TTNET Blog nasıl bir blog?

TTNET Blog; projelerimizi, anılarımızı, hedeflerimizi, çalışanlarımızın farklı bakış açılarıyla kaleme aldıkları yazıları, şirketimizin güncel haberlerini ve çok daha fazlasını bulacağınız bir blog.

TTNET Blog, keyifli editör yazılarıyla zenginleşen, zaman zaman bloggerları yazılarıyla konuk eden, sektördeki gelişmeleri ve yenilikleri ilk elden duyuran bir blog...

TTNET Blog dünyasına hoş geldiniz diyor ve yorumlarınızı bizlerle paylaşmanızı heyecanla bekliyoruz.

İnternette bağlandığınızda ilk olarak ne yapıyorsunuz?

Sonuçlara Bak

Loading ... Loading ...
11 Aralık 2013

Bir IPTV platformundan ne beklerim?

Yazar: Atıf Ünaldı - IPTV Derneği Başkanı

Öncelikle IPTV’nin internet televizyonu olmadığını hatırlatarak başlayalım konuya. IPTV için altyapının da sahibi olmanız gerekir. Yani web sitesine birkaç video koymanın terimi değildir IPTV. Bunu unutmamak lazım. Onun ismi “İnternet TV”dir. Connected TV ise Smart TV’lerdeki yazılımla bir TV yapma işidir. OTT kutu söz konusu değilse “ya biz buna da OTT deriz” demekle olmaz.

OTT denince ben televizyonun altında bir kutu ararım…

Bu nedenle IPTV dediğinizde sadece İnternet TV’lerden değil dijital platformlardan bile daha ciddi birşey anlarız. Ciddi bir altyapı işidir.

Tabii tüketici işin bu kısmını bilmez. Onun için televizyon herzaman bakılan ekranın ismidir. O ekrana bakar orada gördükleri ile ilgilenir.

Peki bir seyirci olarak o ekranı daha büyülü hale getirmek için IPTV ne yapmalıdır?

IPTV platformu çok önemli bir avantaja sahiptir. Tuner ve interaktif kanallar bütün diğer platformlarda ayrı yerde işlenirken IPTV’de aynı yerde işlenir. Bu nedenle ben IPTV izlerken, tam bir twitter entegrasyonu beklerim. Gerekirse izlediğim kanalın görüntüsünün …

12 Ekim 2012

Tivibu – IPTV ve Sosyal Tivi Deneyimi

Yazar: Yaman Alpata - TTNET Dijital Medya Pazarlama Direktörü

Televizyon yayıncılığında büyük değişimler yaşanıyor. Dünyada birçok TV platformu ve kanal, klasik yayıncılığı geride bırakarak, kontrolün izleyicide olduğu yeni bir yayıncılık anlayışını benimsemeye başladı. İnternet tabanlı TV yayıncılığı olarak tanımlanan IPTV, geleceğin TV yayıncılığı olarak gösteriliyor. IPTV yayıncılığı dünyada olduğu gibi Türkiye’de de en çok konuşulan konulardan biri haline geliyor.

Geçtiğimiz eylül ayında gerçekleşen Bilişim Zirvesi ve İnteraktif Pazarlama Zirvesi gibi iki büyük etkinlikte IPTV oturumları yapıldı. Son olarak, 9-10 Ekim tarihleri arasında The Marmara Taksim’de düzenlenen  “TV Connect EurAsia East Europe 2012” etkinliğinde, IPTV ve yeni TV yayıncılık teknolojileri tüm yönleriyle konuşuldu. İngiliz kuruluş Informa Telecoms & Media tarafından düzenlenen etkinliğe, Türkiye’den IPTV Derneği de destek verdi. İngiltere’den Rusya’ya, Romanya’dan  Çek Cumhuriyeti’ne dünyadan önemli teknoloji ve iletişim kuruluşlarının temsilcilerinin katıldığı etkinlikte TTNET olarak biz de bir sunum gerçekleştirdik. Oturumda katılımcılara, TTNET’in yeni dönem TV platformu Tivibu’nun Türkiye’de TV yayıncılığına getirdiği yenilikler ve TTNET tarafından geliştirilen Sosyal Tivi uygulamasının özelliklerini …

12 Nisan 2012

“İnternette 19 yılda kaydettiğimiz süreç sadece bir başlangıç”

Yazar: Tahsin Yılmaz - TTNET Genel Müdürü

Değerli internet kullanıcıları;

Bugün Türkiye’de internetin 19. Yılını kutluyoruz.

TÜBİTAK-ODTÜ (TR-NET) işbirliği ile DPT projesi çerçevesinde Türkiye’nin ilk kez küresel internet ağına bağlanması üzerinden tam 19 yıl geçti. 12 Nisan 1993 tarihinde kullanıma açılan 64 kbit/sn hızındaki bu hat, ODTÜ’den uzun bir süre ülkenin tek çıkışı olarak hizmet verdi ve bu Türkiye’nin internet miladı oldu.

Bir yandan internetin sosyal hayatımızdaki yeri diğer yandan da teknoloji ihtiyaçlarının artmasıyla birlikte daha hızlı internet erişimine sahip olmak kaçınılmaz oldu. 2003 yılında ADSL hizmetinin başlaması ile Türkiye geniş bant internete, gerçek internet deneyimine ‘merhaba’ dedi. İnternet bağlantı kapasitesi ve kullanım oranları arttıkça yeni iş alanları, istihdam sahaları açıldı; daha önce hayatımızda olmayan birçok yenilik kısa zamanda yaşam tarzımız haline dönüştü. Türkiye’nin ADSL’e kavuştuğu 2003 yılında 11,5 milyar dolar olan bilişim geliri, 2011 yılında 34 milyar dolar civarına ulaştı. İnternet sayesinde ulaşılan rakamlar ne kadar ciddi bir büyüme olduğunu ortaya koyuyor. Türkiye’nin internet kullanımında 19 …

5 Nisan 2012

Tivibu Ev’in yepyeni platformu: Sosyal Tivi

Yazar: NETyazar

TTNET’in yeni dönem TV platformu Tivibu, Sosyal Tivi uygulamasıyla Türkiye’de bir ilke daha imza attı.

Tivibu’nun Sosyal Tivi uygulaması, televizyon üzerinden sosyal medyanın kapılarını açmanın deneyimini yaşatıyor. Sosyal Tivi, televizyon izlerken aynı anda televizyon üzerinden sosyalleşme imkanı sağlıyor.

Teknolojiyi bilen ve okuyucuları ile gerek sayfalarından gerekse sosyal ağlar vasıtasıyla her an paylaşan blog yazarları ile 3 Nisan 2012 akşamı Bebek House Cafe’de bir Tivibu Sosyal Tivi deneyimleme etkinliği gerçekleştirdik.

Etkinlikte konuşan Dijital Medya Pazarlama Direktörü Yaman Alpata, davetlilere Tivibu Ev sistemi ve üzerindeki uygulamalar hakkında ayrıntılı bilgiler verdi. Alpata’dan sonra söz alan Tivibu Teknoloji Direktörü Burak Evren, Tivibu Ev’in yeni sosyal medya platformu Sosyal Tivi’yi dinleyicilere aktardı.

Etkinliğin sonunda teknoloji blog yazarları ile birlikte, 50.000 aboneyi aşan Tivibu Ev için bir kutlama pastası kesildi.

 

İşte Tivibu Ev’in gelişmiş özellikleri

Seç İzle

Yerli, yabancı filmler, diziler, müzik klipleri, belgeseller ve çizgi filmlerden oluşan zengin video içeriğine istediğiniz zaman …