5 Haziran Dünya Çevre Günü için TTNET’in çevreye etkisini ölçtüğümüz bir çalışma gerçekleştirdik. Henüz 3 haftası dolmuş bir TTNET çalışanı olarak ilk ayımda bu çalışmanın sonuçları beni hem mutlu etti hem de ailenin en yeni üyesi olarak gururlandırdı.

Aşağıda sonuçlarını paylaşacağım çalışmaya ilk olarak TTNET Genel Müdürlük Binası’ndan, her gün çalışmaya gittiğimiz ofis ortamından başladım.

Edindiğim bilgilere göre; “akıllı bina” konseptiyle hizmet veren TTNET Genel Müdürlük Binası’nda, doğalgazı, suyu ve elektriği tasarruflu kullanırken, kağıt atıklarını Şişli Belediyesi ve TEMA Vakfı ile paylaşıyoruz, elektrik alımlarımızı Enerjisa’dan yapıyoruz, rüzgar santrallerinde üretilen yenilenebilir enerji kullanımına özen gösteriyoruz.

Bir başka uygulamamız ise TTNET Ormanları. TTNET’in 2011 yılında başlattığı “TTNET Çalışanları ile TTNET Ormanı Doğuyor” projesinde, TTNET çalışanlarına doğum günü hediyesi olarak Konya Karapınar İlköğretim Okulları’nın bahçesinde yetiştirilen sedir ağacı fidanları armağan edildi. 5000’den fazla sedir ağacı fidanıyla yeni bir orman oluşturuldu. TTNET’in diğer ormanı ise Ankara Pursaklar Mevkii’nde yer alıyor; 2 bin 400 sedir ve mavi selvi fidanlarıyla oluşturulan E-Fatura Hatıra Ormanı.

 

 

 

Peki ya müşterlerimiz? Sadece biz, TTNET çalışanları olarak değil, TTNET müşterileri de çevreye duyarlılık konusunda hassas davranıyor. Müşterilerimizin neredeyse yarısı e-fatura kullanarak doğanın korunmasına destek oluyorlar. Sunduğumuz e-fatura hizmeti sayesinde, talimat  veren müşterilerimiz, teşvik amacıyla ilk faturalarında yüzde 10’luk bir indirim kazanıyorlar. TTNET’in e-fatura uygulaması ve kağıt atıklarının geri dönüşümü sayesinde yıllık 1.572 ton kağıt tüketimini önlüyoruz. 1.572 ton kağıt tüketimi, 786.000 kg karbon emisyonu, 290.000 lt yakıt kullanımı ve 2.358 ağaca karşılık geliyor.

Araştırmanın en ilgi çekici kısmı ise TTNET Müzik’in çevreye olan pozitif etkisi. 2011 yılında TTNET Müzik üzerinden 3.7 milyon şarkı indirilmiş. Bu rakam, yaklaşık olarak 370.000 adet CD’ye eşit. İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre, bir CD albümünün kayıt, üretim, paketleme, dağıtım, ulaşım ve promosyon süreci 1 kg CO2 salınımına neden oluyor.  TTNET Müzik sayesinde  internet üzerinden müzik dinleme fırsatı yaratarak CO2 salımını sıfıra indiriyoruz. 370.000 adet CD, 1.800 ağacın emdiği karbon emisyonuna, 1.800.000 milyon plastik torba üretimi için üretilen karbon emisyonuna, 2.6 milyon km. yol (Dünya çevresinde 65 tura eşittir) kat edildiğindeki karbon emisyonuna, 277 hanenin yıllık elektrik tüketiminden kaynaklanan karbon salımına, 120.000 kg. kağıt üretiminden kaynaklanan karbon salımına eşit olduğu görülüyor.

Daha şimdiden önümüzdeki dönemde çevre için yapabileceklerimizi düşünerek heyecan duyuyorum.

  1. Henüz yorum yapılmamış.
Yorum Yapın