Şirketimizin “bilişim toplumu olma” hedefi doğrultusunda, toplumun eğitim seviyesinin yükseltilmesi ve kişilerin iletişim teknolojilerinin sunduğu sosyo-ekonomik gelişim fırsatlarından faydalanılması amacıyla hayata geçirdiği “İnternetle Hayat Kolay” isimli kurumsal sosyal sorumluluk projesi geçtiğimiz ay İzmir Çiğli’de T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın katılımıyla başladı.

İzmir’deki eğitim TIR’ımıza gelen öğrenciler interneti anlama ve öğrenme, e-posta kullanımı, bankacılık işlemleri, sosyal ağlar ve bloglar, görüntülü haberleşme, internette alışveriş ve internette güvenlik konu başlıkları altında bilgi alıyorlar. Proje kapsamında İnternetle Hayat Kolay Eğitim TIR’ı içerisinde oluşturulan 25 kişilik sınıfta her bireyin kullanımına ayrılmış diz üstü bilgisayarlar tahsis edilirken, katılımcılara teknolojideki son gelişmeler, alanında uzman eğitmenlerimiz tarafından aktarılıyor. İnternetle daha önce tanışmamış kişilere internet eğitimi verilmesi hedeflenen projemize, okuma ve yazma bilen, 12 yaşını doldurmuş herkes başvurabiliyor. TIR’ımızda bugüne kadar ev hanımından, lise öğrencisine, yaşlısından gencine birçok profil eğitim aldı ve almaya da devam edecekler.

Eğitime katılan öğrenci profillerinin içinde en renklilerinden biri Mukaddes Sezer. Mukaddes Teyze 72 yaşında; 4 çocuk ve 7 torun sahibi. Daha önce bilgisayar ve internetle hiç tanışmamış.

Mukaddes Teyze, İzmir’deki İnternetle Hayat Kolay TIR’ımızdaki bilgisayarının karşısına oturduğunda, “İnternet ve bilgisayar gayet güzel şeylermiş. Gençlere, torunlarıma hep imreniyordum. Ancak bir gün gelip de sadece tozunu almak için dokunduğum bilgisayarın karşısına oturup, kullanacağım aklıma gelmemişti. Artık uzaktaki akrabalarımı, torunlarımı görebileceğim” diyor ve ekliyor: “Artık yaşlandığım için sokakta meyve sebze satmak yerine internetten satmayı hedefliyorum. Eğitim ufkumu açtı.”

Mukaddes Teyze mis gibi, tazecik meyve ve sebzelerini artık daha çok insanla buluşturacak, çok daha az yorulacak, belki daha çok kazanacak; belki de TIR’da edindiği bilgilerle bir blog sayfası açacak ve 72 yıllık ömrüne sığdırdığı hatıralarını tüm dünya ile sosyal medya üzerinden paylaşacak. Belki de duygu ve düşüncelerini TTNET Blog’ta yayınlayarak, kendi klavyesinden çıkan kelimelerle anlatır bizlere, kim bilir?

Ortada bir gerçek var ki, o da 72 yaşında internet ile tanışan birinin başarı hikayesi, vizyonunun anında gelişmesi ve girişimcilik yönünün ortaya çıkmasıyla yazılmaya başlanacak ve artık Mukaddes Teyze’ye İnternetle Hayat Kolay olacak.

  1. mag
    19 Haz 2012 3:31 pm

    Güzel proje. Başarılar dilerim

Yorum Yapın