Yüksek Hızlı İnternet ekibi olarak sizlere TTNET Blog aracılığıyla Fiber İnternet dünyasını tanıtmak ve yaşanan gelişmeleri aktarmak istiyoruz. Öncelikle ilk makalemizde fiber teknolojisinin tarihçesi üzerine genel bir bilgilendirme yapıp sonraki makalelerde TTNET Fiber hizmetindeki son gelişmeleri sunacağız.

Her Şey Nasıl Başladı?
İletim sağlamada ışıktan yararlanmaya çalışılması 1800’lü yıllara dayanırken, fiber optiğin ortaya çıkışı 1920’li yıllara dayanmaktadır. Kullanımının yaygınlaşması ise son 20 yıl içinde gerçekleşmiştir. Ticari anlamda ilk kez tıp alanında kullanılmıştır. Cerrahi müdahale ile ulaşılamayan yerlerdeki görüntüye ulaşmak için son dönemlerde lazer tedavilerde etkin bir şekilde yer almaktadır.

Fiber Optik

Fiber teknolojisi sadece hız değil, İNTERNET, SES ve IPTV’de kalite açısından da daha yüksek bir hizmet sunduğu için TTNET ürün ve servislerimizin daha etkin anlamda müşteriye sunulmasına olanak sağlar.
Bakır kablo ile iletim hızı 1,5 – 90 Mbps arasındayken fiber optik kablo ile iletim hızı 1 – 1700 Mbps arasındadır.
Fiber Optik kullanım alanları; LAN-WAN network ağları, CATV (Ortak anten sistemi), CCTV (Kapalı Devre Televizyon Sistemi – Güvenlik), SCADA sistemleri, Digital TV, Videophone, Fiber To The Desk, Tıp, Askeri bağlantılar, Video Konferans, Multimedia uygulamaları, FTTX, vb.’dir.

Fiber Optik Kablonun Yapısı

Fiber optik kablonun merkezinde, ışığın içinden geçtiği nüve (core) kısmı bulunmaktadır. Nüve saf camdan yapılmıştır ve esnektir. Çapı 8 ile 100 mikrometre arasında değişir. (İnsan saçı yaklaşık 100 mikrometredir.) Diğer katmanlarıysa kılıf ve koruyucu kaplama katmanlarıdır.

Fiber Optik Kablonun Bakır Kablolara Göre Üstünlükleri

1. Yüksek bant genişliği ve daha az sinyal zayıflaması
2. Malzemesi cam ve plastik olduğu için daha hafif olması
3. Çap olarak elektrik kablosundan kat kat daha küçük olması
4. Bilgiler kolayca yakalanamadığı için bilgi iletiminde daha güvenli olması
5. Gürültüden ve elektromanyetik dalgalardan etkilenmemesi ve elektrik akımı taşımadığı için çarpılma tehlikesinin olmaması
6. Hız düşme sınırı bakır kabloda 110 m iken, fiber optik kabloda 110 km’dir.

Fiber İnternet ve Hiper İnternet Arasındaki İlişki

Hiper İnternet (FTTN ve FTTC) ile Fiber İnternet (FTTB ve FTTH) arasındaki ilişki aşağıdaki gibidir.

hiper_internet

Lokasyon Açılımları

Greenfield Alanlar
Greenfield alanlar bakır şebekenin hiç olmadığı ya da var olan bakır şebekenin kentsel dönüşüm kapsamında tamamen kaldırıldığı alanlar olup sadece Fiber altyapısının bulunduğu alanlardır. Bu nedenle tek seçenek fiber internettir.

Brownfield Alanlar

Brownfield alanlarda ise hem bakır, hem de fiber altyapısı bulunur. Hem DSL hem fiber internet satışı vardır. MTS Servis Verilebilirlik ekranında Greenfield “G”, Brownfield “B” ile gösterilmektedir.

Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle…

  1. Henüz yorum yapılmamış.
Yorum Yapın