Televizyon yayıncılığında büyük değişimler yaşanıyor. Dünyada birçok TV platformu ve kanal, klasik yayıncılığı geride bırakarak, kontrolün izleyicide olduğu yeni bir yayıncılık anlayışını benimsemeye başladı. İnternet tabanlı TV yayıncılığı olarak tanımlanan IPTV, geleceğin TV yayıncılığı olarak gösteriliyor. IPTV yayıncılığı dünyada olduğu gibi Türkiye’de de en çok konuşulan konulardan biri haline geliyor.

Geçtiğimiz eylül ayında gerçekleşen Bilişim Zirvesi ve İnteraktif Pazarlama Zirvesi gibi iki büyük etkinlikte IPTV oturumları yapıldı. Son olarak, 9-10 Ekim tarihleri arasında The Marmara Taksim’de düzenlenen  “TV Connect EurAsia East Europe 2012” etkinliğinde, IPTV ve yeni TV yayıncılık teknolojileri tüm yönleriyle konuşuldu. İngiliz kuruluş Informa Telecoms & Media tarafından düzenlenen etkinliğe, Türkiye’den IPTV Derneği de destek verdi. İngiltere’den Rusya’ya, Romanya’dan  Çek Cumhuriyeti’ne dünyadan önemli teknoloji ve iletişim kuruluşlarının temsilcilerinin katıldığı etkinlikte TTNET olarak biz de bir sunum gerçekleştirdik. Oturumda katılımcılara, TTNET’in yeni dönem TV platformu Tivibu’nun Türkiye’de TV yayıncılığına getirdiği yenilikler ve TTNET tarafından geliştirilen Sosyal Tivi uygulamasının özelliklerini anlattık.

Tivibu, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek 4 ekrandan yayın yapıyor. Tivibu, IPTV teknolojisi üzerinden evlerimize gelen Tivibu Ev, bilgisayar üzerinden izlenebilen Tivibu Web ve akıllı telefonlar ile tablet bilgisayarlardan yayın yapan Tivibu Cep hizmetleriyle yeni dönem yayıncılığın Türkiye’deki öncüsü oldu. Son olarak Tivibu Smart TV uygulamasını hayata geçirdik. Bu yeni hizmetimiz için Vestel’le bir işbirliği yapıyoruz. Tivibu, artık internete bağlanabilen ve internet üzerinden yayın yapabilen Vestel Smart TV’ler içerisindeki bir uygulama ile hizmet sunuyor.

IPTV hizmetimiz Tivibu Ev’den biraz detaylı bahsetmek istiyorum. Tivibu Ev’de bilinen ulusal kanalların yanı sıra özel tematik kanallarla izleyiciye farklı deneyimler sunuyoruz. Bugün, 81 ilde 120 binden fazla aboneye ulaşmış durumdayız. Günde 1000 adet Tivibu Ev kurulumu yapılıyor.

Tivibu’da “Seç İzle” ve “Tekrar İzle” gibi servislerle üyelerimiz isteğe bağlı içerikler izleyebiliyor. Ayrıca “Durdur İzle”, “Geri Al İzle” gibi gelişmiş yayın özelliklerini bir arada sunuyoruz. “Seç İzle” servisimizin gördüğü ilgi için de şu örneği verebiliriz: Tivibu Ev’in ‘Kırmızı Halı’ klasöründeki filmler geçtiğimiz 22-28 Haziran haftasında yaklaşık 35 bin kez izlendi. Aynı dönemde Türkiye genelindeki sinemalar toplamda 354 bin izleyiciye ulaşırken, Tivibu Ev’in ‘Kırmızı Halı’ klasörü % 10 pazar payı ile Türkiye’nin en büyük sinema salonu oldu.

Tivibu Ev’de kullanıcılara sunduğumuz en önemli yeniliklerden biri de Sosyal Tivi uygulaması. Sosyal Tivi uygulaması, televizyon üzerinden sosyal medya deneyimi yaşanmasını mümkün kılıyor. Uygulama sayesinde sadece kumandanızın tuşlarına dokunarak televizyon üzerinden, izlediğiniz programlar hakkında yorum yapıp arkadaşlarınıza mesaj atabiliyorsunuz. Ayrıca arkadaş listesi oluşturabiliyor, program önerebiliyor, içerik beğenebiliyor ve hatta arkadaş listeleriniz üzerinden kimin ne izlediğini takip edebiliyorsunuz.

Bazı rakamlar vererek konuyu biraz daha detaylandırmak istiyorum. Tivibu Ev abonelerimizin % 25’i Sosyal Tivi uygulamasını kullanıyor. Sosyal Tivi uygulamasını kullanıma aldığımız günden bu yana kullanıcılar tarafından 4.516.747 mesaj atılmış. Kullanıcılar 394.690 içeriği beğenirken, içerikler hakkında 25.895 kez yorum yapmışlar.

Bugüne kadar 2 milyon kişinin deneyimlediği Tivibu platformu, zenginleşerek büyümeye ve yeni başarı hikâyeleri yazmaya devam edecek.

 

  1. Henüz yorum yapılmamış.
Yorum Yapın