Değerli genç arkadaşlarım,

Yepyeni bir proje ile yine yanınızdayız. TTNET olarak “Yeteneğe Destek Yaratıcı Ekonomiye Destek” derken, esasen sizlerin bu ülkenin aydınlık geleceğine yapacağınız katkıların yanında olduğumuzu ifade etmek istiyoruz.

Yaratıcı Ekonomi Nedir?    

Sizlerle Türkiye’nin geleceğine ve sürdürülebilir ekonomik gelişimine daha bugünden katkı sağlamaya başlayan yaratıcı ekonomiyi ve bu yeni ekonomik yaklaşımın neyi ifade ettiğini paylaşmak istiyorum.

“Hayal gücümüz bizi asla olmayan dünyalara taşıyabilir. Ancak o olmadan zaten hiçbir yere gidemeyiz” diyor Carl Sagan. Bizi bugünlere taşıyan da gerçekten hayal gücümüz ve yaratıcılık kabiliyetimiz olmuştur. İnsanın yaratıcılığını yalnızca bilimsel ve teknolojik gelişmeler bağlamında ele almak doğru bir yaklaşım olmaz. İnsan bireysel ve sosyal alanlarda olduğu gibi ekonomik alanda da bu yaratıcılığını sergileyebilmektedir.

Yaratıcı ekonomi de, insanoğlunun ekonomik gelişimin devamlılığını sağlamak için geliştirdiği ve ortak aklın ürünü olan yeni bir yaklaşımdır. Ekonominin tabanının genişletilmesi ve toplum genelinde üretimin topyekün sağlanabilmesi hedefi ile gelişen yaratıcı ekonomi, bugün dünya genelinde aktif işgücünün yüzde onunu istihdam edebilmiştir.

Nedir peki bu yeni yaklaşım? Yaratıcı ekonomi, toplumların kültürel varlıklarından beslenen içeriğin yeniden işlenerek sunulması yolu ile paylaşıma açılması, yani ekonomiye kazandırılmasıdır. Toplumların kültürel zenginliklerinin bireyler ve yine toplumlar arasında paylaşımı isteği yaratıcı ekonominin ana motorunu oluşturmaktadır. Mimariden tüm folklorik motiflerine değin kültürel zenginliği dikkate alındığında, yaratıcı ekonominin ülkemizde ne denli ivmeli bir gelişim yaşayacağını görmek çok da zor olmasa gerek.

Ancak bu kültürel içeriğin yeniden üretilmesi, işlenmesi ve sunuma hazır hale getirilmesi, elbette bazı temel yeteneklere sahip olmak ile mümkün olacaktır.

Biz TTNET olarak, gençlerimizin bu temel yeteneğe sahip olduklarını, onların yalnızca bu yeteneklerinin doğru bir yönlendirmeye ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz. Biz ülkemizde bu anlamda yeteneğin desteklenmesini, yaratıcı ekonominin desteklenmesi olarak algılıyoruz.

Projemiz Hakkında…

Projemiz üç ana aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşamada Türkiye’nin her bölgesinden 60 gencimizi İstanbul’da bir hafta ağırlayarak eğitim programlarımıza katılmalarını sağlayacağız. Bu aşamada katılımcı gençlerimizin tüm temel ihtiyaçlarını ve konaklamalarını da TTNET olarak yine biz karşılayacağız.

İkinci aşamada, eğitim programımızı Anadolu’ya taşıyarak, 2012 yılı boyunca 1,000 gencimizin bu eğitimlerden yararlanmasına olanak sağlayacağız. Böylelikle Anadoludaki gençlerimizin sektör profesyonelleri ile tanışmalarına, sektörü onların ağzından dinlemelerine ve öğrenmelerine fırsat tanıyacağız. Bu aşamada da TTNET yine, gençlerimizin eğitim kapsamında ihtiyaç duyacağı temel masrafları karşılayacaktır.

Projemizin üçüncü aşamasında ise, 2013 yılından itibaren eğitimlerimizi online hale getirerek, bu projeye katılma fırsatı bulamayan tüm gençlerimizin, bu değerli bilgi paylaşımından kesintisiz olarak yararlanmalarını sağlayacağız.

Bu  projemizde sizlere yaratıcı ekonomiyi tanıtmak, içeriğin nasıl üretileceğini, yani hikayenizi nasıl yazmanız gerektiğini, nasıl sunacağınızı ve ekonomiye nasıl kazandırabileceğinizi anlatmak istiyoruz. Zaten sahip olduğunuza inandığımız yeteneğinizi yeterliliğe çevirerek sizleri yaratıcı ekonominin aktif aktörleri haline getirmek istiyoruz.

Eğitimlerimizde buluşmak ve geleceği paylaşmak dileği ile hepinize iyi günler dilerim.

Sevgi ve saygılarımla,

Detaylı bilgi için: www.yaraticiekonomiyedestek.com

  1. Müge
    7 Ara 2011 9:47 am

    Yeteneğe Destek Yaratıcı Ekonomiye Destek Projesinde yer alan 60 girişimciden biriyim. Bu başarılı proje için TTnet’e çok teşekkür ederim.

Yorum Yapın