Sosyal medyanın yaygınlaşmasıyla birlikte mahremiyet konusunda bazı kaygılar ortaya çıktı. Buna rağmen pek çok kişi sosyal medyada her geçen gün daha fazla verisini paylaşırken, firmalar da interneti veri deposu olarak görüyor. Sosyal medyadaki verilerin işlenip, anlamlandırılması da özel bir iş dalı haline geldi. Veri madenciliği (Data Mining) ismi verilen bu çalışmalarla veriler anlamlandırılarak pazarlama ve iletişim amaçlı kullanılıyor.

İnternet o kadar hızlı gelişiyor ki bu konuda yapılacak hukuki düzenlemeler bazen bu gelişmenin hızına yetişemiyor. Uzmanlar konu üzerinde çalışarak daha güvenli bir internet yaratmanın ve en ideal düzenlemeleri yapmanın peşindeler. Avrupa Birliği tarafından da desteklenen MODAP (Mobility, Data Mining and Privacy – Mobilite, Veri Madenciliği ve Mahremiyet) projesi de bu konu hakkında detaylı bir çalışma çıkararak regülasyonlara destek vermek amacını taşıyor.

Koordinasyon ve fikir alışverişi amacıyla yürütülen proje kapsamında 10 AB ülkesi ve Türkiye’den 11 kuruluş dijital iletişimin mahremiyetine yönelik sorunlarıyla ilgili farkındalık yaratmayı ve bir yol haritası çizmeyi amaçlıyor. Türkiye’den Sabancı Üniversitesi’nin liderlik ettiği bu proje çerçevesinde, geçtiğimiz Haziran ayında Sabancı Müzesi’nde “Privacy: Beginning or the End?” (Mahremiyet: Başlangıç mı, Son mu?) başlıklı bir konferans düzenlendi.

Konferansın herkes için önemli çıktıları oldu. Toplantıda mahremiyetin bireysel, toplumsal ve kurumsal boyutları; sınırları ve kapsamı; bilgi ve iletişim platformları ile mahremiyet çıkarları arasında denge kurulması; bireylere dair bilgilerin mahremiyet gözetilerek toplanması, saklanması, kullanılması ve benzeri sorunlar tartışıldı. MODAP projesi kapsamında yapılan konferansta öncelikle en büyük sorun ortaya şöyle kondu: Türkiye’de kişisel verilerin korunması anayasal hak. Ancak mahremiyet ve kişisel veri korunması konusunda düzenlenmiş özel bir yasa halen yok. Bu tür suçlar olduğu zaman, farklı kategoriler altında inceleme yapılıyor.

GPS sayesinde sürekli izlenebilen araçlar, konum bildiren uygulamalar, verdiğiniz yemek siparişlerinin, internette aldığınız herhangi bir ürünün bile takip edilebilmesi, forum, gazete vb platformlarda yazdığınız yazı ve yorumların kayıtlı kalması ve buna benzer pek çok şey esasında kişinin “özeli”ne girmek anlamına geliyor. 

İşte MODAP projesi de hem Türkiye hem de tüm Avrupa ülkeleri için bu tür sorunları saptayarak ideal düzenlemeyi ortaya koymayı amaçlıyor. Bu, şimdilik hiçbir ülkenin tamamen üstesinden geldiği bir konu değil.

  1. Henüz yorum yapılmamış.
Yorum Yapın