İnternet kullanıcıları, seyahate çıktıklarında veya başka bir ortamda bulunduklarında sürekli iki sorunun yanıtını düşünür: “İnternete nasıl bağlanacağım?” ve “bulunduğum yerde internet paralı mı?” İnternet kullanıcılarının bu sorularına iki şekilde yanıt buldukları da bir gerçek; kablosuz bağlantılar yani WiFi bağlantılar ve 3G mobil modemler… Ücretsiz biçimde; herhangi bir kafede, otelde, iş merkezinde, havaalanı veya terminalde bilgisayarınızı ya da telefonunuzu açıp var olan WiFi seçeneklerini sıralamanız ve sizin için uygun olan bağlantıya tıklamanız yeterli olur.

WiFi bağlantı, internete girmek için bir kablosuz modem ile kişisel bilgisayarınız, akıllı telefonunuz veya tablet bilgisayarınız arasında kurulan bağlantıdır. Günümüzde tüm taşınabilir bilgisayarlar ve akıllı telefonlar genel olarak WiFi destekli olarak üretilmektedir. TTNET WiFi hizmetine erişebileceğiniz başlıca cihazlar arasında notebook/netbook’lar, akıllı telefonlar, tabletler, taşınabilir müzik çalarlar ve taşınabilir oyun konsolları yer almaktadır.

Böylece, bulunduğunuz yerden, sahibi olduğunuz cihaz aracılığıyla kolayca internete bağlanabilirsiniz. Müşterilerine bu kolaylığı sağlamak isteyen işletmeler, kendi WiFi bağlantılarına yalnızca kendi müşterilerinin erişebilmesi için şifre koyarlar. Zaten sıklıkla gittiğiniz mekanlardaki WiFi şifreleri, bağlanılacak mobil cihazlarca güncelleme dışındaki dönemlerde otomatik olarak tanınmaktadır. Bu hizmeti ilk kez kullanacakların ise gittikleri mekanın WiFi yayınını seçmesi ve şifreyi kullanması gerekir. Bu gibi mekana özgü çözümler, pratik olmakla birlikte çok yüksek bağlantı hızı sunmayabiliyor.

Günümüzde dünyanın pek çok ülkesinde yerel internet sağlayıcıları, şehirlerdeki popüler mekanlara kendi kablosuz bağlantı cihazlarını yerleştiriyor. Hotspot da denen bu yerlerde, o hizmet sağlayıcının abonesi iseniz, evinizde ya da işyerinizdeki gibi rahatça internete bağlanabilirsiniz. Abone değilseniz, kredi kartınızla ihtiyacınız kadar kullanım hakkı almanız da mümkün.

Güçlü altyapılar üzerinden hizmet sunan internet servis sağlayıcıları, abonelerine kablosuz internet hizmetini bulundukları ülkelerin dışında da verebilmektedir. Lokal internet servis sağlayıcıların kendi aralarında anlaşarak oluşturdukları network’lere, sisteme üye olan herhangi bir internet servis sağlayıcısının abonesi girdiğinde, kendi ülkesindeymiş gibi kolayca WiFi bağlantısı kurabiliyor. Bu sayede aboneler, dünyanın neresinde olursa olsun, evlerinde ya da işyerlerindeki internet bağlantısının avantajlarını yaşamaya devam edebiliyor.

TTNET, Türkiye’de en geniş WiFi hotspot ağına sahip internet servis sağlayıcısıdır. Uluslararası iPass sistemine üye olan TTNET, abonelerinin yurtdışında da WiFi hizmetlerinden yararlanabilmesine olanak tanıyor. Bu sayede TTNET WiFi ile 100 ülkede 100 binlerce noktada internetle dünyaya bağlanmak mümkün oluyor.

  1. Henüz yorum yapılmamış.
Yorum Yapın