Kuşkusuz uzaktan kumanda dünyanın en çok kullanılan elektronik el aletlerinden biri ve televizyon izleme alışkanlıklarını değiştiren bir buluş. Uzun yıllardan beri televizyonun en yakın arkadaşı. Oturma odası kavgalarının en temel sebebi, çok hızlı kaybolan fakat cep telefonu gibi kendi yerini söylemeyen cihaz. İlk zamanlarında kanal değiştirmek ve ses seviyesini belirlemek gibi en temel görevlere sahipti kumanda. Analog televizyonlarda teletekstin yaygınlaşması ona daha karmaşık görevler yükledi. Metin tabanlı bilgi servislerinde dolaşmak için yeni tuşlara sahip oldu.

Sayısal televizyona geçişle birlikte üstündeki yük epey arttı uzaktan kumandanın. Artan kanal sayıları ve Tivibu platformunda olduğu gibi istek tabanlı sunulan filmler, diziler ve dizi tekrarları gelişmiş etkileşimli uygulamalar televizyon karşısındaki izleyici için daha gelişkin bir uzaktan kumandaya olan ihtiyacı da beraberinde getirdi. Geçtiğimiz ay Tivibu Ev için iPhone ve Android tabanlı akıllı telefonlarda kullanıma sunduğumuz Tivibu Ev uzaktan kumanda uygulaması ile bu ihtiyaca cevap verme yönünde adımların ilkini atmış olduk. AppStore ve Google Play’den indirilen bu ücretsiz uygulamalar, Tivibu Ev cihazınızı otomatik olarak bulma yeteneğine sahip; kurulumu zorlaştıran hiçbir ayar bulunmuyor. Cep telefonunuz tüm özellikleriyle tam işlevsel bir uzaktan kumandaya dönüşüyor.

 

Tivibu Ev tablet uygulaması AppStore’da

Onlarca kanalın program bilgilerini televizyon üzerinde klasik grid (TV rehberi) içerisinde arayıp istediğimiz programı bulmak hiç kolay değil. Bildiğimiz sayısal uydu alıcılarının ara yüzleri zaten çok yavaş, programların bilgileri arasında gezinmeyi çok zorlaştırıyor. Programlar kaçta başlıyor bitiyor, kimler oynuyor diye bir bakmak, programın konusuna bir göz atmak bayağı bir eziyet. Bir kelime girip arama yaparak programa ulaşmak zaten mümkün değil. Mümkün kılınsa bile kumanda ile programın anahtar kelimesini, bir sinema, dizi oyuncusunun ismini girmenin, çayını alıp günün yorgunluğunu televizyon karşısında atmak isteyen kullanıcının ilk tercihi olmayacağı kesin. Eğer evinizde Tivibu varsa yüzlerce film, dizi, belgesele de ulaşmak isteyeceksiniz ki, işiniz hiç de kolay değil.

Bütün bu sorunların üstesinden gelecek, devrim niteliğinde, ince ekran, LED teknolojili, 3 boyutlu, Tam HD, akıllı televizyonlarınıza yakışmayan, o eski dostun pabucunu dama atacak Tivibu Ev Tablet uygulaması şimdi AppStore’da, çok yakında Google Play’de.

 

Tivibu Ev Tablet uygulamasında neler mi var? Tüm kanalların listesi ve yayın akışı elinizin altında. Tabletin kullanım kolaylığıyla tüm kanallarda neler var, neler yok hemen hızlıca bakabilirsiniz. Aradığınızı bulduğunuzda dokunun ve izlemeye televizyonunuzda başlayın. Daha sonra başlayacak programlara hatırlatmalar koyun. Aradığınızı bulmakta zorlandınız mı o zaman uygulamanın ‘arama’ özelliğini kullanın. Film, dizi, oyuncu adı ya da yönetmen, aklınıza ilk geleni yazın ve tablet uygulamamız sizin için hemen tüm programları listelesin. Tüm bu özellikler televizyon kanallarında olduğu gibi Seç İzle Kütüphanesi için de geçerli. Tablet üzerinden tüm Seç İzle programlarını televizyon ara yüzünde de olduğu gibi farklı kategorilere (alfabetik/tür/yayınlandığı kanal…) göre sıralayabildiğiniz gibi aramayı da kullanabilirsiniz. Filmlerin detaylı bilgilerine hızlı erişir, aynı filmi tabletinize dokunarak başlatabilirsiniz. İsterseniz kişisel favori filmler listeniz ya da favori kanal tablonuzu tabletinizde oluşturabilirsiniz.


Sosyal Tivi kullanımı, artık tablette daha bir keyifli

Bir güzel haberimiz de Sosyal Tivi müdavimlerine… Sizleri de düşündük ve klavyenizi tablete getirdik. Bundan sonra arkadaşlarınıza mesaj atmak ve yorum yazmak için takla atmanız gerekmeyecek. Uygulamanın yeni sürümlerinde ise tüm Sosyal Tivi özelliklerine televizyon üzerinden olduğu gibi tablet uygulaması üzerinden de erişilecek. Beğeniler, mesajlar yorumlar tablet üzerinden girilecek, program önerileri yapılacak.

Tivibu Ev’in tablet uygulamasını televizyonun teknolojik gelişiminde önemli bir aşama olarak görüyoruz. Televizyon yayınları, hem canlı kanalların artışı ve çeşitlenmesi hem de Seç İzle kütüphaneleri ile zenginleşirken, basit kullanıcı ara yüzleri ve uzaktan kumanda bu içeriği izleyiciye sunmakta yetersiz kalıyor. Tabletlerin hızla yaygınlaşması, televizyon karşısında da izleyicilerin elinde bulunması, hızlı ara yüzleri, kullanım kolaylığı ile birlikte Tivibu Ev tablet uygulamasının geleceğinin çok parlak olacağını düşünüyoruz.

Televizyon artık daha teknolojik, kullanımı kolay ve havalı bir arkadaşa sahip oluyor. Bu arkadaşı da ülkemizde ilk kez Tivibu izleyicileriyle tanıştırıyor.

 1. Ahmet Eren
  5 May 2012 7:47 pm

  Uygulamayi inceledim, cok basarili, tv yi daha keyifli hale getiriyor… Yenilikleri bekliyorum.. Basarilar..

 2. zeki güven
  10 May 2012 3:29 pm

  tivibu ev kullanıyoruz çok güzel

 3. arif özcan
  10 May 2012 3:52 pm

  çok güzel lig maçlarıda olursa yenilik olarak dahada süper olur

 4. Teknoloji Haberleri - Pc Günlüğü
  13 Haz 2012 2:22 am

  Tivibu Ev tablet uygulamasını http://www.pcgunlugu.com ekibi olarak test ettik. Olduça başarılı bir uygulama. Özellikle seç izle özelliği oldukça iyi olmuş…

Yorum Yapın