“Ben senin yaşındayken!” diye başlayan çok cümle kurarlar…

Hayatta yaslandığınız en sağlam duvar vardır ya, onun ta kendisidirler…

Dev yürekleri, kocaman sevgileri vardır onların…

Bu yazı vesilesiyle dev “yürekli” tüm baba ve baba adaylarının Babalar Günü’nü kutlamayı ve günümüzün teknoloji meraklısı babalarına ait bazı bilgileri paylaşmayı istedim sizlerle.

*TÜİK araştırmasına göre 2011 yılında Türkiye’de erkeklerin % 56.1’i bilgisayar kullanıyor. İnternet kullanım oranı ise % 54.9. 2005 yılında internet kullanım oranı % 9.6’ymış. Nereden nereye…

*Nielsen’in 9200 kişi üzerinde 2010’da yaptığı bir araştırmaya göre, kadınlar genellikle iPhone, erkeklerse Android kullanıyorlar. Kadınların % 31’i iPhone, % 23’ü Android tercih ediyorlar,  Blackberry ve Windows Phone cihazlar da sonraki sırada yer alıyor. Erkeklerin % 32.6’sının tercihi Android, % 28.6’sının ise iPhone. Ancak bu sonuçlar, Android kullanan kadın, iPhone kullanan erkek olmadığı anlamına gelmiyor.

*AppAware’e kayıtlı  olan 20.488 erkek ve 4.133 kadın üyeden toplanan bilgiler ışığında oluşturulan araştırma sonucuna göre, erkekler akıllı telefonlarına Facebook, Twitter, Instagram ve Google Maps gibi ortalama 90 uygulama kuruyor. Erkekler genellikle akıllı telefonlarını ufak değişikliklerle daha iyi hale getirecek sistem araçlarını tercih ediyorlar. Erkeklerin oyun konusundaki seçimleri ise araba yarışı olan Drag Racing.

*Piyasa araştırmalarında, cep telefonu almak istendiğinde danışılan kişilerde ilk sırada arkadaşlar, ikinci sırada 15-25 arası erkekler yer alıyor.

*Daybuyday.com‘un verilerine göre  ; erkekler  kadınlara göre  daha fazla cihaz alıyorlar. Fakat kadınlar daha pahalı cihazları tercih ediyorlar. Rapora göre, erkekler ortalama 779 lira harcarken, kadınlarda bu rakam 856 lira. Kadınlar erkeklere göre şıklığa daha fazla önem veriyor da diyebiliriz.

*Ekim 2001’de Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Soner Canko’nun açıklamalarında Bankalararası Kart Merkezi verilerine göre, Türkiye’de her 5 kişiden biri internet üzerinden alışveriş yapıyor. Online alışverişte internet kullanımının erkeklerde yüzde 84, kadınlarda ise yüzde 67 oranında olduğunu görülüyor. Sonuçlara paralel olarak e-ticaret işlemlerinin de ağırlıklı olarak erkekler tarafından gerçekleştirildiğini söyleyebiliriz.

*Teknoloji alışverişinde erkeklerin en çok rüyalarına giren ürünler ise dijital fotoğraf makinesi, MP3 çalar, cep telefonu, video kamera ve dizüstü bilgisayarlar.

 

Durum böyle olunca, teknolojik babaların yaşam tarzları, standartları ve dolayısıyla beklentileri  teknolojiye uygun hale geldi.

Onların bu yeni beklentileri, bizim hediye seçimlerimizde rol oynamaya başladı. .

Tercihler değişince, üretilen hediyeler de teknolojiyle iç içe ve modern bir hale dönüştü.

Merak ettim, baktım, pek çok seçenek olduğunu gördüm.

Beni gülümsetenlerden ve şaşırtanlardan bazılarını da sizlerle paylaşmak istedim :)

 

 

  1. Henüz yorum yapılmamış.
Yorum Yapın