İnternet ekonomisi, başarı hikayelerini yaratırken kendine has bir tarz da oluşturdu. Yılların tecrübeli iş adamları, dev firmaları, internette varlık gösteremezken doğum yılları 80’lerden sonra olan gençler bu dünyada kendi başarı öykülerini yazıyor.

Hasan Yaşar da yeni nesil internet girişimcilerinden biri. 1980 doğumlu olan Yaşar, sınavlarla büyümüş, eğitim sistemi nedeniyle sürekli tez çözmüş ve geleceğiyle ilgili en doğru kararı vermek için karmaşık sistemleri anlamaya zorlanmış milyonlarca gençten biri. Son 10 yılın sınavlarını bilenler bilir, sınavı kazanmak ne kadar stresliyse, sınavdan elde edilen puanları en iyi şekilde değerlendirmek için doğru kararı vermek de bir o kadar streslidir.

Tercihler sonucu kazanılan bölüm bazı öğrencileri mutlu ederken bazılarını büyük hayal kırıklığına uğratır. İşte bu beklenmeyen sonuçları azaltmak isteyen Yaşar, öğrencileri son güne kadar baskı altında bırakan bu bilinmezliğe biraz olsun ışık tutmak için bir sistem kurmaya karar vermiş. www.hangiuniversite.com sitesini kuran ve site içine bir simülasyon yerleştiren Yaşar, böylece puan ve tercihler sonucu kazanılması muhtemel üniversiteleri belirliyor. Öğrenciler buna göre en doğru tercih sıralamasını yapıyor ve hedeflerine biraz daha yaklaşıyorlar.

2 yıl önce kurulan Hangiuniversite.com bu kısa sürede 100 bin öğrenciye yol gösteren dev bir rehber oldu. İstatistik bilimin kurallarına göre yapılan değerlendirme sonuçlarına göre, gençler tercihlerini yeniden gözden geçiriyor. Böylece daha gerçekçi tercihlerle, puanını en iyi şekilde değerlendiriyor. Sonuç olarak belki bir senesini kaybetmekten kurtuluyor belki de hedefini yükselterek daha iyi bir üniversiteye kayıt olma şansı yakalıyor.

eTohum’un yatırımcıyla buluşturduğu girişimlerden biri olan Hangiuniversite.com aslında 2005 yılında ortaya çıkan benzer bir fikrin biraz daha geliştirilmiş hali. Üniversite sınavına giren öğrenciler siteye girerek “Tercih Provası” simülasyonuna puanını ve istediği üniversiteleri yazıyor. Tercih Provası onlara söz konusu puanlarla girebilecekleri ve giremeyecekleri üniversiteler hakkında bilgi veriyor.

Hangiüniversite.com gelir modeli olarak reklam ve üyelik sistemini kullanıyor. Öğrenciler siteden ücretsiz olarak üniversiteler hakkında bilgi alabiliyor ve tercihlerini belirtebiliyor. Ancak Tercih Provasını kullanmak için premium üyelik gerekiyor. Bu üyelik için yaklaşık 10 TL’lik bir ücret var. Ödeme, mobil ödemeyle, yani cep telefonu aracılığıyla da yapılabiliyor. Bu ücret karşılığında öğrenci tercih ve puanlarına göre sınav sonucunun yaklaşık sonuçlarını 5 farklı kere görebiliyor.

Alanında bir ilk olan projenin hiçbir eğitim kurumu ile bağı yok. Kullanılan yazılımın maliyeti yüksek olduğu için de projenin karşısına henüz bir rakip çıkmamış.

  1. Henüz yorum yapılmamış.
Yorum Yapın