TTNET Blog nasıl bir blog?

TTNET Blog; projelerimizi, anılarımızı, hedeflerimizi, çalışanlarımızın farklı bakış açılarıyla kaleme aldıkları yazıları, şirketimizin güncel haberlerini ve çok daha fazlasını bulacağınız bir blog.

TTNET Blog, keyifli editör yazılarıyla zenginleşen, zaman zaman bloggerları yazılarıyla konuk eden, sektördeki gelişmeleri ve yenilikleri ilk elden duyuran bir blog...

TTNET Blog dünyasına hoş geldiniz diyor ve yorumlarınızı bizlerle paylaşmanızı heyecanla bekliyoruz.

İnternette bağlandığınızda ilk olarak ne yapıyorsunuz?

Sonuçlara Bak

Loading ... Loading ...
14 Ağustos 2012

“Ramazan’da internet kullanımı” TTNET Erzurum basın toplantısı sonrasında…

Yazar: Lebin Ebru Çokişler - TTNET Kurumsal İletişim Direktörü

12 Ağustos’ta TFF Süper Kupa Final Maç’ı için Erzurum’daydık ve maç heyecanını değerli basın mensuplarıyla birlikte paylaştık.

Maç öncesinde, Genel Müdürümüzün Ramazan’da internet kullanımına dair verileri paylaştığı toplantıya ilişkin bugün basında çıkan haberleri ilgiyle okudum ve siz değerli TTNET Blog okuyucularıyla haberleri toplu olarak paylaşmak istedim.

 

 

Yansımalar ve haberlerde öne çıkan TTNET verileri :

*Türkiye genelinde, Ramazan öncesine göre veri kullanımında yüzde 10 artış meydana geldi. Geçen yıl bu oran yüzde 7 idi. Geçen yıl yüzde 8.7 olan hafta sonu kullanım artışı ise bu Ramazan’da yükselerek, yüzde 11 olarak gerçekleşti.

*TTNET aboneleri Ramazan’dan önce interneti yoğun olarak gün içinde 14:00-16:00, akşamları da 21:00-23:00 saatleri arasında kullanırken, Ramazan’da yoğunluk tıpkı geçen yıl olduğu gibi 15:00-17:00 saatleri arasına kaydı.

*Veri kullanımı en çok artan il Kırklareli oldu. Kırklarelilerin internet trafiği yüzde 15.23 oranında arttı. Onu yüzde 15.21 artışla Yalova ve yüzde 15.14 artışla Edirne takip etti. İnternet trafiğinde en fazla …

16 Ağustos 2011

İftarı Beklerken İnternetteyiz…

Yazar: NETyazar

Her yıl, Ramazanın gelmesiyle birlikte, ülkemizdeki pek çok alışkanlıkta değişim yaşanır. Ramazan hayatın hemen her alanında kendini hissettirir. Bu yıl bu değişimin internete de yansıdığını verilerle görmüş olduk. TTNET’in Ramazan ayının ilk 10 gününü ele alarak ortaya koyduğu sonuçlara göre Ramazan ayında internet kullanımı önemli bir oranda arttı.

İnternet kullanımı arttığı gibi, kullanımın yoğunlaştığı saat dilimlerinde de Ramazan nedeniyle değişiklik yaşandı. Ramazan’dan önceki günlerde internet abonelerinin interneti en yoğun kullandığı zaman dilimleri gün içinde 14:00- 16:00 arası ve akşamları ise 21:00 -23:00 arası olarak öne çıkıyordu. Ramazan ayının gelmesiyle birlikte internet trafiği 15:00-17:00 saatleri arasında yoğunlaşır hale geldi.

Ramazan’ın gelmesiyle birlikte 15:00-17:00 saatleri arasındaki trafikte, Ramazan öncesinde aynı zaman dilimine göre yüzde 18’lere ulaşan dikkat çekici bir artış yaşanıyor. Bu verilere göre TTNET kullanıcıları iftarı beklerken vakitlerini internette değerlendirmeyi tercih ediyorlar.

Ramazan içinde en çok internet aracılığıyla sunulan eğlence içeriklerine ilgi artıyor. Buna göre Ramazan’da kullanıcılar, yüzde 6,5 oranında daha …

1 Temmuz 2011

Türkiye’de İnternet Kullanımıyla İlgili Çarpıcı Veriler

Yazar: Şahin Şen - Operasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı

Türkiye interneti seviyor, hem de çok. Peki ama bu denli geniş bir kullanıcı kitlesi internette ne yapıyor? TTNET’in açıkladığı veriler, Türkiye’de internet kullanım alışkanlıklarıyla ilgili etkileyici bir resim ortaya koyuyor. Bu verilere göre özellikle video izleme ve sosyal medya kullanımı konusunda dünyanın en önde gelen ülkelerinden biriyiz. İnternete gösterdiğimiz yoğun ilgi ve gittikçe gelişen internet altyapısı sayesinde Türkiye internet grafikleri sürekli yükseliyor. TTNET’in paylaştığı tablolar bize Türkiye ve internetle ilgili çok şey anlatıyor.

Türkiye’de 30 milyon kişiye internet hizmeti sunan TTNET, yılın en uzun gündüzü olan 21 Haziran 2011 tarihine özel ilginç veriler ortaya koydu. Bu verilere göre TTNET ADSL aboneleri 21 Haziran 2011 tarihinde 500,00 Gbps‘lık hıza ulaştı. Bu hızla birlikte aynı tarihte toplam internet kullanım miktarı 3.458 TB (Terabayt: 1024 GB = 1 TB) oldu.…

23 Haziran 2011

Türkiye’nin internet ve bilgisayar fotoğrafını çeken araştırma!

Yazar: NETyazar

TTNET, geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiği “PC ve İnternet Penetrasyon Çalışması”nın kırsal kesim ayağını da tamamlayarak sonuçları güncelledi. TTNET adına, IPSOS KMG tarafından kırsalı da kapsayacak şekilde güncellenen araştırma bu konuda gerçekleştirilen en kapsamlı çalışma.

Araştırmanın göze çarpan verilerinden bir tanesi internet kullanım amaçları. Buna göre cep telefonuyla konuşma ortalamasıyla dünya şampiyonu olan Türkiye’nin, interneti de büyük bir ilgiyle kullandığı görülüyor. 30 milyon Türk internet kullanıcısının yüzde 59’u erkeklerden yüzde 41’i ise kadınlardan oluşuyor. Bu kullanıcıların yüzde 77,8’i interneti chat yapmak amacıyla kullanıyor. Zaten sosyal ağlara düşkünlüğümüz ve Facebook’ta geçirdiğimiz zamanın yüksekliği bu verileri destekliyor.

İnternet kullanıcılarının yüzde 54,5’i interneti araştırma yaparak bilgi edinmek ve yüzde 38,1’i e-posta kontrol etmek için kullanıyorlar. İnternetten gazete okumak da gittikçe yaygınlaşan bir alışkanlık haline geliyor. Araştırmaya göre kullanıcıların yüzde 36’sı internete, internet medyasını (gazeteler, haber siteleri) takip etmek için giriyor. Çoğunluğunu 15-35 yaş arası erkeklerden oluşan Türk internet kullanıcıları arasında oyun oynayanların oranı yüzde …