Sosyal medyanın en gözde sitesi olan Facebook, kimi sayfaları etrafında topladığı “hayran” sayısı ile de şaşırtıyor. Büyük küçük pek çok firmanın, TV ve müzik dünyasının ünlülerinin hesap açıp takipçi topladığı ve takipçi sayısına göre popülerliğin ölçüldüğü bir dönemdeyiz artık. Doğal olarak bilgi toplamak için Facebook’a giriyor,  ünlülerin sayfalarına bakıyor ve kimin ne kadar takipçisi olduğuna bakarak fikir edinmeye çalışıyoruz.

Hal böyle olunca Faceook’ta en çok hayranı olan sayfalar da merak konusu oluyor. Sizin için şöyle bir kısa bir araştırma yaptık ve en popüler ilk 10 sayfayı listeledik. Listenin birincisi aslında şaşırtıcı değil. Facebook’un en popüler sayfası yine Facebook. Bu yazı yazıldığı tarihte (19 Ağustos 2011) Facebook sayfasının 51 milyon 113 bin 393 takipçisi vardı. Dünya çapında 700 milyonu aşan kullanıcısı olan Facebook’un hayran sayfasının da bu denli kalabalık olması doğal elbette.

Facebook’un en çok beğeneni olan 2. sayfası ise Texas Hold’em oyununun sayfası. Bu oyunun sayfasını tam 48 milyon 851 bin 474 kişi beğeniyor. Facebook’un en çok hayranı olan 3. sayfası ise bir müzisyene ait.  Dünyaca ünlü ABD’li şarkıcı Eminem, Facebook’ta 45 milyon 790 bin 169 tarafından beğenilmiş durumda. Grammy ödüllü Amerikalı rap sanatçısı, yapımcı ve aktör, asıl adıyla Marshall Bruce Mathers III, Rolling Stone dergisinin Tüm Zamanların En Büyük 100 Sanatçısı listesinde 82 numarada yer almış, ayrıca Vibe dergisi tarafından gelmiş geçmiş en iyi rapçi ilan edilmişti. Facebook’taki popülerliği de boşuna değil.

Popüler Facebook sayfaları arasında 4. sırada ise 43 milyon 946 bin 666 hayranıyla ünlü video paylaşım sitesi Youtube var. Dünyanın en büyük video paylaşım sitesi Youtube, bir günde ortalama 2 milyar gösterim alıyor. Youtube’a her 1 dakikada dünyanın dört bir yanından 24 video yüklenmeye devam ediyor. Büyük bir yayın gücüne sahip olan Youtube’un 10 binden fazla reklam vereni bulunuyor.

Ünlü ABD’li R&B ve pop şarkıcısı Rihanna, 43 milyon 847 bin 820 takipçiyle bu listede 5. sırada yer alıyor. 1988 yılında doğan Grammy ödüllü genç şarkıcı klipleriyle de dikkatleri üzerine çekiyor.

En popüler 6. Facebook sayfası ise yine ABD’li bir şarkıcı olan Lady Gaga’ya ait. 42 milyon 607 bin 932 hayranı bulunan 6 Grammy ödüllü sanatçı, albümleri dünya çapında en çok satan popçulardan biri. Kısa sürede büyük bir başarı yakalayan ve Madonna’nın tahtına aday gösterilen sıra dışı sanatçı, provakatif klipleri ve marjinal tarzıyla dikkat çekiyor.

2009 yılında hayata veda eden efsane şarkıcı Michael Jackson adına açılan sayfa ise 40 milyon 3 bin 163 takipçiyle listenin 7. sırasında. “Pop’un Kralı” olarak tanınan Afro-Amerikalı efsanevi şarkıcı, müzisyen, besteci, söz yazarı, dansçı Michael Jackson’ın albümleri tüm dünyada 750 milyon sattı ve sanatçının ölümünden sonra çıkan Michael isimli albümü de önemli bir satış rakamına ulaştı.

Lübnan asıllı Kolombiyalı şarkıcı Shakira ise 39 milyon 354 bin 604 takipçiyle Facebook’un en popüler sayfaları arasında 8. sırada bulunuyor. Latin Pop ve Latin Rock müzik yapan Grammy ödüllü şarkıcı danslarıyla da hayranlarını büyülüyor.

Listenin 9. sırasında ise ABD’de hazırlanan Family Guy isimli animasyon televizyon dizisi var. 36 milyon 646 bin 332 kişi, Amerikan kültürünü, toplumu, televizyon ve farklı insanlık hâllerini komik ve iğneleyici bir dille anlatan bu diziyi “beğen”iyor.

33 milyon 956 bin 419 takipçiyle ABD’li rock gurubu Linkin Park listemizin 10. sırasında. 2 Grammy ödüllü grup, kurulduğu günden bu yana 50 milyondan fazla albüm satmayı başardı.

  1. Henüz yorum yapılmamış.
Yorum Yapın