Her yıl, Ramazanın gelmesiyle birlikte, ülkemizdeki pek çok alışkanlıkta değişim yaşanır. Ramazan hayatın hemen her alanında kendini hissettirir. Bu yıl bu değişimin internete de yansıdığını verilerle görmüş olduk. TTNET’in Ramazan ayının ilk 10 gününü ele alarak ortaya koyduğu sonuçlara göre Ramazan ayında internet kullanımı önemli bir oranda arttı.

İnternet kullanımı arttığı gibi, kullanımın yoğunlaştığı saat dilimlerinde de Ramazan nedeniyle değişiklik yaşandı. Ramazan’dan önceki günlerde internet abonelerinin interneti en yoğun kullandığı zaman dilimleri gün içinde 14:00- 16:00 arası ve akşamları ise 21:00 -23:00 arası olarak öne çıkıyordu. Ramazan ayının gelmesiyle birlikte internet trafiği 15:00-17:00 saatleri arasında yoğunlaşır hale geldi.

Ramazan’ın gelmesiyle birlikte 15:00-17:00 saatleri arasındaki trafikte, Ramazan öncesinde aynı zaman dilimine göre yüzde 18’lere ulaşan dikkat çekici bir artış yaşanıyor. Bu verilere göre TTNET kullanıcıları iftarı beklerken vakitlerini internette değerlendirmeyi tercih ediyorlar.

Ramazan içinde en çok internet aracılığıyla sunulan eğlence içeriklerine ilgi artıyor. Buna göre Ramazan’da kullanıcılar, yüzde 6,5 oranında daha fazla video seyrediyor. Dosya paylaşımı ve indirmedeki artış ise yüzde 11,9 oranında. İnternette Ramazan ayınca en çok yapılan aktiviteler ise video izlemek, internette sörf yapmak ve sosyal ağlara girmek olarak sıralandı. Sosyal paylaşım ağı Facebook’a ilgi Ramazan ayında yüzde 10,3 oranında artış gösterdi.

Hafta içi veri kullanımında, Ramazan öncesine göre yüzde 7’lik bir artış var. Gündüz saatlerinde ise bu artış yüzde 10’a çıkıyor. Hafta sonunda ise veri kullanımında, Ramazan öncesine göre yüzde 8,7’lik bir artış yaşanıyor. Hafta sonu gündüz saatlerinde ise Ramazan öncesine göre veri kullanımında artış yüzde 10,9’a çıkıyor.

Ramazan ayında veri kullanımın en çok olduğu gün ise hafta içi cuma, hafta sonu cumartesi olarak öne çıkıyor. Ramazan öncesinde hafta içi internete en çok ilgi gösterilen gün perşembeydi. Ramazan öncesinde ve Ramazan boyunca hafta sonu en çok internet kullanılan gün cumartesi haline geldi.

Ramazan ayında TTNET’in sunduğu hizmetlere gösterilen ilgi de arttı. TTNET’in TV izleme olanağı veren Tivibu Web servisine gösterilen ilgi yüzde 11,3 oranında yükseldi. Ramazan ayından itibaren günlük toplam internet veri kullanımının yüzde 2,8’i Tivibu Web servisi için kullanılıyor. Tivibu Web akşam saatlerinde de en çok yoğun ilgiyi gören TTNET servisi. Tivibu Web’den sonra ilginin yükseldiği ikinci TTNET servisi TTNET Müzik.

Ramazan ayında internet trafiğindeki artış illere göre farklılık gösteriyor. Ramazan’la birlikte internete ilgisi en çok artan il Çanakkale. Çanakkalelilerin internet trafiği yüzde 12,6 oranında arttı. Çanakkale’yi yüzde 12,1 oranıyla Edirne, yüzde 12 oranıyla Sinop takip ediyor. Bu rakamlara bakarak iftar saatinin uzamasının internet trafiğinde de artışa neden olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Hayatın bir parçası ve toplumun bir nevi aynası haline dönüşen internetle ilgili bu ilginç veriler, Ramazan ayının Türk toplumu alışkanlıkları üzerindeki etkisini gözler önüne seriyor.

  1. Henüz yorum yapılmamış.
Yorum Yapın