İster bilim kurgu romanı yazarı ister fütürist olsun, gelecek hakkında tahminlerde bulunan hiç kimse, insanların internet üzerinden sosyal paylaşımı bu kadar ciddiye alacağını tahmin edemezdi. Sosyal medya hayatımıza gireli çok kısa bir zaman olmasına rağmen gündelik hayatımızın içinde vazgeçilmez bir yere oturdu bile. Mesela Facebook’un 2004’te, Youtube’un 2005’te, Twitter’ın 2006’da kurulduğu söylendiğinde bir an durup “daha eski değil miydi acaba?” diye düşünüyoruz.

Bir internet sitesine üye olup, adres defterindeki bütün arkadaşlarını da üye olmaları için teşvik etmek, sosyal medya uygulamalarını kullanmayan biri için “tuhaf” ya da “gereksiz” bir davranış olarak algılanabilir. Oysa sosyal medya uygulamalarını kullananlar –artık internet kullanıcılarının büyük bir bölümü sosyal medya uygulamalarını da kullanıyor- bu uygulamalar aracılığıyla her geçen gün daha fazla şey paylaşıyor ve sosyal medyada daha fazla vakit geçiriyor.

Sosyal medya uygulamaları başlangıçta, adı üstünde, daha “sosyal” olmak için internetin olanaklarını kullanmak üzere tasarlanmışlardı. Arkadaşlarınızın izlerini kaybetmeyip, fotoğraf/video paylaşmak ya da gerektiğinde iletişime geçmek için… Ancak zamanla, belli bir ağa bağlı, sürekli iletişim halinde olan insanların neler yapabileceğini görünce, pek çok girişimci sosyal medya üzerinde yeni fikirler üretmeye başladı: Sosyal medya üzerinden doküman paylaşılabilir, profesyonel bir ağ oluşturulabilir/genişletilebilir, oyun oynanabilir, konum bilgisi paylaşılabilir, her türlü ürün ve hizmetin tanıtımı yapılabilirdi. Nitekim hepsi yapılıyor.

Elbette sosyal medyanın internet üzerinde olması teorik olarak “sanal” olması anlamına geliyor. Fakat pratikte, akıllı telefonlar ve tablet bilgisayarlar sayesinde her gittiğiniz yere yanınızda götürebileceğiniz “hayatın bir gerçeği” haline geldi. Geçtiğimiz günlerde sizinle paylaştığımız veriler, akıllı telefon kullanıcılarının aynı zamanda çalar saat olarak kullandıkları telefonlarının sesiyle uyanıp, henüz yataktan çıkmadan Facebook, Twitter veya takip ettikleri diğer sosyal medya uygulamalarını açtıklarını gösteriyordu. Facebook’u yaygın olarak kullanmada haklı bir ün kazanmış bir ülkenin yurttaşları olarak bu durum bize pek tuhaf gelmiyor tabi…

Sosyal medya dendiğinde ilk akla gelenler Facebook ve Twitter oluyor, fakat akıllı telefon uygulamaları ve kısa yollar sayesinde artık sosyal medyanın kapsamı çok daha geniş. Örneğin anlık mesajlaşma ya da fotoğraf paylaşımı için Facebook’a ya da Twitter’a girmenize gerek yok. Bunları çok daha kestirme olarak yapmanıza olanak sunan uygulamalar var. Kullanıcısı olduğunuz Facebook ve Twitter gibi  uygulamalarla uyum içinde çalışan diğer uygulamalar, çektiğiniz fotoğrafı  (örneğin Instagram, Flickr ya da Dreamstream) ya da dinlediğiniz müziği (örneğin Lastfm, Social Player veya TuneTweet) arkadaşlarınızla anında paylaşmanızı sağlıyor. Yine bulunduğunuz yeri işaretlediğiniz bir konum bilgisi uygulaması (Foursquare veya Facebook Places gibi) dilerseniz arkadaşlarınıza o anda nerede olduğunuzu duyuruyor ve sizin de yakınlarda bir arkadaşınız olup olmadığını harita üzerinde görmenizi sağlıyor. Sosyal medya uygulamaları arasında bulunduğunuz yere göre arkadaş bulmanıza yardım edenler olduğu gibi, moda konusunda arkadaşlarınızdan anında fikir alabileceğiniz uygulamalar da var.

Profesyonellerin yoğun olarak kullandığı Linkedin ve Xing gibi uygulamalar, amacına ulaşmış görünüyor. Zira profiline iş deneyimlerini ve yetkinliklerini gerektiği gibi yazan pek çok kişi, belli bir konuda arama yapıldığında kolayca bulunabilir hale geliyor. Profesyonel sosyal ağlarda iş arayanlar ve eleman arayanlar için bölümler vardır. Ağ üzerinden iş başvurusu yapan bir kişinin geçmişte kimlerle çalıştığı ve referansları anında görüntülenebildiği için, işverenlerin yanıltılma ihtimali ortadan kalkıyor. Sosyal ağlar üzerinden insan kaynağı edinmek o kadar işe yarıyor ki, bazı şirketler iş ilanlarını sadece bu uygulamalar üzerinden yayınlıyor. Tabii “beyin avcısı” veya “yetenek avcısı” denen bazı özel istihdam bürolarının, binlerce profesyonel arasında aradığı nitelikte insan kaynağını kolayca bulabildiğini tahmin etmek hiç zor değil.

Siz hangi uygulamaları kullanıyorsunuz?

 1. Uğur Sağlıkoğlu
  7 Haz 2011 8:48 pm

  Bence soru bireylerin hangi uygulamaları kullandığının ötesinde. İnsanlar sosyal medyayı kabullendi ve her gün daha da yaygınlaşıyor hiç ummayacağınız bireyler sosyal ağlarda boy gösteriyor. TTNET müşterilerinin facebook ve twitter kullanıcılarını kayıt etmek ve onlarla sosyal medyadan kişisel iletişime geçmek için ne zaman veri tabanında yer açacak? Bence esas soru bu olmalı. Selamlar iyi çalışmalar

 2. tr diziler
  8 Haz 2011 2:55 pm

  güzel bir makale olmuş keyifle okudum

 3. sinan doğan
  10 Haz 2011 5:41 pm

  Kesinlikle güzel bir makale olmuş, ellerinize sağlık.
  Artık sosyal ağlar hayatımızda çok büyük bir yer oluşturuyor.
  Ben twitter ve facebook sayfalarında iş ilanlarına çok rastladım ve bu sosyal ağların bir güzel yanı da suçluların web de iz bırakıp çok kolay yakalanmalarını sağlıyor. Saymakla bitmez sağladığı olanaklar.

  Ben facebook’un “facebook connect api” uygulamasını kullanıyorum. Web programcılığıyla uğraştığım için facebook üzerinden sitelerdeki makale, resim ve video gibi her tür içeriğe yorum yapılması için kullanıyorum.

 4. Deniz YILDIRIM
  21 Haz 2011 12:12 pm

  ”TTNET müşterilerinin facebook ve twitter kullanıcılarını kayıt etmek ve onlarla sosyal medyadan kişisel iletişime geçmek için ne zaman veri tabanında yer açacak?” Müşterileri ile hizmet sunduğu internetin ana ekranından kişisel iletişim gerçekleştirmek, müşteri ihtiyaçlarını öncesinden tespitte bulunmak ve müşterinin iletişimde ihtiyaç duyduğu tüm ürünleri doğrudan sunabilmek gelişimi TTNET’e büyük fayda kazandıracaktır.Sosyal medyanın ütopyasına uygun gelişim TTNET’ e yakışandır..

 5. NETyazar
  29 Haz 2011 3:25 pm

  Merhaba, TTNET, Aralık 2009 tarihinden bu yana sosyal medyayı en aktif olarak kullanan markalardan biri. Sosyal ağları aktif kullanan müşterilerimize bu mecralardan ulaşmak daha kolay ve daha sağlıklı olacağı için yaygın olarak kullanılan sosyal ağlarda (Facebook, Twitter, Friendfeed) ve forumlarda (DonanımHaber, ShiftDelete.Net) destek hizmeti veriyoruz. Ayrıntılı bilgi için http://bit.ly/TTNETDestek sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkür ediyoruz.

Yorum Yapın