Zaman değişti. Artık eskisi gibi kollektif yaşamlar yok. Bir sülalenin hep birlikte yaşadığı apartmanlar, sırayla hep birlikte yapılan temizlikler, çocukların bahçede oynadığı, annelerin dertleştiği kalabalık günler yok. Acil işimiz çıktığında komşuya emanet edip gidemiyoruz çocuğumuzu. Annemiz biz markete gittiğimizde çocuklara bakabilecek kadar yakınımızda değil. Giderek daha fazla yalnızlaştığımız bu zamanlarda neyse ki hayatımızı kolaylaştıracak şeyler de oluyor…

Teknoloji gelişiyor, teknoloji sadece bu işlerden anlayan, bu işlerle ilgilenen, ‘asosyal’ bireylerin ilgi alanında olmaktan çıkıp okuma yazma bilen her birimizin her işini kolaylaştıracak şekilde ilerliyor. Bloglar yazıyoruz, yanımızda içimizi dökecek bir dostumuz olmasa bile, içimizi boşaltıp bizim gibi düşünen ama kilometrelerce uzağımızda olan birilerine dokunabiliyoruz.

Sosyal medyada varolup çok uzaktaki akrabalarımızın fotoğraflarıyla özlem giderebiliyoruz. Görüntülü konuşmanın avantajıyla şehirlerarası mesafedeki yakınlarımızla sohbet edebiliyor, çocuklarımızı gösterebiliyoruz. Bizimle benzer annelerle diyalog geliştirebiliyor, deneyimlerden faydalanıp aynı hataları yapmayabiliyoruz. Çocuğumuza bir ürün alacağımız zaman, yine annelerin deneyimlerinden faydalanıp daha işlevli olana daha kolayca ulaşabiliyoruz. İkiz, üçüz, prematüre, alerjik, astımlı çocuklarımız için aynı yollardan geçmiş annelere bir tıkla ulaşıp umut dolabiliyoruz, yürünmüş o yolların bilgisine kolayca ulaşabiliyoruz…

Sadece benzerlerimize ulaşabilmek de değil dijital hayatın bize katkısı. İster yiyecek ister giyecek ister bebek ürünü olsun, onlarca çeşidi hiç yorulmadan internetten görebiliyor, fiyat kıyaslaması yapabiliyor, olumlu-olumsuz yorumlara ulaşıp hiç yorulmadan, çocuğumuzu bırakmadan, zaman harcamadan internetten satın alabiliyoruz.

Teknoloji Hayatımıza Başka Neler Getirdi?

Çocuğumuzun spesifik bir tıbbi sorunu varsa kısacık bir araştırmayla o konunun uzmanına ulaşmamızı sağladı. O konuda çalışan doktorlar hakkında annelerin görüşlerine de… O hastalığı yaşamış bir başka çocuğun serüvenini, buldukları çözüm yollarını okuyup kendi çocuğunun sıkıntısını daha az acı ile çözdü.

Yardımlaşma dayanışma, sosyal sorumluluk konusunda da kolaylık oldu. Hep beraber ihtiyacı olan bir başka anne için ilik aradılar mesela tüm ülkeyi ayağa kaldırarak, kaybolmuş bir çocuğun arama çalışmalarını örgütlediler, kan ihtiyacı olduğunda hızlıca duyup hızlıca daha da duyurulmasına katkıda bulunup, kan verip bir yaraya merhem oldular. Çok uzaklardaki okulların kütüphanelerinin oluşturulmasına katkıda bulundular, depremzedelerle dayanıştılar…

Uykusuz süt sağma mesailerinde gecenin üçünde yazışabilecek insan, oynanabilecek oyun, izlenebilecek film sağladı teknoloji biz annelere. Genellikle çocuğun bakımının ağırlıklı olarak boynuna bindiği annelere hem manevi hem maddi rahatlama sağladı.

Kimimiz çocuğumuzun doğumuyla birlikte işini bıraktı. Hem çocuğuyla daha çok zaman geçirmek istiyor hem de üretkenliğini devam ettirmek… Eski işine dönmek çok fazla vakit alacağı için bunu yapmak istemiyor ama evde oturup sadece çocuk bakmak da istemiyor… Dijital hayat buna da çözüm buldu. Bir çok anne el emeği ürettiği şeyleri internetten satmaya başladı. Ya da internetten iş fikirleri geliştirerek evinden ayrılmadan, çocuğuna ayırdığı vakti çok azaltmadan işler yapmaya başladılar.

Birbirini motive ederek zayıflamaya yönelik zayıflama mail grupları kuruldu, birbirine yakın yerde oturanlar buldu birbirini, çocuklarının yaşları yakın olanlar, ekolojik anneler buldu birbirini, girişimci anneler, karakter olarak birbirine yakın olan anneler, kız anneleri, erkek anneleri… Kendini nasıl var ediyorsa, hangi sosyal ihtiyaç içindeyse onunla ilgili benzerlerine kolaycacık ulaşmaya başladı anneler.

Dijital hayat koca bir dünyayı evimizin içine sokarken, bizi de koca dünyanın ara sokaklarında özgürce, kolayca dolaşır hale getirdi. Bu da ilk başta söylediğimiz “zamanın yalnızlaştırması” derdine bir nebze çare oldu… Diyebiliriz ki, teknoloji son dönemde en çok annelerin hayatını kolaylaştırdı. İşte bu yüzden biz teknolojiyi çok seviyoruz…

Teknolojik Anneler Hakkında

Biz İpek Süer ve Derya Divrikli geçmiş eğitimlerimizin ve mesleklerimizin teknolojiyle uzaktan yakından alakası olmamasına rağmen, teknolojiye değmiş, sonra gönül vermiş, kendini eğitmiş, bunun çok zor olmadığını hatta eğlenceli olduğunu görmüş iki anneyiz. Sosyal medya araçları, internet, bilgisayara format atmak, anti virüs yüklemek, akıllı telefonlar ve uygulamaları, hayatı kolaylaştıran teknolojik ev aletleri, e-kitaplar, mail grupları, bilgisayarlar, tabletler, wordpress tasarımı, blog yazmak, ofis araçları, görsel düzenleme programları ve aklınıza gelebilecek bilumum teknolojik zevat keyifle kurcaladığımız, yaptığımız, üzerine çalıştığımız şeyler haline geldi. Sonrasında teknolojinin kolaylığını ve keyfini diğer annelere de aktaralım dedik ve bildiklerimizi, öğrendiklerimizi sade bir dille aktardığımız teknolojikanneler.com’u doğurduk.

  1. Henüz yorum yapılmamış.
Yorum Yapın