Bilgisayar kullanıcıları birkaç yıl önce yeni bir kavramla tanıştı: Bulut Bilişim. İngilizce’deki “cloud computing” kavramının Türkçesi olan bulut bilişim, teknik adamları çok heyecanlandıran ve kullanmayı çok sevdikleri bir ifade. Bunun nedenini açıklamadan önce, bilmeyenler için bulut bilişim kavramını biraz açalım: Bilgisayar üzerinde herhangi bir şey yapmak için (e-posta göndermek, dosya oluşturmak, saklamak, anlık mesajlaşma vb.) bilgisayarımızda o işi yapacak uygun bir yazılıma ve yeteri kadar veri depolama/işleme kapasitesine ihtiyaç duyarız. Kişisel bilgisayarlarda genellikle günlük işler için yeteri kadar yer vardır ve gerekli yazılımlar da piyasada satılır. Bilgisayar üzerinde yapılan işler arttıkça, bilgisayarın işlemcisi, hafızası ya da elinizdeki yazılım yetersiz kalmaya başlar ve bütün bunlarla baş edebilmek için daha fazla teknik destek gerekir. Bu, özellikle iş için kullanılan bilgisayarlarda sürekli masraf demektir. Bulut bilişim, özetle bilgisayarda yapılan her türlü işlemin sanal bir ortamda, bir bulut üzerinde yapılması ve bu sayede bilgisayarların bu buluta erişimini sağlayan basit cihazlar haline gelmesidir.

Peki ama bulut nedir? Bilişim alanında buluttan bahsedildiğinde sunucular, işlemciler, yazılımlar ve çeşitli sistemlerin internet aracılığıyla birlikte çalışabildiği sanal bir ortam anlaşılır. Bulut bilişim, pek çok karmaşık sistemin belli bir mantık ve düzen altında toplandığı bir yapı sunar ve kullanıcılar internet aracılığıyla bu buluta erişerek, bilgisayarlarında yaptıkları işlemleri bulut üzerinde yapar. Bilişim alanında çalışan şirketler, kullanım kolaylığı, ekonomik ve güvenli oluşu nedeniyle pek çok işlemin bulut üzerinden yapılmasını sağlayan hizmetler sunmaya başladı. Somut bir örnek  olarak tatil fotoğraflarını ele alalım. Dijital kameranızla tatilde fotoğraf çektiniz ve bilgisayarınıza aktardınız. Bazı fotoğraflar koyu çıkmış, ama onları silmek istemiyorsunuz. Bilgisayarınızda bir imaj işleme yazılımı varsa, fotoğrafların rengini düzeltebilirsiniz. Bu fotoğrafları yıllarca saklamak ve dilediğinizde eşe-dosta göndermek de istiyorsunuz. Bilgisayarınızda saklayabilirsiniz ama bilgisayarınız çökerse, çalınırsa ya da dosyalar yanlışlıkla silinirse? Size internete yüklediğiniz fotoğrafları düzeltme, tasnif etme, fotogaleri oluşturma, saklama, dilediğinizde paylaşma imkanı sunan hazır bir sistem (bir web sitesi) düşünün. Dilediğiniz zaman erişebileceğiniz bu sistemi kullandığınızda, işinizi bulut üzerinde yapmış ve saklamış olursunuz. Bilgisayarınızın işletim sistemi, modeli, kapasitesi ne olursa olsun verileriniz hep buluttadır ve dilediğiniz yerden dosyalarınıza erişebilirsiniz.

Teknik adamlar bulut bilişimi sever, çünkü bulut bilişim, belli bir ağa bağlı olarak çalışan farklı bilgisayarlar arasındaki sorunları en aza indirir. Üstelik diğer sistemlere göre oldukça ekonomiktir. Çünkü belli bir işi/işleri yapmak için gereken donanım ve yazılımlar bulut üzerindedir. Eskiden bunları kendi işletmeniz için satın almanız gerekirdi. Bulut bilişimi tercih ettiğinizde, erişim hakkı almanız yani kiralamanız yeterlidir ve bu da satın almaya göre oldukça ucuzdur, hatta bazıları bedavadır.

Günümüzde küçük işletmelerde bilgisayar kullanımı gittikçe yaygınlaşıyor. Asıl faaliyet alanı ne olursa olsun pek çok şirket, en azından e-posta alıp göndermek, basit muhasebe ve müşteri kayıtlarının tutulması gibi işlemlerini bilgisayar aracılığıyla yapıyor. Özellikle küçük işletmelerde bilgisayarda yapılan işlemler için ne kadar az yatırım yapılırsa ve sistem ne kadar basit olursa o kadar tercih ediliyor. Bu nedenle bulut bilişim küçük işletmeler (Türkiye’deki adıyla KOBİ’ler) için idealdir. Bulut üzerinden herhangi bir sisteme dahil olan KOBİ’ler farklı bilgisayarlardan ve farklı lokasyonlardan, diledikleri her an hesaplarına erişebilir. Hatta sistem destekliyorsa, mobil telefonlardan bile işlem yapmak mümkündür. İlk yatırım maliyetini ortadan kaldıran, yedekleme, bakım ve desteğe ihtiyaç duymayan bulut çözümleri arasında müşteri ilişkileri yönetimi (CRM), veri depolama, dosya paylaşımı, iletişim gibi farklı amaçlara yönelik sistemler hem yerli hem de yabancı şirketler tarafından sunuluyor. Geriye sadece şirketinizin ihtiyaçlarına yönelik çözümler arasından birini seçmek kalıyor.

 

  1. Henüz yorum yapılmamış.
Yorum Yapın