TTNET Blog nasıl bir blog?

TTNET Blog; projelerimizi, anılarımızı, hedeflerimizi, çalışanlarımızın farklı bakış açılarıyla kaleme aldıkları yazıları, şirketimizin güncel haberlerini ve çok daha fazlasını bulacağınız bir blog.

TTNET Blog, keyifli editör yazılarıyla zenginleşen, zaman zaman bloggerları yazılarıyla konuk eden, sektördeki gelişmeleri ve yenilikleri ilk elden duyuran bir blog...

TTNET Blog dünyasına hoş geldiniz diyor ve yorumlarınızı bizlerle paylaşmanızı heyecanla bekliyoruz.

İnternette bağlandığınızda ilk olarak ne yapıyorsunuz?

Sonuçlara Bak

Loading ... Loading ...
20 Haziran 2012

Mobil kullanımda kadın erkek farkı

Yazar: Çiğdem Keskin - Sosyal Medya Yöneticisi

Sayısal dünyadaki değişim ve gelişim pazarlamanın eğilimlerini de farklılaştırıyor. Şirketler bütçe planlamalarını yaparken ve bütçe içinde farklı mecralara ayıracakları payları belirlerken bu gelişmeleri de göz önünde bulunduruyorlar.

Reklam yatırımlarında pastadaki payı 2012 yılında artan mecralardan biri kuşkusuz ki mobil mecra.

Bildiğimiz gibi uygulama endüstrisi son hız gelişiyor. Bu mecranın kadın ve erkek tarafından tüketimi de farklı oluyor. Bu konuyu gündeme getirmek ve üzerine konuşturmak amacıyla AppAware tarafından bir araştırma yapılmış.

Araştırmaya AppAware’e kaydolan 20.488 erkek ve 4.133 kadın dahil edilmiş. Ancak dağılım AppAware’e kaydolan kullanıcıların dünya yoğunluklarına göre yapılmamış. Ağırlıklı olarak ABD (%26), Almanya (%12) ve İngiltere’deki (%6) kullanıcıların davranışları incelenmiş.

Erkeklerin ortalama 90, kadınların 70 uygulama yüklemesi yaptığının belirtildiği infografik’te iki farklı cinsin mobil uygulamalardaki farklı kullanımlarına detaylı olarak yer verilmiş.

Bu noktada tüketimi farklılaşan mobil mecrada hedefleme yapmanın, kadın ve erkeklerin mobil aplikasyonlara olan entegrasyonunu dikkate almanın giderek önem kazanacağını söyleyebiliriz.

Türkiye için verilerin ne olduğu merak ederek, sizi infografiği …

23 Mayıs 2012

Yeni medya düzeninde sayısal yayıncılık

Yazar: Çiğdem Keskin - Sosyal Medya Yöneticisi

15. yy’da Gutenberg maatbaayı icat ederek tek yönlü ve merkez odaklı iletişimin egemen olduğu medya tarihini başlattı. 1990’larda internetin ortaya çıkışmasıyla 500 yıllık medya tarihinde çağ atlandı ve tüm medya araçlarının bir araya geldiği etkileşimli bir platform ortaya çıktı.

Bu süreçte 2011 tam anlamıyla sosyal medya ve mobil pazarlama yılı oldu diyebiliriz. Teknoloji ve sosyal medyanın çarpan etkisi medyayı büyük ölçüde etkiledi ve bir dönüşümün içine soktu. Eskiden iletişim yapıldığında haber bir kez ve tek yönlü olarak konuşuluyorsa artık sosyal medya ile 10 kez ve etkileşimli bir şekilde konuşuluyor. E-dönüşüm çağında birçok alan yeniden form alırken, medya da kendi yeni şeklini bulmaya çalışıyor. Yeni medya düzeninde sayısal yayıncılık giderek gelişiyor.

E-dönüşüme örnekler:

*New York Times gazetesi geçtiğimiz yıl içerisinde dijital abonelik sistemine geçti. Artık internetin olduğu her yerden dergiye erişim sağlanabiliyor. Dergiler masalarda ve raflarda görünmez olarak kalmıyor.

*Guardian’ın web sitesini Mart 2012′den bu yana günde 4 milyondan fazla tekil …

26 Ocak 2012

Televizyonun İnternet Çağı: Tivibu

Yazar: Çiğdem Keskin - Sosyal Medya Uzmanı, Murat Ağdemir - Dijital Medya İçerik Pazarlama Uzmanı

Bilgilendirme grafikleri ya da infografikler; bilgi, veri ve bilgi birikimlerini görsel olarak etkili bir sunumla sergileyen, dikkat çekici grafik tasarımlar.

İnfografik çalışmaları Türkiye’de henüz başlangıç aşamasında. Şirketler yavaş yavaş kendilerine ait veri ve raporlarını infografik olarak yayınlamaya başladılar. Zaman içinde kurumsal infografiklere daha çok rastlayacağımız kesin.

Tivibu platformu için hazırladığımız bu infografikte bilgilerin belli bir zaman akışı içerisinde, belli bir mizah duygusuyla verilmesine dikkat ettik. Dijital dünyada yarattığı interaktif iletişimin en büyük nedeni bizce çalışmanın kolay algılanan bir yapıya sahip olması…

Tivibu’nun 2009′dan bu yana göstermiş olduğu performansa ve IPTV teknolojisine ışık tutan infografik çalışmasının hem Türkçe hem ingilizce versiyonuna ulaşabilirsiniz:

TTNET İnfografik çalışmalarına TTNET Blog’da yer vermeye devam edeceğiz.

 

 

 …