Son günlerin en çok konuşulan teknolojilerinden bir tanesi bulut bilişim. Gartner’ın “on stratejik teknoloji” sıralamasında birinci sırada yer alıyor. Herkes “bulut”tan bahsediyor.

Gartner’ın meşhur “HyperCycle”ında “Peak of Inflated Expectations” adındaki beklenti döngüsünün üstünde yer alıyor. Bulut teknolojilerinin hayatı değiştireceğine dair beklenti çok yüksek.

Peki “bulut” derken gerçekte ne anlama geldiğini ve hangi uygulamaları olduğunu biliyor muyuz?

Citrix tarafından Amerikalılar üzerinde yapılan bir araştırmada çoğu Amerikalı’nın bulut teknolojisini tam olarak anlayamadıkları anlaşılmış.

“Ben hiç bulut bilişim kullanmadım” diyenlerin % 95’i aslında en az bir kere bir bulut bilişim ürününü kullanıyor. Sadece % 22’si bulut bilişimin gerçekten ne olduğunu biliyor. Bulut bilişim konuşulurken dinleyicilerin % 56’sı ne konuşulduğunu bile anlamıyor. Yani tablo biraz iç karartıcı…

Bulutu tarif ederken hep elektrik şebekesinin çalışma şeklini örnek gösterirler. Benim örneğim su şebekesi olacak:

Kuyu yerine şehir şebekesi

Eskiden insanlar su ihtiyacını karşılamak için evlerinin bahçesinde kuyu kazarlar, kendi sularını kendileri çıkarırlardı. Şehirlerin ve teknolojinin gelişmesi ile su şebekeleri kuruldu, kuyular kaldırıldı. Bulutta da aynı mantık geçerli diyebiliriz. Örneğin, bilgisayarınıza bir e-posta programı kurmanıza gerek kalmadı artık. İnternete bağlı bir bilgisayardan online olarak sizin için ayrılmış e-mail alanına erişebiliyorsunuz. Üstelik bu alana bilgisayarınıza ihtiyacınız olmadan her yerden erişmek mümkün!

Bakım belediyenin işi

Eğer bir kuyu kullanıyorsanız suyunuzun temizliği önemlidir. Düzenli aralıklarla temizlemeli, bir sızıntı varsa onu kapatmalı ya da su miktarı azaldıysa yeni bir kuyu açmalısınız. Şehir şebekesinde bu tarz işleri sizin yerinize belediye yapar, siz ekstra zaman, efor, para harcamazsınız. Belediyenin uzman ekipleri su şebekesinde bir sorun varsa gelir ve sizin yerinize sorunu giderir. Bulut bilişimde de bilgisayarınıza herhangi bir uygulama kurmadığınız ve istediğiniz her şeye “online” olarak erişebildiğiniz için bilgisayarınızdaki bir sorundan etkilenmezsiniz. Bir e-posta sunucusunu barındırdığınızda problemlerle bizzat siz uğraşırken bulutta servisi kimden alıyorsanız sorun, onun uzmanlık alanında olur. Sunucu ayarlarını, şifresini bilmenize gerek kalmaz.

Kuyu kazmanın maliyeti çok yüksek

Bahçenize bir su kuyusu kazmak istiyorsunuz. Kazma, kürek, tuğla, çimento, tulumba ya da bir çıkrığa ihtiyacınız var. Ayrıca geneksinimlerinizin doğuracağı maddi eforu da sizin karşılamanız gerekiyor. Su şebekesini tercih ederseniz sadece aylık kullandığınız kadar bir tutarı ödersiniz. Üstelik istediğiniz zaman iptal ettirebilirsiniz. Su kuyusu için yapmadığınız yatırım ise yanınıza kâr kalır. Bulut bilişimde de işyerinize sunucu kurmanızın ücretini bir kerede ödemeniz gerekmez. Sadece kullanacağınız servisin aylık ücretini ödersiniz. Üstelik istediğiniz zaman aboneliğinizden vazgeçebilirsiniz.

Adı üstünde şebeke:

Su şebekesinin bir avantajı da ihtiyacı dengeleyebilmesidir. Çok su ihtiyacı olan biri de, az su kullanan biri de aynı şebekeden su ihtiyaçlarını karşılayabilir. Yeni yapılan evler de rahatlıkla şebekeye dahil edilebilir. Aynı şekilde bulut bilişimdeki dağıtık ve ölçeklendirilebilir yapı, her bir kullanıcının ihtiyacına göre ayarlanabilir.

Özetle su şebekesinin çalışma felsefesini anımsatan her ürüne, bulut bilişim ürünü diyebiliriz. Zaten hayatımızda olan Hotmail, Gmail gibi e-mail servisleri; Facebook, Twitter gibi sosyal medya platformları; Youtube, Dailymotion gibi video platformları aslında birer bulut ürünü.

Bir TTNET Bulutu hizmeti olan NETDİSK ile ilgili detaylı bilgilere www.ttnetbulutu.com adresinde ulaşabilirsiniz.

 

  1. Henüz yorum yapılmamış.
Yorum Yapın