Ülkemizde her sene düzenlenen Proje Yönetim Kongresi Dinamikler, 1-2 Nisan tarihlerinde İstanbul’da Swissotel The Bosphorus’da gerçekleşti. İstanbul Proje Yönetimi Derneği (İPYD) tarafından hazırlanan kongrenin bu seneki konusu “Çok Uluslu Projeler” idi.

TTNET Proje Yönetim Direktörlüğü (PYD) olarak biz de proje yönetimi süreçlerimizi benzer firmaların katılımcılarıyla kıyaslama şansı yakalamak, yeni proje yönetim trendlerinden haberdar olmak ve çok uluslu projelerdeki yaşanmış deneyimleri dinlemek, bu deneyimlerden kendi proje yönetim süreçlerimizde pay çıkarmak için oradaydık.

Peki  kimler, neler vardı? Neler konuşuldu, neler anlatıldı? Telekom, IT, Finans, İnşaat, Savunma ve Enerji sektöründen 350’nin üzerinde katılımcı vardı. Sunumlara ek olarak bildiriler de yeraldı.

Dinamikler 2011’in konuşmacıları arasında Havelsan CEO’su Dr. Faruk YARMAN, Ulaştırma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Talat AYDIN, The Institute Of Risk Management Başkan Yardımcısı Chris CHARMAN, E-Devlet Danışmanı M. Recep USALAN, Şekerbank Genel Müdür Yardımcısı Tanol TÜRKOĞLU vardı.

Havelsan CEO’su Dr. Faruk YARMAN  tarafından yapılan açılış konuşması, açılış konuşmasına yaraşır türdendi. Bizi gülümsetirken düşündürdü. Biz Türklerin projelere bakış açısını çok güzel bir dille ve yaşanmış örneklerle aktardı. Faruk Bey bir yandan da kısa ama akılda kalıcı mesajlarla dolu bir sunumun örneğini bize göstermiş de oldu. Konuşmanın ardından kiminle konuşsak muhteşemdi benzeri yorumlar duyduk.

Dikkatimizi çeken diğer bir konuşma Şekerbank Genel Müdür Yardımcısı Tanol TÜRKOĞLU’nun yapmış olduğu “Proje Yönetimi ve Kuşaklar” sunumu oldu. Tanol Bey, X kuşağı yöneticilerin Y kuşağı çalışanlarla proje yaparken karşılaşılacakları hakkında ipuçları verdi. X ve Y kuşak proje yöneticileri ve ekip üyelerini  bünyesinde barındıran TTNET olarak bizi de, proje yönetirken insan kaynağı yönetimi alanında kuşak farklarından dolayı neler beklediğini görme fırsatımız oldu.

“Çok uluslu projelere özgü belirsizlikler” konulu bildiri çok ilgimizi çekti, bildiriyi hazırlayan Y. Müh, PMP,PMP-RMP Arpat OMUR ile risk yönetimi metodolojisi hakkında kısa bir görüşme fırsatı da yakaladık. Risk yönetme konusunda hali hazırda çalışmaları devam eden TTNET PYD’ye bu bildiri ışık tuttu. Risk yönetiminde nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda fikir verdi.

Organizasyona gelince… Konuşmacıların zaman sınırlamasına uyamaması ve programın bu yüzden sarkmasından başka bir aksaklık yaşanmadı. Bu yüzden dinlemeyi çok istediğimiz bazı sunumlara katılamadık. Ama yine de bu güzel organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür edip, bir sonraki kongrede proje yönetimindeki bilgilerimize yeni bilgiler katmak, proje yöneticileri deneyimlerini ve yeni trendleri dinleme belki de aktarma fırsatı yakalamak üzere ve  buluşmak üzere diyelim …

Günleriniz projelerle dolsun. :-)

Not : Etkinlik hakkında detaylı bilgiye http://www.dinamikler.org/ adresinden ulaşabilirsiniz.

 

  1. Henüz yorum yapılmamış.
Yorum Yapın