Yeni hükümetin projelerinden bir tanesi “Eğitimde tablet devri.” Bu proje eğitim sisteminde önemli değişikliklerin sinyallerini veriyor. Henüz net olarak hangi tabletlerin, hangi dijital platformların kullanılacağı belli olmasa da bu yazımda eğitim sektöründe bir devrim niteliği taşıyacak olan tabletlerden bahsetmek istiyorum.

Proje hayata geçirildiği zaman 7 milyar liralık bir katma değer ortaya çıkacağı belirtiliyor. İlk tablet platformları hayata geçirildikten sonra ikinci ve üçüncü nesil tabletler sayesinde eğitim sistemi dijital dünya ile bütünleşecek. Bu büyük bütçelerin tabletlere alınacak reklamlarla finanse edilmesi bekleniyor.

İlk ve orta öğretim için farklı yazılımlar ve farklı eğitim platformları uygulanacak olan tablet projelerinde Milli Eğitim Bakanlığı dev bir eğitim ağı haline getirilecek. Proje tam olarak hayata geçirildiği zaman 15 milyon tablet dağıtılacağı da söyleniyor.

Önümüzdeki yıllarda hayata geçirilmesi beklenilen proje 3. sınıf ve üzeri eğitimlerde kullanılacak. Projenin Türkiye’de üretilmesi ve Türk yazılım sektörüyle birlikte çalışılması ön görülüyor. Yabancı yatırımcıların bu şartlar çerçevesinde projede yer alması planlanıyor.

Hafif ve Verimli…

Tabletler eğitim sisteminde oldukça verimli kullanılabilir. Örneğin, tarih dersinde Kurtuluş Savaşı’nın anlatıldığını düşünün, kitaplarda bu konu ile alakalı bilgiler verilse de görsel destek çok az sağlanabiliyor.  

Dijital cihazlar sayesinde bu anlatım kolayca zenginleştirilebilir. Bir elektronik kitap okuyucu ya da bir tablet destekli eğitim, öğrencilerin öğrenim düzeyini artıracak görsel ve videolarla zenginleştirilebilir, öğrencilerin öğrenmesini kolaylaştıracak görsel ve videolar konulabilir.

Belki birkaç saniyelik video belki yüksek çözünürlükteki bir harita ile bu konunun tabletler üzerinden sunulması öğrencilerin öğrenme ve eğitim konusunda farklı dünyalara açılması sağlanabilir. Dijital dünyada yapabilecekleriniz hayal gücünüzle sınırlıdır.

Mesela Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’ndaki hareket analizi, Samsun’a ayak basması, Erzurum Kongresi gibi önemli noktaların tabletler üzerinde canlandırmalı haritalar ile görsel olarak öğrenciye sunulması eğitim başarısını büyük bir ölçüde artıracaktır. Kitapların ve basılı haritaların veremeyeceği birçok noktayı elektronik ortamda sunabilirsiniz. Bu da eğitimde büyük fark yaratacak, ezberden çok öğrenme odaklı bir yaklaşım sağlayacaktır.

Bugün, TTNET Vitamin benzeri bir eğitim sunuyor ve bu metot öğrencilerin başarısına olumlu katkılar sağlıyor. Birçok öğrenci eğitim ve öğretimde TTNET Vitamin sayesinde daha verimli eğitim ve öğretim desteği almıştır. İnternet aracılığıyla sunulan bu eğitim sayesinde öğrenciler daha verimli bir şekilde öğrenmekte sesli ve görsel anlatımlar sayesinde eğitimlerini pekiştirebilmektedir.

Öğrenciler sırtlarında ağır kitapları taşımak yerine koltuk altlarına ya da avuçlarında taşıyacakları 600-1500 gram ağırlığındaki cihazları taşımaları büyük bir kolaylık sağlayacaktır. Bu tarz cihazlar hafızaları içerisinde bir kütüphane kadar bilgi ve kitap saklayabilir. Öğrencilerin en büyük sıkıntısı dönem ödevleri için zamanında kütüphanelere gidip kitap fotokopisi ve ansiklopedi kaynağı aramaktır. Öğrencilerin tablet teknolojisiyle bütünleşecek bu eğitim desteği sayesinde elektronik ortamlarda kaynak aramak, araştırma yapmak, ödev hazırlamak hem çok daha verimli ve hem de kolay bir şekilde bilgiye ulaşması sağlanacaktır.

 

Dijital Eğitim Devrimi…

Şuan için bir lüks halinde olan elektronik kitap okuyucular ya da tabletler önümüzdeki yıllarda çok daha uygun maliyetlerde çok daha kolay erişilebilir cihazlar haline gelecektir.

Tabletler ve akıllı cihazlarla birlikte uygulama mağazaları ve uygulama sayıları da artıyor. Dijital eğitim devrimi ile bu uygulama mağazalarının eğitim ve öğretim için de büyük bir kaynak haline geleceğini öngörebiliriz.

Öğrencilerin bu dev dünyada aradıkları bilgiye daha kolay ulaşması ve daha kolay odaklanabilmeleri için özel bir işletim sistemiyle öğrencilerin işine yarayacak veriler topluca sunulabilir. Dijital dünyanın eğitimle bütünleşmesini sağlayacak tablet teknolojisi sayesinde birçok kurum ve kuruluş eğitim yazılımları üzerine eğilecek ve özel sistemler geliştirecektir.

Kullanılacak olan tabletlerin tamamen yerli üretim olması ve 7 milyarlık bir eğitim bütçesi ayrılması Türk yazılım ve elektronik sektörü için büyük bir fırsat.  Hafif, taşınabilir tabletlerin daha uzun pil ömrü sayesinde bir elektrik prizine uzun süre ihtiyaç duymadan çalışabilmesi gibi önemli bir avantajı da var.

Peki Güvenlik?

Kullanılacak olan yazılım ve işletim sistemi platformlarının ne olacağı henüz net değil. Fakat benim beklentim özel işletim sistemleri ve bu sistemler üzerinde yer alan özel yazılımlar yapılması yönünde. Belki bir Linux çekirdeği üzerine Pardus gibi bir işletim sistemi yerleştirilebilir ya da mevcut Android işletim sistemi yazılımcılar tarafından öğrencilerin kullanabileceği bir hale getirilebilir.

Dağıtılacak olan tabletler sadece elektronik kitap okuyucuları (e-reader) tarzında üretilmesi de mümkün. Fakat şuan piyasadaki gelişmiş tablet teknolojisi kullanılıp bu şekilde sistemler kurulacak ise güvenlik konusunu bir kez daha gözden geçirmek gerekecek. Güvenlik için yapılması gereken adımları da göz ardı etmemek gerekiyor.

Öğrencilerin küçük bir kısmının bu bilgi ağını ve güvenlik önlemlerini aşmayı düşünebilecekleri, deneyecekleri hatta başarabilecekleri göz önünde bulundurulmalıdır.

Bakalım eğitimde dijital devrim velilere ve öğrencilere neler getirecek?

  1. Batuhan Apaydın
    25 Tem 2011 5:32 pm

    bu gelişmenin gerçekten başarılı olması için öğretmenlerimizin de kendilerini tablet dünyasına adapte etmesi gerekiyor. ama ben bu konuda pek umutlu değilim. belki yeni nesil öğretmenler ama şimdikiler değil.

  2. murat
    7 Eki 2011 11:11 pm

    kısa zamanda yeni dijital eğitimin yaygınlaşıp standartlaşcağına inanıyorum. Her ne kadar teknoloji karşıtları olsada…

Yorum Yapın