Değerli internet kullanıcıları;

Bugün Türkiye’de internetin 19. Yılını kutluyoruz.

TÜBİTAK-ODTÜ (TR-NET) işbirliği ile DPT projesi çerçevesinde Türkiye’nin ilk kez küresel internet ağına bağlanması üzerinden tam 19 yıl geçti. 12 Nisan 1993 tarihinde kullanıma açılan 64 kbit/sn hızındaki bu hat, ODTÜ’den uzun bir süre ülkenin tek çıkışı olarak hizmet verdi ve bu Türkiye’nin internet miladı oldu.

Bir yandan internetin sosyal hayatımızdaki yeri diğer yandan da teknoloji ihtiyaçlarının artmasıyla birlikte daha hızlı internet erişimine sahip olmak kaçınılmaz oldu. 2003 yılında ADSL hizmetinin başlaması ile Türkiye geniş bant internete, gerçek internet deneyimine ‘merhaba’ dedi. İnternet bağlantı kapasitesi ve kullanım oranları arttıkça yeni iş alanları, istihdam sahaları açıldı; daha önce hayatımızda olmayan birçok yenilik kısa zamanda yaşam tarzımız haline dönüştü. Türkiye’nin ADSL’e kavuştuğu 2003 yılında 11,5 milyar dolar olan bilişim geliri, 2011 yılında 34 milyar dolar civarına ulaştı. İnternet sayesinde ulaşılan rakamlar ne kadar ciddi bir büyüme olduğunu ortaya koyuyor. Türkiye’nin internet kullanımında 19 yılda kat ettiği süreç sadece bir başlangıç.

2006 yılında sadece internet servis sağlayıcı olarak hizmete başlayan TTNET kısa sürede internetle birlikte anılan bir şirket olmayı başardı ve Türkiye’nin iletişim ve eğlence şirketi haline geldi. 6 yaşında genç bir şirket olarak bu süre içerisinde birçok yenilikçi uygulamayı hayata geçirdik. Tüm çalışmalarımızı, tüketicilerimizi son teknolojik yeniliklerle buluşturmak ve Türkiye’nin bilgi toplumuna dönüşüm sürecine katkı sağlamak hedefiyle sürdürüyoruz.

Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de önümüzdeki dönemde hız en önemli ihtiyaçlardan olacak. Bugün temel ses ve veri iletişiminin yüzde 40’ı internetten yapılırken, bu oran 2020’de yüzde 90’lara çıkacak. Bu da fiber internetle mümkün olacak. Gelecek fiber internette. Bugün 81 ilimizde erişim altyapısı ve kullandıkları paketleri uygun olan mevcut müşterilerimizi kotasında ve faturasında herhangi bir değişiklik olmadan, otomatik olarak fiber hızında internet kullanımına geçiriyoruz.

IPTV teknolojimiz sayesinde Tivibu platformu üzerinden sunduğumuz yenilikler de sürecek. Tivibu Ev’i daha da interaktif bir platform haline getirmek üzere Sosyal Tivi uygulamasını başlattık. Bu uygulama sayesinde televizyon karşılıklı bir haberleşme aracına dönüşüyor. Bu yıl, iPhone, iPad ve Android telefonları Tivibu Ev platformu için bir uzaktan kumandaya dönüştürdük. Dünyada bir-iki operatörün kullandığı bu uygulamayı Tivibu ile Türkiye’ye biz getirdik.

İnternet üzerinden müzik dinlemenin zahmetsiz ve yasal yolu TTNET Müzik de tercihlerde zirveye oturmuş durumda. Türkiye’nin ilk ve tek dijital oyun platformu Playstore ise kısa sürede oyun tutkunlarının buluşma noktası haline geldi.

Fiber internetle, daha hızlı bir internet altyapısıyla, Türkiye’nin her köşesindeki abonelerimize ulaşıp, Türkiye’yi geleceğe taşıyacağız.

Teknolojiyi sadece uygulayan değil, kurulduğumuzdan bugüne dek Türkiye’de üreten ve ilk kez hizmete sunan bir şirket olarak sorumluluklarımızın bilincindeyiz. Bu konudaki yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyoruz, edeceğiz de…

  1. Henüz yorum yapılmamış.
Yorum Yapın