Toplum hayatının öne çıkan tüm detayları, belirli gün ve haftalarda, çeşitli eğlencelerle kutlanır. İster halay çekilsin, ister kafalar kopana kadar sallansın, her daim fonda bir müzik vardır. Adı üzerinde kutlama, müziksiz, çalgısız, danssız olur mu? Olmaz!

Tüm güzel anlarda, tüm özel durumlarda, kutlamalarda, törenlerde, eğlencelerde hatta bazı kültürlerde cenazelerde bile fonda yerini alan “MÜZİK”,  21 Haziran’da kendi gününü kutlamak için çalıyor…

Fransız müzik ve dans yönetmeni Maurice Fleure tarafından düşünülmüş ve Kültür Bakanı Jack Lang tarafından öneri olarak sunulmuş olan Dünya Müzik Günü, 1981 yılında Fransa’da kutlanmaya başlandı. Ardından bu keyifli gün, Almanya, İsviçre, İngiltere, Çin, Hindistan, Malezya, Avustralya, Romanya, Kolombiya ve Filipinler gibi pek çok ülkeye yayıldı ve resmen kabul edildi. Ülkemiz de 2005 yılından bu yana müziğin gününe müzikle eşlik ediyor ve 21 Haziran’da yurdun farklı yerlerindeki konser ve organizasyonlardan yükselen farklı melodiler, kitleleri buluşturmaya devam ediyor!

Ruhun gıdası, insanlığın evrensel dili, matematiğin en keyifli hali, unutulmuş anlara götüren bir zaman makinesi, yalnız anların sadık dostu, kalabalık zamanların eğlence kaynağı olan biricik dostumuz “müzik”, daha yüzyıllarca bizimle birlikte varolacak.

Her coğrafyada, her toplulukta, farklı duyguların ruhumuzdaki farklı tınılarında yeniden şekillenen, bambaşka formları ile sonsuz bir melodiler denizinde bizi sarıp sarmalayan bu ilahi armağan için TTNET Müzik olarak sizi de aramıza davet ediyoruz!

Hayatımızın fonunda hep bizimle olan müzik için bu çok özel günü yine müzikle kutluyoruz! 21 Haziran’da siz de dilediğiniz şarkıları doyasıya dinleyin, sevdiklerinizle paylaşın, kulaklıkları takıp sesi sonuna kadar açın!

Müzik özgürlüktür…

Tadını çıkarın!

21 Haziran Dünya Müzik Günü, darbuka sesi duyunca içi kıpırdayan, kemanla hüzünlenen, yer – zaman ayırmadan kendini ritme bırakabilecek kadar dünyaya ait olan herkese kutlu olsun!

 

  1. Henüz yorum yapılmamış.
Yorum Yapın