1968 yılında, daha internet yokken, hatta çoğu ülkede televizyon yayınları siyah-beyazken Andy Warhol’un bir sergisinin kataloğunda şöyle bir ifade yer alıyordu: “Bir gün herkes 15 dakikalığına ünlü olacak”. 20. Yüzyılın en ünlü ressamlarından biri ve pop-art akımının öncüsü olan Warhol, kuşkusuz çok geniş vizyonu olan biriydi. 1987’de öldüğünde internet toplum genelinde yaygınlaşmamıştı ve sözlerinin bire bir gerçeğe dönüştüğünü görme fırsatı olmamıştı.

“Bir gün herkes 15 dakikalığına ünlü olacak” sözü günümüzde, sahne sanatlarıyla uğraşmayan fakat medya aracılığıyla bir anda ünlü olan sıradan insanlardan bahsedilirken kullanılıyor. Medyada, reality show’lar veya yarışma programlarında görünüp çok kısa zamanda milyonlarca kişi tarafından tanınan, bir anda gündeme oturan sıradan insanları artık kanıksadık. Kısa zamanda elde edilen bu şöhretin arkasını dolduracak bir nitelik olmadığında, gündem değişiyor ve o “ünlü” hemen unutuluyor.


Geniş kitlelere hitap eden bir mecra olan internette, kelimenin tam anlamıyla “herkes” ünlü olma potansiyeline sahip. Özellikle de sosyal medyada beğenilen bir şeyin (resim, video vb.) paylaşılma ve yayılma hızı düşünülecek olursa… Müzik, sinema ya da diğer performans sanatlarıyla uğraşanlar, bu “denemesi bedava” platformda sık sık şanslarını deniyorlar. Youtube, Myspace ve diğer sosyal paylaşım sitelerinde amatör videolarını yayınlayan pek çok kişinin ortak bir amacı var: Sesini duyurmak ve 15 dakika için bile olsa, ünlü olmak.

İnternette gördüğünüz amatör bir video, görüntü veya ses kalitesi bakımından yetersiz olsa da, önyargılı olmamak gerek; çünkü bu tür videolar büyük bir yetenek içeriyor olabilir. Günümüzde gösteri dünyasında kendine henüz bir yer bulamamış, keşfedilmeyi bekleyen yeteneklerin, internet videoları yardımıyla bir yapımcının dikkatini çekmeye çalışması çok sık rastlanan bir durum. Nitekim müzik dünyasının başarılı isimlerinden Lily Allen Myspace, Justin Bieber ise Youtube’da yayınlanan videoları sayesinde yapımcıların dikkatini çekmişti. Yaşı küçük olan Justin Bieber’ın performansını kaydeden annesi, bu videoları kendi dostlarıyla paylaşmak için internete yüklemişti ve oğlunun internette bu kadar beğeni toplayacağını muhtemelen  hiç düşünmemişti.

Popüler müzik yapmadıkları için çok göz önünde olmayan müzisyenler ve alternatif müzik grupları da yaptıkları müziğin meraklılarıyla internette buluşmayı tercih ediyor. Türkiye’de pek yaygın olmayan flamenko müziğiyle uğraşan Öykü ve Berk kardeşler, kayıtlı hiç albümleri olmamasına rağmen flamenko tarzında türkü söyledikleri videolarıyla dikkat çekerek kısa zamanda tanınmıştı. Yine son günlerde sosyal medyada sıkça paylaşılan bir videoda bir genç kız, bir gitarist ve bir kontrabasçıyla birlikte sokakta, bir köşede şarkı söylüyor. Görüntüler, sanki sokaktan geçen biri tarafından el kamerasıyla çekilmiş gibi. Genç kızın sesi çok güzel ve şarkı harika. İzleyenlere hiç tanınmayan bir yetenek hatta yeni bir Edith Piaf keşfettiklerini düşündüren bu video, Zaz takma adıyla bilinen Isabelle Geffroy’a ait. Geffroy Fransa’da tanınıyor ve bir albümü var. Fakat Fransızca şarkı söylediğinden, dünyanın geri kalan kısmına sesini duyurmak için müzikseverlere -viral pazarlamanın en popüler yöntemlerinden biri olan- sosyal medyada paylaşılacak bir video sunuyor. Zaz bu yöntemle Fransa dışında ününü artırmayı başardı ve görünen o ki, şöhreti 15 dakikadan çok çok daha uzun sürecek.

İnternette sizin beğendiğiniz videolar hangileri?

 

  1. büşra tezol
    14 Ağu 2011 9:09 pm

    harika birşey ya kesinlikle denemeye değer bence hemn amatör çekimlere başlamak lazım 😀

Yorum Yapın