ABD’li gazeteci yazar James Surowiecki, Kalabalıkların Bilgeliği (The Wisdom Of Crowds) isimli kitabında, bir konuya kafa yoran bir grup insanın görüşlerinin ortalamasının, gerçeğe çok yakın olduğunu iddia ediyor ve bu pek çok örnekle bunu kanıtlıyor. Örneğin bir ürünün fiyatını tahmin eden 100 kişinin tahminlerinin ortalaması, gerçek fiyata çok yakın oluyor.

Kalabalıkların bilgeliği veya ortak akıl diyebileceğimiz bu işbirliği sayesinde belki de bir insanın tek başına asla başaramayacağı şeyler yapmak mümkün. ABD’de bu ortak akıla örnek olacak güzel bir olay daha yaşandı. Bir bilgisayar oyununa katılan onlarca kişi bilime katkıda bulundu.

Foldit isimli video oyunuyla bilim adamlarının bulmayı başaramadığı enzim bulundu. Bu enzim belki de AIDS hastalığının tedavisinde büyük bir yapı taşı olacak.

Foldit insan proteinlerinin yapısını temel alan bir bilimsel bulmaca oyunu. Teması protein katlama olan oyunun amacı, insan zekasını kullanarak protein yapılarının çözülmesini sağlamak.

En son oyunda, oyunculardan M-PMV adlı bir retroviral enzimi en ideal şekilde oluşturmaları ve enzimin en az enerjiyle faaliyet gösterebilecek duruma getirilmesi isteniyordu. Oynamak için bilimsel açıdan bir birikime sahip olmanın gerekmediği oyunda, enzimin en ideal haline birkaç gün içinde ulaşıldı. Böylece uzmanların üzerinde 10 yıldır çalıştığı enzim kalabalıkların ortak aklı sayesinde en ideal şeklini bulmuş oldu. Bu sonucun AIDS’e karşı kullanılabilecek ilaçlar geliştirilmesi için faydalı olacağı umuluyor.

Enzim gerçekten işe yarar mı? Bunu zaman gösterecek ancak gelecekte internetin sunduğu imkanlar sayesinde bir araya gelen binlerce beyin, ortaya daha iyi işlerin çıkmasını ve bir insan beyninin üstesinden gelemeyeceği sorunların çözülmesini sağlayabilir. Bakalım kalabalıkların bilgeliği bilim dünyasına ne tür katkılarda bulunacak… Sizce kalabalıkların bilgeliğine en çok hangi alanlarda ihtiyaç var?

Kaynak: http://www.futurity.org/science-technology/gamers-succeed-where-scientists-fail/

 

  1. Henüz yorum yapılmamış.
Yorum Yapın