Mutfak dostu teknoloji teflonu kim icat etti? Amerika’da bu soruya en popüler cevap NASA. Bu bilgi yanlış olsa da NASA’nın etkisinin uzayın ötesinde ne kadar sivil hayata yansıdığını gösterir. NASA’nın gerçekten günlük hayata yansıyan inovasyonlarının en önde gelenleri arasında, araç ve çocuk koltuklarında basınç emmek için kullanılan köpükler, şok-dondurma metodu, daha gelişmiş yangın söndürücüler, paslanmaya dirençli kaplamalar, duymayı iyileştiren cochlear implantleri, çizilmeye-dirençli-gözlük lens kaplamaları, daha etkili insülin pompaları ve belediyelerin kullanmaya başladığı daha etkili su filtreleme sistemleri yer almakta.

6300 patenti olan ve dünyanın Ar-Ge ve inovasyon konularında öncü kurumlarından olan NASA, 2011 yılında Space Apps isimli bir açık inovasyon inisiyatifi başlattı. NASA, Space Apps yarışmasında, uzay ve gezegenimiz için önemli konularda herkesin katılımına açık inovasyon çağrıları açıyor. 48 saat süren yarışmada dünyanın dört bir köşesinden katılımcılar ilgilendikleri çağrılar için proje geliştiriyorlar. 2013 yılında yarışmaya 83 şehirden 9 bin civarında yazılımcı, tasarımcı ve kaşif 770 öneriyle katılım sağlamış. Bu önerilerden jürilerin en beğendikleri projeler arasında Mars’ta tekrar kullanılabilen bir ıspanak serası, uzaydaki hava durumu bilgileriyle yerel hava durumu bilgilerini bir araya getiren bir proje, uzay istasyonundaki uçuş mürettabatıyla dünyadan iletişimi sağlayan bir mobil yazılım var.

NASA 2014 yılı Space Apps yarışması için de “Uzayda Teknoloji”, “İnsanlı Uzay Uçuşu”, “Asteroidler”, “Uzaydan Dünyayı İzleme” ve “Robotik” konularını seçti. Nasa Space Apps 2014 yarışmasının bir ayağı da TTNET’in ana sponsorluğunda, TAG (Atla Gidelim) ve Sabancı Üniversitesi’nin destekleriyle İstanbul’da Sabancı Üniversitesi’nde düzenlendi. İki yüze yakın kişinin kayıt yaptırtığı Space Apps İstanbul yarışmasında 48 saat sonunda 13 proje oluşturuldu. Bu geniş ve teknik konu yelpazesinde gelişen projeleri değerlendirme görevi de TTNET CTO’su Şahin Şen, TTNET Kurumsal İletişim Direktörü Sinan Cem Şahin, TAG CEO’su Mehmet Gölhan, daha önce Berkeley Üniversitesi’nde uzay bilimleri laboratuarında araştırma yapmış Sabancı Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Profesörü Emrah Kalemci, TÜBİTAK’tan Doç. Dr. İbrahim Özçelik, Booz & Company’den Adel Belcaid ve informatik hukuk uzmanı Avukat Gökhan Ahi’nin oluşturduğu bir jüri tarafından yapıldı.

Jüri, yarışmada Türkiye’yi en iyi donanım kullanımı kategorisinde temsil etmek üzere Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi öğrencilerinin kurduğu Fentek Allstarz’ın “Mission Martian” isimli projeyi seçti. Fentek Allstarz, proje olarak dünyadan kontrol edilebilen, toprak örnekleri toplayabilen, fiziksel engelleri aşabilen ve delme işlemleri yapabilen bir robotun donanım ve yazılımını sundu. Fentek Allstarz’ın vizyonu, dünyada kendileri gibi meraklı ve inovatif gençlerin de Mars’ı dünyadan keşfedebilecekleri donanım ve yazılımları hayata geçirmekti. Türkiye’yi temsil edecek diğer proje Bilkent’in Mars’ta yemek yetiştirmek için yarı otomatik bir sera geliştiren “Project Greenagent” isimli projesi oldu. Greenagent seraları Mars’ta 3 boyutlu basıcılarda basılan parçalardan monte edilip iç basınçla ayakta duracak şekilde tasarlanmış. Halk oylarıyla seçilen proje de 150 dolar altında üretilebilen ve herhangi bir telefon veya tabletten kontrol edilebilen “G9 Basic Rover” oldu. Bu projeler Türkiye’yi küresel olarak temsil ettiler, ancak finale kalamadılar.  Küresel kazananlar önümüzdeki günlerde belirlenip websitesinde anons edilecek.  Projelerle ve yarışmayla ilgili daha fazla bilgiye https://2014.spaceappschallenge.org/ adlı adreste erişebilirsiniz.

Bunun dışında Türkiye’de yüksek oy alan diğer projeler, Asteroidler Çağrısı altında asteroidler arası seyahat için oyun geliştiren 4(3+2+1) isimli grubun “After Dawn” isimli projesi, 11 yaşındaki oğlu ile katılan Asaf Yurdakul’un “Fisheye Projection for 3D Model Space Objects” adlı projesi ve İTÜ Apps takımının geliştirdiği mobil uygulama “Habitory” oldu. Beş proje, ödül olarak Rasberry Pi bilgisayarları kazandılar.

Türkiye inovasyon döngüsünde yolun başında ve Türkiye’de ticarileştirilen çoğu inovasyon dışarıdan ithal ediliyor veya ilham alınıyor. Bölgesel ve küresel özgün projeler çıkarabilmek için bölgesel ve küresel sorunları takip etmek, bu ekosistemlerin oyuncularıyla ilişkiler kurmak gerekiyor.

Bu ekosistemin öncü oyuncularından NASA, inovasyonun öngörülemez, dağıtılmış ve organik olduğuna inanıyor. Deneme ve yanılma olmadan inovasyonun olamayacağını ve bu sebeple deneme ve yanılma fırsatı yaratan inovatif süreçlerin ve platformların önemini savunuyor. İnovatif teknolojileri bulmak kadar bu teknolojilerin uygulama alanlarına yansımasının da önemli olduğu düşünen NASA, teknolojiler ve kullanım alanları arasında uçurumu kısaltmak için Space Apps yarışmasını başlatıyor.

Space Apps gibi açık inovasyon projelerinde destekleyici kurumlar için hemen kısa vadede kâr edilebilecek projeler çıkmayabiliyor. Ancak müthiş bir insan kaynağı geliştirme ve ilişki kurma şansı oluyor. Buralarda tohumları atılan fikir ve ilişkilerin takibinde ve gelişmesiyle NASA’nın önderlik etmekten gurur duyduğu sivil inovasyonlara ciddi katkılar mümkün olabiliyor. Mars’ta ıspanak sera projesi geliştirebilecek yaratıcılıkta girişimcileri yetiştirmek ve geliştirmek için de NASA Space Apps gibi yaklaşımlar, yaratıcılığı destekleyen ortamlar, platformlar ve projeler gerekiyor.

Önümüzdeki günlerde TTNET gibi daha çok kurumun Space Apps projesi gibi ülkemizde yaratıcılık ve inovasyonu destekleyen, küresel ve bölgesel açık inovasyon inisiyatiflerine entegre olan projeler geliştirmesi ve desteklemesi dilekleriyle…

Kutlu Kazancı Hakkında

Kutlu Kazancı, Stanford Üniversitesi’nde mühendislik okuduktan sonra 2000-2005 yılları arasında JPMorgan ve BCP Securities New York ofislerinde yatırım bankacılığı yaptı. Dünya Bankası Endonezya ofisinde venture capital konularında bir yıl çalıştıktan sonra girişimcilik ve inovasyona destek veren Endeavor Türkiye’nin kurucu ekibinde 2006-2008 arasında çalıştı. 2009 yılında beri Endogen adlı firmasında kurumlarda inovasyon, yalın dönüşüm, verimlilik ve motivasyon artırıcı danışmanlıklar veriyor. 2010 yılında Danimarka Türk grup inovasyon ve karar verme platformu firması WeDecide’ı kurucu ortak olarak kurdu. 2011 yılında Galata Melek Yatırım ağında koordinatörlük yaptı. 2012 yılında dünyanın en büyük fikir aşaması teknoloji hızlandırıcısı olan Founder Institute Istanbul Chapter’ını başlattı. 2013 Eylül itibariyle Sabancı Üniversitesi Girişimcilik Kurulu’na inkubasyon ve girişimcilik aktivitelerini koordine etmek üzere direktör olarak katıldı. Ayrıca Optimist Dergisi’nde aylık köşe yazmaktadır.  Robert Kolej Mezunlar Derneği Yönetim Kurulu üyesidir.

 

  1. Henüz yorum yapılmamış.
Yorum Yapın