İş dünyasında yönetici pozisyonlarında başarılarıyla göz dolduran kadınlar, girişimcilik alanında da farklı başarı öykülerine imza atıyorlar. Girişimci kadınlar her alanda olduğu gibi internet üzerinde de başarılı modeller oluşturmayı ve geniş kitlelere ulaşmayı başarıyor. www.trendyol.com’un kurucusu Demet Mutlu Üçok ve www.anneyiz.biz sitesinin kurucusu Pınar Reyhan kadın internet girişimcilerine iki farklı alanda örnek olacak başarı hikayelerine sahip.

Her gün binlerce kadının heyecan içinde ziyaret ettiği Trendyol.com’un arkasındaki başarılı isim Demet Mutlu Üçok, çok başarılı bir öğrencilik hayatının ardından 20 yaşında üniversiteden mezun oldu. Amerika’da Harvard Üniversitesi’nde MBA yaptı. Dijital pazarlama konusunda uzmanlığını ilerlettiği Japonya ve Amerika’da zamanı az olduğu için sık sık internetten alışveriş yapmak zorunda kalıyordu. Bu ona Türkiye’de yapacağı girişimle ilgili ilham verdi. Döndüğü zaman 300 bin dolar sermayeyle Trendyol’u kurdu.

Trendyol son dönem modası ile başarılı bir pazarlama stratejisini bir araya getirdi ve kadınların temel alışveriş ihtiyaçlarına cevap verebilmeyi başardı. Siteyi diğer alışveriş sitelerinden farklılaştıran, ürünlerin sunumuna gösterdiği özen oldu. Sitede satılan her ürün tek tek mankenlere giydirildi ve kadınlara ürünlerin nasıl durduğuna dair önemli bir öngörü sağlandı. Trendyol şimdi 2 milyona yakın aktif üyesi bulunan, günde neredeyse 10 bin ürünün satıldığı dev bir alışveriş merkezi haline geldi.  Çok güçlü rakipleri olsa da Trendyol halen bu alanda en büyük oyunculardan biri. Bu başarılı site, genç bir kadın girişimci tarafından kurulması açısından Türk kadınları için oldukça önemli bir örnek.

Anne çocuk portalı olarak kurulan Anneyiz.biz ise başarılı ve özenli bir içeriğin internette ne kadar değer gördüğüne önemli bir örnek.  Site, Pınar Reyhan’ın annelik maceralarını anlatmak istemesi üzerine kuruldu. Bebeği olduktan sonra bebeğine bakmak durunda kalarak işine devam edemeyen Pınar Reyhan, elektronik teknolojisi üzerine uzmanlığını da kullanarak kendisine bir site açtı. Site zamanla içerik açısından zenginleşti ve pek çok annenin bilgi ihtiyacına yanıt verecek kapasiteye ulaştı. Sitenin üye sayısı yüz binlere ulaşınca, sitenin ayrıca aylık dergisi de çıkmaya başladı. Ardından Hürriyet gazetesi çatısı altına giren dergi ve site şimdi Türkiye’nin en çok ilgi gören anne-bebek platformlarından biri haline geldi. Platform halen Pınar Reyhan’ın yönetiminde yüz binlerce anneye ulaşmaya devam ediyor.

Önümüzdeki dönemde daha çok kadın girişimci ile tanışacak ve farklı alanlarda “kadın eli”nin nasıl başarılara imza atacağına şahit olacağız. İnternet herkes için fırsatlarla dolu bir dünya…

 1. düğün mekanı
  13 Mar 2012 6:24 pm

  gerçekten bu tür girişimcileri tebrik etmek gerekir,özelliklede bayan olmaları çok önemli tebrikler..

 2. ali
  23 Mar 2012 4:44 pm

  çok tebrik ediyor ve kadın girişimcilere başarılar diliyorum

 3. ücretsiz okey oyna
  23 Mar 2012 4:44 pm

  çok tebrik ederim bayanları

Yorum Yapın