16 ay önce hizmete sunduğumuz Tivibu Ev servisinin 100 bin aboneye ulaştığını ve artık 81 ilde hizmet vermeye başlandığını Bodrum Rixos Otel’de düzenlenen basın toplantısında Genel Müdürümüz Sn. Tahsin Yılmaz, “Sektörümüzde bir başarı hikayesi yazıyoruz” diyerek açıkladı.

 

Toplantıda açıklanan dikkat çekici rakamlar:

*2006 yılında sadece bir internet servis sağlayıcısı olarak kurulan TTNET, 2011 yılsonu itibarıyla 6 milyonu aşkın aboneye ve 3 milyar TL ciroya ulaştı.

*İngiltere merkezli Point Topic’in 2012 ilk çeyrek verilerine göre; DSL bazında 100’ü aşkın ülkeden 300’ü aşkın internet servis sağlayıcısının değerlendirildiği raporda, TTNET abone sayısıyla dünyanın en büyük 10 internet servis sağlayıcısı arasında yer alıyor. Avrupa’daki servis sağlayıcılar arasında ise aynı kriterlere göre beşinci sırada. Bir başka deyişle; TTNET dünya liginde yer alıyor.

*Bilgi Teknolojileri ve İletişimi Kurumu’nun (BTK) verilerine göre; Türkiye’nin ADSL ile tanıştığı 2003 yılı sonunda 18 bin 604 olan genişbant internet abone sayısı, 2012 yılı birinci çeyrek itibarıyla 897 kat artışla 16.7 milyona ulaştı. Türkiye’de internet kullanımı 19 yılda 897 kat arttı.

*Günümüzde temel ses ve veri iletişiminin yaklaşık yüzde 40’ı internetten yapılıyor. 2023 yılına doğru bu oran yüzde 90’lara çıkacak. Sosyal ağ kullanım oranı yüzde 30’lardan yüzde 85’lere yaklaşacak ve eğlence ihtiyacının yüzde 90’ı internet üzerinden karşılanacak.

*Ortalama veri kullanımı 2008’den bugüne kadar 4 kat arttı.

*Türkiye’de 35 milyon kişi internet kullanıyor ve kişi başı kullanım 25 GB’ı aşmış durumda. Türkiye internet kullanımında Avrupa’da ikinci sırada; aylık 34 saat kişi başı internet kullanımı mevcut.

*TTNET’liler 81 ilde FİBERNET’li oluyor.

 

 

*Türkiye’de televizyon yayıncılık anlayışını tamamen değiştiren ve yeni bir teknoloji kullanarak televizyonun kontrolünü izleyiciye veren Tivibu platformu, bugüne kadar 1 milyonu aşkın kişiye ulaştı. Bugün 81 ilde Tivibu Ev hizmeti sunuluyor. Tivibu Ev’de zengin bir arşiv ve 119 kanal bulunuyor.

*3 yılda Tivibu’nun alt yapısı için 140 milyon dolar yatırım yapıldı.

*En çok Tivibu Ev abonesi olan bölgeler: Marmara Bölgesi: 46.000, İç Anadolu Bölgesi: 21.000,  Ege Bölgesi: 15.000

*En çok Tivibu Ev abonesi olan iller: İstanbul:  37.000 , Ankara:    17.000 İzmir: 11.500

*Tüm Tivibu platformlarında Tekrar İzle, Seç İzle ve Kırmızı Halı özellikleri kullanılarak bugüne kadar toplamda 30 milyona yakın içerik izlendi.

*Tivibu Ev Kullanıcı başına izleme sayıları:  Kırmızı Halı’da kişi başı izleme ortalaması 3, Seç İzle ve Tekrar İzle servislerinde kişi başı izleme ortalaması 20,  ortalama bir Tivibu Ev kullanıcısı, ayda yaklaşık 45 içerik tüketiyor.

*TTNET Dijital Medya Pazarlama Direktörü Yaman Alpata’nın detaylı olarak Sosyal Tivi uygulamasını tanıttığı toplantıda 2 ay gibi kısa bir süre içinde 20 bin kişinin Tivibu Ev’in Sosyal Tivi uygulamasını kullanmaya başladığı açıklandı.

 

 

TTNET’in geldiği yeri ortaya koyan rakamlar dışında Genel Müdürümüz Tahsin Yılmaz, daha da hızlanan internetin tüm yaşam alışkanlıklarımızı değiştireceğine  dikkat çekerek, “TTNET bu anlamda gelecek yıl itibarıyla yeniliklere hazırlanıyor. Evlerinize sensor ve kameralarla irtibatlı bir bilgi kutusu koyulacak, buradan eşiniz çocuğunuz eve geldiğinde size bir mesajla bilgilendirme gelecek. Uygun ev aletleriniz uzaktan kontrol edilebilecek, ilişkilendireceğimiz her şey perdeniz-kapınız açılacak ve hareketlenecek. Gelecek yıl itibarıyla işte tüm bunlara olanak sağlayan ‘akıllı ev’ konseptini kademe kademe hayata geçireceğiz. Rekabet artık veride ve bütünleşik iletişim hizmetlerini sunabilme noktasında. Fiber dönüşümün ardından akıllı ev dönüşümü de başlayacak” dedi.

Heyecanla, 2013’te yaşam alışkanlıklarımızı daha da değiştirecek akıllı kutuları beklerken TTNET’le ilgili gelişmeleri, yenilikleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

 

  1. Henüz yorum yapılmamış.
Yorum Yapın