1986 İstanbul doğumluyum. Gültepe Anadolu Teknik Lisesi Makine Ressamlığı, Adnan Menderes Üniversitesi Konstrüksiyon Bölümü mezunuyum.

Kendimi bildim bileli dijital dünya  ile ilgiliyim. İnternetin yaygınlaşmaya başladığı dönemlerde web tasarımına, ilüstrasyona ve türevlerine merak salarak bu alanlarda kendimi geliştirmeye başladım. Maalesef profesyonel bir eğitim alma şansım olmadı. Kendi kendimi bulduğum kaynaklarla belirli bir seviyeye getirdim. İster istemez hızla gelişen bilişim sektörüne yetişmek zor tabii! Bir yerden gelişmeye çalışsanız da mutlaka başka bir yerlerden eksik kalıyorsunuz. Çok istememe rağmen profesyonel bir reklam ajansında ya da akademide kendimi daha fazla geliştirme ve eksiklerimi kapatma şansı bulamadım. İş deneyimlerim bu konuyla ilgili olmayan sektörlerdeydi. İstemediğim bir alanda çalışmak bana her gün daha fazla işkence çektiriyordu. Ama ne kadar rahatsız olursam olayım başka çarem yoktu. İşten arda kalan zamanlarda kendimce projeler geliştirmeye ve sosyal medya hakkında tespitler yapmaya devam ediyordum. Aynı zamanda bir reklam ajansında çalışmak için başvurulara devam ediyordum. Bir gün bir forum sitesinde YDYED projesinin reklamını gördüm ve tıkladım. Okuyup incelediğimde tam aradığım eğitim ve fırsat olduğunu gördüm. Bir heyecanla formu doldurup gönder tuşuna bastım ama karşıma sayfa görüntülenemiyor hatası çıktı. İnat ettim, tekrar doldurdum ama yine aynı hata. Zaten kendimi iyi hissetmediğim, yapmak istemediğim bir işi yaparken elime geçen şansı bile değerlendiremediğimi görmek bozuk olan psikolojimin üzerine iki tokat daha attı.

Aradan geçen zaman içerisinde sevmediğim bir işi yapmama kararı aldım ve istifa ettim. En azından daha fazla boş vaktim olacak, kişisel projelerimle ve keyif aldığım alanla daha fazla ilgilenecektim. Aradan geçen üç haftanın sonunda işsiz, parasız ama aklında bir sürü fikir olan biriydim. Ama maalesef fikirler uygulanmadıktan sonra karın doyurmuyor. İşten ayrılmadan önceki psikolojim yavaş yavaş geri dönmeye başlıyordu. Eğitim almak istiyordum, keyif aldığım alanda çalışmak istiyordum ama maalesef yapamıyordum. Daha sakin düşünmek için kalan son 7 TL ile dışarı çıkıp kendime kahve ısmarladım :) Gelen kahveden iki yudum alıp gerisini bıraktım. İkinci bir kahveyi içecek param yoktu ama bol bol zamanım vardı :) Belirli aralıklarla gelen garson fincana, ben de garsonla göz göze gelmemek için sağa sola bakıyordum. İşte o an hayatımı değiştiren telefon geldi. YDYED programına kabul edildiğim ve gerekli birkaç belgeyi göndermem gerektiğini söylüyordu karşıdaki ses. Telefonu kapattıktan sonra acaba durumumu bilen birisi beni işletiyor mu diye düşündüm. Birkaç aramadan ve TTNET’ten  gelen mailden sonra gerçekten kabul edildiğimi anladım. Eğitimin ilk gününden itibaren ne kadar özen gösterilen bir proje olduğunu anladım. Belki de hayatım boyunca böyle bir organizasyona çok ciddi paralar ödeyerek dahil olabilecektim. Eğitmenlerimizin konulara hakimiyeti ve anlatım tarzı harikaydı. Her derste mutlaka sektörde isim yapmış kişilerle sohbet etme imkanımız, deneyimlerini dinleyebilme şansımız oluyordu. Türkiye’nin çeşitli yerlerinden gelen 60 kişiyle tanışıp sıkı dostluklar kurma şansını da yakalamıştım. Eminim daha fazlasını isteyemezdim. Rüya gibi geçen bir haftada benim için en önemli öğretiler, hiç kuşkusuz kendimi keşfetmek, kendime güvenmek ve imkansız dahi olsa istemekten, yapmaktan ve uygulamaktan çekinmemek oldu. Ne çok eksiğim olduğunu eğitimlerde fark etme şansı buldum, kendimi tamamlanmış hissederek sertifikamı aldım. Artık ayaklarım yere daha sağlam basıyordu. Kendime güvenim en uç noktadaydı. Her şeyin iyi gittiği bir dönemdeydim sanırım. Eğitimlerden sonra karşıma çıkan birkaç fırsatı çok iyi değerlendirip belirli bir miktar paraya sahip oldum. Ardından YDYED eğitimlerinin bana kattığı girişimci ruh ile hedeflerimin en büyüğü olan reklam ajansı projesini hayata geçirip hayallerime bir adım daha yaklaştım ve “Monografi Creative Group”u kurdum. Bundan sonrası ne olur bilmem; batarız ya da çıkarız. Önemli olan bu değil. Önemli olan denemek ve yıkıldığında tekrar doğrulabilmek. Biz eğitimlerde bunu da öğrendik. Kısacası bizde bir donanım vardı ve TTNET bize bu donanımı daha iyi kullanabilmeyi öğretti, bir de ihtiyacımız olan cesareti verdi… Her projede risk vardır ve risk heyecanlıdır :)

Ayrıca  TTNET personeli ve bize yardımcı olan her ihtiyacımızla ilgilenen kısacası bizi eğitimler süresince şımartan herkese sonsuz  teşekkürler…

 1. EMRULLAHKAYA
  13 Eyl 2012 12:06 pm

  TTNET YARATACIYA DESTEK DİYARBAKIRDADA YETENEK ARAMAYA GELMİYECEKMİ

 2. sinan
  15 Eyl 2012 2:38 pm

  bende eğitim almak istiyorum..
  web tasarım ve web programla Dersleri almak istiyorum,
  yardımcı olursanız cok memnun kalırım

Yorum Yapın