belli değil ancak Facebook profilleri üzerinden kişilerin tanınabileceğinin düşünülmesi algıda değişiklik yaratıyor. Aileler çocuklarını Facebook’tan takip etmeye bile başladı. :)

Sosyal ağların içine doğan inanılmaz bir jenerasyon var. Bugün  çocukların yarısı akıllı telefon ile haşır neşir. %10’u ortalama 43 dk kullanıyor. İnanılmaz bir nesil yetişiyor diyebiliriz.

 

 

İşe alım politikalarındaki değişim:

Artık işe alım öncesi adayların sosyal ağlardaki profilleri incelenmeye başlandı. Bu demektir ki sosyal medya bir oyuncak değil geleceğinizi etkileyebilecek ciddi bir alan :)

 

Eğitim alışkanlıklarındaki değişim:

Öğrenciler artık ders notlarını Facebook üzerinden paylaşıyorlar. Eskiden fotokopiciler de birbirimize randevu verirdik.. Hey gidi günler..Spiral ciltli ders notu fotokopileri neredeyse tarihe karıştı karışacak.

New York Niagara Üniversitesi’nde tarih profesörü olan Mustafa Gökçek tweetle tarihi öğretmeyi zevkli hale getirmek için yaratıcı bir yöntem bile geliştirmiş. Sıkıcı olduğu düşünülen tarih konularını öğretmek için sosyal medyanın gücünden yararlanmaya karar vermiş ve 1945 – 2005 tarihleri arasından ABD’de gerçekleşen 90 önemli tarihi olayı tweet atmaya başlamış. O haftaki ders konusuyla ilgili olan tweetler Dr. Murat Demirbaş’ın geliştirdiği program sayesinde düzenli olarak gönderilmeye başlanmış. 90 gün boyunca her gün bir tweet gönderilerek 60 yıllık tarih önemli linklerle ve önemli bilgilerle tamamlanmış. Böylece öğrenciler de derse daha fazla ilgi göstermeye başlamışlar. Bu benim zamanımda olsaydı üniversiteye giriş sınavında daha fazla tarih sorusuna doğru yanıt verebilirdim :)

 

Kendini güçlü hisseden bir topluluk:

Bireysel kullanıcılar sosyal medya gündemini belirleyip, haber kaynağı olabileceklerini gördüler. Twitter’da yüksek takipçisi olan kişilerin paylaşımlarının birkaç saat içinde “Topic Trend”’lerde yer almasına sık sık rastlıyoruz.

 

Ben de sosyal ağlara takılmış bir Y jenerasyonu insanı olarak sosyal ağları seviyor, sahipleniyor, önemine inanıyor ve geleceği şekilllendirmekte çok büyük paya sahip olacağına inanıyorum.

 

Sevgilerimle,

 

 

Kaynaklar:

  1. Belma
    2 Şub 2012 8:11 am

    Bilgiler için teşekkürler…

  2. mustafa
    27 Nis 2012 2:30 pm

    Evet artık her sosyam medyanın çok büyük etkileri var.

Yorum Yapın