TTNET Blog nasıl bir blog?

TTNET Blog; projelerimizi, anılarımızı, hedeflerimizi, çalışanlarımızın farklı bakış açılarıyla kaleme aldıkları yazıları, şirketimizin güncel haberlerini ve çok daha fazlasını bulacağınız bir blog.

TTNET Blog, keyifli editör yazılarıyla zenginleşen, zaman zaman bloggerları yazılarıyla konuk eden, sektördeki gelişmeleri ve yenilikleri ilk elden duyuran bir blog...

TTNET Blog dünyasına hoş geldiniz diyor ve yorumlarınızı bizlerle paylaşmanızı heyecanla bekliyoruz.

İnternette bağlandığınızda ilk olarak ne yapıyorsunuz?

Sonuçlara Bak

Loading ... Loading ...
20 Haziran 2012

Mobil kullanımda kadın erkek farkı

Yazar: Çiğdem Keskin - Sosyal Medya Yöneticisi

Sayısal dünyadaki değişim ve gelişim pazarlamanın eğilimlerini de farklılaştırıyor. Şirketler bütçe planlamalarını yaparken ve bütçe içinde farklı mecralara ayıracakları payları belirlerken bu gelişmeleri de göz önünde bulunduruyorlar.

Reklam yatırımlarında pastadaki payı 2012 yılında artan mecralardan biri kuşkusuz ki mobil mecra.

Bildiğimiz gibi uygulama endüstrisi son hız gelişiyor. Bu mecranın kadın ve erkek tarafından tüketimi de farklı oluyor. Bu konuyu gündeme getirmek ve üzerine konuşturmak amacıyla AppAware tarafından bir araştırma yapılmış.

Araştırmaya AppAware’e kaydolan 20.488 erkek ve 4.133 kadın dahil edilmiş. Ancak dağılım AppAware’e kaydolan kullanıcıların dünya yoğunluklarına göre yapılmamış. Ağırlıklı olarak ABD (%26), Almanya (%12) ve İngiltere’deki (%6) kullanıcıların davranışları incelenmiş.

Erkeklerin ortalama 90, kadınların 70 uygulama yüklemesi yaptığının belirtildiği infografik’te iki farklı cinsin mobil uygulamalardaki farklı kullanımlarına detaylı olarak yer verilmiş.

Bu noktada tüketimi farklılaşan mobil mecrada hedefleme yapmanın, kadın ve erkeklerin mobil aplikasyonlara olan entegrasyonunu dikkate almanın giderek önem kazanacağını söyleyebiliriz.

Türkiye için verilerin ne olduğu merak ederek, sizi infografiği …

15 Haziran 2012

Teknoloji sever babalar

Yazar: Çiğdem Keskin - Sosyal Medya Yöneticisi

“Ben senin yaşındayken!” diye başlayan çok cümle kurarlar…

Hayatta yaslandığınız en sağlam duvar vardır ya, onun ta kendisidirler…

Dev yürekleri, kocaman sevgileri vardır onların…

Bu yazı vesilesiyle dev “yürekli” tüm baba ve baba adaylarının Babalar Günü’nü kutlamayı ve günümüzün teknoloji meraklısı babalarına ait bazı bilgileri paylaşmayı istedim sizlerle.

*TÜİK araştırmasına göre 2011 yılında Türkiye’de erkeklerin % 56.1’i bilgisayar kullanıyor. İnternet kullanım oranı ise % 54.9. 2005 yılında internet kullanım oranı % 9.6’ymış. Nereden nereye…

*Nielsen’in 9200 kişi üzerinde 2010’da yaptığı bir araştırmaya göre, kadınlar genellikle iPhone, erkeklerse Android kullanıyorlar. Kadınların % 31’i iPhone, % 23’ü Android tercih ediyorlar,  Blackberry ve Windows Phone cihazlar da sonraki sırada yer alıyor. Erkeklerin % 32.6’sının tercihi Android, % 28.6’sının ise iPhone. Ancak bu sonuçlar, Android kullanan kadın, iPhone kullanan erkek olmadığı anlamına gelmiyor.

*AppAware’e kayıtlı  olan 20.488 erkek ve 4.133 kadın üyeden toplanan bilgiler ışığında oluşturulan araştırma sonucuna göre, erkekler akıllı telefonlarına Facebook, Twitter, Instagram ve Google Maps gibi ortalama 90 uygulama …

5 Ağustos 2011

İşte geleceğimizi şekillendirecek 10 teknoloji!

Yazar: NETyazar

Teknoloji öyle hızlı gelişiyor ki, gelecek yıllarda neler değişeceğini kestirmek zor. Cisco uzmanları bunu anlayabilmek için kapsamlı bir araştırma yaptılar. Açıklanan sonuçlara göre dünyada internet ve veri paylaşımı arttıkça veri büyüklüğü akıl almaz boyutlara ulaşacak, internet hızı ise milyonlarca kat artacak. Diğer taraftan yenilenebilir enerji kaynakları daha sık kullanılmaya başlanacak, robot kullanımı artarken tıp dünyası da pek çok hastalığı tedavi edebilme yetkinliğine kavuşacak. Cisco’nun baş fütüristi ve teknoloji uzmanı Dave Evans tarafından açıklanan sonuçlara göre dünyayı değiştirecek teknolojilerin başında, nesnelerin interneti geliyor.  İşte liste:

1- Nesneler de internet kullanacak

Daha önceki bir yazımızda yer verdiğimiz Cisco’un araştırmasına göre 2020’de internete bağlı nesnelerin sayısı 50 milyara ulaşacak. (http://blog.ttnet.com.tr/etiket/nesnelerin-interneti/ ) Bu da dünyada kişi başına 5-6 cihazın internete bağlanacağı anlamına geliyor. Şu anda pek çok kişi PC, akıllı telefon, tablet ve televizyon gibi cihazlarla internete bağlanmış durumda. Evans: “Gelecekte veriyi toplayan, ileten, analiz eden ve dağıtan düşük güçlü sensor ağları olacak” …

3 Eylül 2010

Yakınsama ve Hayatımıza Etkileri

Yazar: Murat Kahraman - Interaktif Medya Yöneticisi
Geçmişte ses hizmetleri sadece telekom şirketleri tarafından, TV yayını televizyon kanalları, internet ise internet servis sağlayıcıları tarafından sağlanıyordu. Hızla gelişen iletişim teknolojileri ve yakınsama (convergence) olarak adlandırılan trend sayesinde, iletişimin farklı medyalar aracılığıyla sağlandığı günler çok yakında geçmişte kalmış olacak. Yakınsama nedir? Yakınsama kavramı sayesinde internet, telefon ve TV kombinasyonunun bir arada sunulabildiği; böylece telefon, data ve video ihtiyacına cevap verebilen Üçlü Oyun (Triple Play) sistemine mobil özelliklerin de eklenmesiyle Dörtlü Oyun (Quad Play) ile tanıştık. Yakınsama, Uluslararası Telekom Birliği (ITU) tarafından “geçmişte ayrı teknoloji, piyasa ya da politikalarla tanımlanmış endüstri yapılarını bir araya getiren (entegre eden) teknolojik, hukuki, pazara ilişkin ya da düzenleyici kapasite” olarak tanımlanıyor. Avrupa Komisyonu (Green Paper) ise yakınsamayı farklı şebeke platformları aracılığıyla benzer hizmet çeşitlerinin taşınması ya da telefon, televizyon ve kişisel bilgisayar gibi tüketici aygıtlarının bir araya getirilmesi olarak ifade ediyor.