TTNET Blog nasıl bir blog?

TTNET Blog; projelerimizi, anılarımızı, hedeflerimizi, çalışanlarımızın farklı bakış açılarıyla kaleme aldıkları yazıları, şirketimizin güncel haberlerini ve çok daha fazlasını bulacağınız bir blog.

TTNET Blog, keyifli editör yazılarıyla zenginleşen, zaman zaman bloggerları yazılarıyla konuk eden, sektördeki gelişmeleri ve yenilikleri ilk elden duyuran bir blog...

TTNET Blog dünyasına hoş geldiniz diyor ve yorumlarınızı bizlerle paylaşmanızı heyecanla bekliyoruz.

İnternette bağlandığınızda ilk olarak ne yapıyorsunuz?

Sonuçlara Bak

Loading ... Loading ...
23 Mart 2012

‘Elektronik Yayın’ ile yayıncılığın ve okumanın şekli değişiyor

Yazar: Cenk Yapıcı - Medya İlişkileri Uzmanı

Brand Finance verilerine göre 2012’de dünyanın en değerli markası haline gelen Apple’ın iPad ile açtığı tablet bilgisayar devrimi e-yayıncılığın bir tetikleyicisi, bir yol göstericisi haline geldi. Başarı hikayesinin baş kahramanı iPad’ten sonra onlarca marka ve modelde tablet bilgisayarlar sürüldü piyasaya. Tablet bilgisayarlar uygun içerik ve mobil uygulamalar ile donatılmaya başlandı. Kitap ve dergi okumaya zaman bulamayan, sürekli yanında taşımayı sevmeyen kişiler sahip oldukları tablet bilgisayarlarına yükledikleri uygulamalar üzerinden içeriklere ulaşmaya hatta satın alma yoluna gittiler. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde artık neredeyse her elde, her evde üzerinde uygulamalar çalıştırabilen akıllı bir aygıt mevcut.

Elektronik yayın içeriklerindeki sayıları basılı ortamdakine oranla çok daha hızlı bir artış göstermekte. Matbaanın icadından bu yana yaklaşık 150 milyon çeşit kitap basılmışken, internet ortamındaki belge sayısı günümüzde 200 milyona ulaşmış. Bu rakamın önümüzdeki 10 yılda 800 milyonu aşacağı tahmin edilmekte. Yine yapılan tahminler bizlere internet ortamındaki sayısal nesne sayısının yakın bir gelecekte trilyonlarla ifade edileceği yönünde.…

6 Ekim 2011

Platform Bağımsızlık, FATİH’in Ön Şartı Olmalı

Yazar: Melih Bayram Dede - Teknoloji Editörü

Milli Eğitim Bakanlığı’nın her öğrenciye bir tablet bilgisayar verme projesi olan FATİH, şu sıralarda sektörde en çok konuşulan konuları başında geliyor. Nasıl konuşulmasın ki? FATİH projesinin yaratacağı pazarın büyüklüğü hiç de küçümsenecek gibi değil.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, 12 Haziran seçimlerinde vatandaşlara verdiği önemli vaatlerden biri olan FATİH projesi kapsamında, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın açıkladığına göre, 650 bin okulda öğrencilere ücretsiz tablet bilgisayar dağıtılacak. Ayrıca bütün sınıflama kablolama yapılacak, akıllı tahta, tarayıcı ve yazıcılar kurulacak.

Yine Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’ün beyanatlarına göre, bu projenin hayata geçirilme sürecinde oluşacak sektörün büyüklüğü 7,5 milyar dolar. Devlet Planlama Teşkilatı Bilgi Toplumu Dairesi tarafından derlenen verilere göre, 2011 yılında kamu bilişim harcamaları içinde ayrılan en yüksek pay 496 milyon TL ile FATİH projesinin oldu. Bu rakamlar, projenin büyüklüğü hakkında fikir veriyor.

Proje hem hizmet edeceği amaç, hem de Türkiye bilişim sektörü için ekonomik hareketlilik yaratması için çok yerinde. Şirketlere yerli üretim …

25 Temmuz 2011

Eğitimde Dijital Dünya Devri Başlıyor…

Yazar: Hamza Şamlıoğlu - Konuk Yazar

Yeni hükümetin projelerinden bir tanesi “Eğitimde tablet devri.” Bu proje eğitim sisteminde önemli değişikliklerin sinyallerini veriyor. Henüz net olarak hangi tabletlerin, hangi dijital platformların kullanılacağı belli olmasa da bu yazımda eğitim sektöründe bir devrim niteliği taşıyacak olan tabletlerden bahsetmek istiyorum.

Proje hayata geçirildiği zaman 7 milyar liralık bir katma değer ortaya çıkacağı belirtiliyor. İlk tablet platformları hayata geçirildikten sonra ikinci ve üçüncü nesil tabletler sayesinde eğitim sistemi dijital dünya ile bütünleşecek. Bu büyük bütçelerin tabletlere alınacak reklamlarla finanse edilmesi bekleniyor.

İlk ve orta öğretim için farklı yazılımlar ve farklı eğitim platformları uygulanacak olan tablet projelerinde Milli Eğitim Bakanlığı dev bir eğitim ağı haline getirilecek. Proje tam olarak hayata geçirildiği zaman 15 milyon tablet dağıtılacağı da söyleniyor.

Önümüzdeki yıllarda hayata geçirilmesi beklenilen proje 3. sınıf ve üzeri eğitimlerde kullanılacak. Projenin Türkiye’de üretilmesi ve Türk yazılım sektörüyle birlikte çalışılması ön görülüyor. Yabancı yatırımcıların bu şartlar çerçevesinde projede yer alması planlanıyor.