İnternet ve internete bağlanmayı sağlayan cihazların hayatımızda ne kadar yer tuttuğunu gösteren bir araştırma yayınlandı. Cisco’nun yayınladığı araştırmadan çıkan sonuçlar, internetin hayatımızın nasıl da ayrılmaz bir parçası haline geldiğini bir kez daha gözler önüne seriyor.                                                  

ABD’li pazar araştırma şirketi InsightExpress’e yaptırılan araştırma, 14 farklı ülkeden 30 yaş altı üniversite öğrencileri ve çalışanlarla ilgili sonuçlar ortaya koyuyor.  “Cisco Connected World Technology Report” çalışmasının ikincisi olan bu araştırmaya göre her üç üniversite öğrencisi ve çalışandan biri interneti temel kaynak olarak görüyor. Katılımcıların yarısı için ise internet en önemli kaynaklar arasında yer alıyor.  Katılımcılar arasında internet olmadan yaşayamayacağını düşünenler bile var. Üniversite öğrencilerinin yüzde 55’i ve çalışanların yüzde 62’si internetin “yaşamlarının ayrılmaz bir parçası” olduğunu ifade ediyor.

Araştırmanın ilginç sonuçlarından biri de gençlerin araba ve internet arasında tercih yapmak durumunda kalırlarsa interneti seçeceğini ortaya çıkarması. Gençlerin yüzde 64’ü araba yerine internet diyor.

Gençler için bilgiye ulaşmak açısından da en büyük araç internet ve bilgisayar. Öğrencilerin yüzde 66’sı hayatlarındaki en önemli teknolojinin mobil bir cihaz olduğunu söylüyor. Mobil cihazlar yükselirken TV’ye ilgili ister istemez azalıyor. Küresel olarak 10 üniversite öğrencisinden sadece biri, gündelik yaşamında en önemli teknolojik cihazın TV olduğunu söylüyor.

Bilgiye ulaşma araçları arasında gazetelere gösterilen ilgi seviyesi de gittikçe düşüyor. Ankete katılan üniversite öğrencileri arasında her 25 kişiden sadece biri bilgiye ulaşmak için en önemli aracın gazete olduğunu düşünüyor.

Basılı kitapların durumu da iç açıcı değil. Öğrencilerin yüzde 21’si iki yıldan daha uzun bir süredir okul için gerekenler dışında hiç kitap almamış.

Gençlerin yüzde 40’ı için internet flört etmekten, arkadaşlarla dışarı çıkmaktan veya müzik dinlemekten daha öncelikli. Gençlerin hayatında Facebook’un çok özel bir yeri var. Facebook kullanım oranı öğrenciler arasında yüzde 90’ı aşmış durumda. Yine bu orana yakın miktarda genç her gün hesabını ziyaret ediyor.

Öğrencilerin yüzde 33’ü ise Facebook hesabını günde en az 5 kez kontrol etme ihtiyacı duyuyor. Gençlerin yüzde 27’si Facebook profillerini güncel tutmanın partilere katılmaktan, flört etmekten, müzik dinlemekten veya arkadaşlarla takılmaktan daha önemli olduğunu düşünüyor.  

Kısacası gençler hayatı hızla internete taşıyor. Bu gidişle 10 yıl sonrasıyla bugün arasındaki fark, bugün ile 10 yıl öncesinden çok daha fazla olacak gibi görünüyor. Sizce gelecekle günümüz arasında en büyük farklılıkları hangi alanda göreceğiz?

Kaynak: http://www.cisco.com/en/US/solutions/ns341/ns525/ns537/ns705/ns1120/CCWTR-Chapter1-Report.pdf

  1. Henüz yorum yapılmamış.
Yorum Yapın