Teknoloji trendleri, birçok alanda büyük etkiler yaratıyor. Bu trendleri baştan görmek, IT yöneticilerinin işini inanılmaz derecede kolaylaştırıyor. Yükselen trendler mercek altında.

Büyük veri ve bulut teknolojisi. Bunlar önümüzdeki yıllarda IT dünyasında önemli bir etkiye sahip olacak olan yeni teknoloji trendlerinden sadece ikisi. Mobilleşme, sosyal ticaret, dinamik mimariler ve siber güvenlik gibi başlıklar da en az büyük veri ve bulut teknolojisi kadar önemli. Yeni nesil teknoloji trendlerini bilmek, IT yöneticilerinin gelecekteki yatırımları için olmazsa olmazlar arasında. IT yöneticileri bu trendler sayesinde, işletmelerini hızlıca yeniden şekillendirip, geleceğin ihtiyaçlarına hazır hale getiriyorlar.

Peki nedir bu yeni trendler? En önemli 10 trende gelin hep birlikte kısaca göz atalım.

Bulut Bilişim

Bulut Bilişim ya da namı diğer “Cloud” günümüzün en sıcak konularından biri. Bu yeni teknolojinin, geleceğin IT mimarisini inanılmaz bir şekilde değiştireceği söyleniyor. Fakat IT organizasyonları bu teknolojiye hala kuşkucu yaklaşıyor. Kapalı, halka açık ve hibrit mimariler derken güvenliğin sağlanması ve bu yapıları kontrol altında tutmak herkesi düşündürüyor. Fakat şöyle bir gerçek var ki, birçok yönetici ve işletme sahibi tüm IT ihtiyacını elektrik prizden almak istiyor. Hiç kimse, sunucu sistemlerle, yazılımlarla ve sorunlarla uğraşmak istemiyor.

Durum böyle olunca sunucu ve depolama sistemleri yeni bir sertifikaya sahip olacaklar. Bulut bilişim sertifikalı sistemler sayesinde işletmeler bulut bilişimi tam olarak işletmelerine entegre edecekler. Birçok geliştirme de özellikle bu alanda yapılacak.

Servis Olarak Sunulan Yazılım (SaaS)

SaaS her ne kadar bulut bilişimin bir parçası olsa da onu ayrı değerlendirmek istedik. SaaS, IaaS’e göre daha kapsamlı ve daha çok ilgi çekici. IaaS, işletmelerde video işlemi için yüksek performans ve Modeling gibi spesifik alanlarda kullanılmasına karşın, SaaS müşterinin işini kolaylaştıracak binlerce uygulamalarda yer alıyor. SaaS, gerek günümüzde gerekse de gelecekte büyük trend olarak görülmeli.

Dinamik IT Mimarileri

Dinamik IT mimarileri, bulut bilişim teknolojisinin en çok ihtiyaç duyduğu değişimler arasında sayılabilir. Buradaki değişim, veri merkezlerini büyük veri, bulut, akıllı cihazlar ve yeni nesil servislere hazır hale getirmek. Hedef, 2015 yılına kadar tüm veri merkezlerine her türlü ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir esneklik kazandırmak.

Böyle bir değişimde, işletmelerin kendi içinde barındırdıkları veri merkezlerine ne kadar ihtiyaçları var sorusu ortaya çıkar. İşletmeler, duygusal tarafı bir kenara bırak, stratejik kararlar almak zorunda kalacaklar. Dinamik mimari stratejileri oluşturan şirketler, ciddi bir avantaj sağlayacaklar. Kendi veri merkezlerini “Hibrit Cloud” teknolojisi ile birleştiren işletmeler domine çözümlere sahip olacaklar. Örneğin günümüzde kullanılan “Print Server” ve “File Server” çözümlerine gerek kalmayacak. Bu sayede de IT maliyeti inanılmaz derecede düşecek.

Büyük Veri

“Big data” ya da “büyük veri”, bilgi ve haberleşme teknolojisinin iş çevrelerinin tüm iş alanlarına girmesinden dolayı, ICT dalının ret edemeyeceği en önemli gelişmelerinden biri. Çok yakın bir zamanda firmaların veri akışları Terabyte hatta Petabyte mertebesine yükselmesinden dolayı, bu verileri işlemek için yeni algoritmalar ve iş modelleri geliştirilmesi şart. Ancak bu yapıldığında verinin işlenmesi, analiz edilmesi ve dağıtılması mümkün olacak. Durum böyle olunca oluşturulan bu bilgiler de aklın alınmayacak büyüklükte bir veri okyanusuna dönüşecek.

Klasik iş analitiği uygulamaları, inanılmaz derecede artan kayıtlı bilgiler karşısında yetersiz kalacaklar. Görüntü ve ses verileri yeni veri kaynaklarının oluşumuna neden olacak. Bunun anlamı veri analiz uygulamaları düzenli ve düzensiz verilerle uğraşması gerekecek.

ERP ve CRM

ERP ve CRM birçok işletmenin omurgası olmuş durumda. Büyük işletmelerin yaklaşık %90’ı kurumsal kaynak planlaması (Enterprise Resource Planning, ERP) yazılımını kullanıyorlar. Müşteri ilişkileri yönetimi (Customer Relationship Management, CRM) de oldukça fazla tercih edilen uygulamalar arasında. İşletmeler, oluşturdukları mimarilere göre bu uygulamaları kullanıyorlar. Buradaki amaç, yönetilebilen düzensizlikleri organize etmek ve miras kalmış sistemlere S-BPM gibi metotlarla esneklik kazandırmak. Bu yapıldığında, oldukça hızlı ve özgün süreç değişiklikleri çok düşük maliyetlerle gerçekleştirilebilecek.

İşletmelerin en büyük sorunu ERP ve CRM’e ödedikleri yüksek ücretler. Önceki zamanlarda işletmenin cirosunun %1’ini tutan ERP yazılımı, günümüzde %0.8’e inmiş durumda. Uzmanlara göre 2017 yılında bu rakam %0.5’e kadar inecek. Maliyetin inmesi ile birlikte işletmeler, farklı projeler için ekstra para kaynaklara sahip olacaklar. Benzer bir durum düşük insan kaynağı ile çalışan ve yüksek işlem yapan şirketler için de söylenebilir.

Mobil Cihaz Entegrasyonu

Büyük IT firmaların maksadı aynı. Binlerce işletme ile iş yapmak yerine, dünya çapında milyarlarca son kullanıcıları hedef aldılar. Milyarlarca mobil cihaz ve kullanılan uygulamalar firmaları ve ICT işletmeleri inanılmaz derecede değiştirdi. Mobil cihazlar artık işletmelerin bir parçası oldu. Mobil cihaz entegrasyonu ile verimlilik arttı ve IT maliyetleri düştü.

Örneğin ARM Limited’in ARM (Advanced RISC Machine) işlemcileri birçok akıllı telefon ve tabletlerde kullanılıyor. Bu işlemciler yüksek performanslı sunucu sistemlerinde de yer almaya başladı. Bu pazarın büyük oyuncusu Intel ilk kes ciddi ciddi endişelendi. Nedeni de, ARM işlemcilerinin oldukça düşük bir fiyata satılması ve esneklik, mobilite ve yenilikleri de beraberinde getirmesi.

 

Mobil Çalışma Alanları ve Uygulamalar

IT organizasyonlarını yıllardır sürekli meşgul eden ve işyerindeki çalışma metodunu değiştiren en önemli faktörlerden biri kuşkusuz mobilite. Dizüstü sistemlerle başlayan ve tablet ve akıllı telefonlarla devam eden iş yapma şekilleri “Kendi cihazını getir” (BYOD) akımının başlamasına neden oldu. Günümüzde, çalışanlar ofiste çalışabilecek bir yerden çok, iş yapabilecekleri bir çalışma alanının oluşturulmasını talep ediyorlar. İstenilen yerden işler takip edilip anında müdahale edilmesi şart. Durum böyle olunca, bu çalışma metodunu destekleyen tamamlayıcı mobil uygulamalar da ciddi bir rol oynuyorlar. Çalışanların buluşacağı ortamlarının yaratılması, çoklu işletim sistemi desteği, veri güvenliği ve önemli verilere erişim oldukça önemli. Bu da ancak profesyonel mobil cihaz yönetimi ve servislerin geliştirilmesiyle gerçekleşebiliyor.

Sosyal Ticaret:  Google, Facebook, Twitter ve Wikileaks gibi sosyal paylaşım sitelerinin ulusları değiştirebildiklerini hepimiz gördük. Sosyal ağlar ve işbirlikleri bu yüzden her yerde tartışılıyor. Birçok işletme, bu haberleşme ağında çaresiz kalıyorlar ve bu sorunu çözmek için yeni metotlar geliştiriyorlar. Sosyal ticaret denildiğinde, Facebook ve Twitter gibi bir yapıdan bahsedilmiyor. İşletmeler, sosyal ticaret adı altında Facebook’taki gibi proje grupları oluşturmak, yazıları ve verileri paylaşmak, Blog’lar oluşturmak ve aktivite günlükleri tutmak istiyorlar. Bu sayede insanların dışardan haberleşme yerine kendi iş yerlerinde haberleşmeleriyle işletmenin veriminin artması planlanıyor.

Kimlik Yönetimi ve Siber Güvenlik:

İnternet ağının sürekli büyümesi ve kişilerin internete oldukça rahat ulaşmaları nedeniyle gizlilik ve hatta kişilerin kimliklerinin bu alanlarda sergilemeleri büyük bir sorun olmaya başladı. Şirketlerin büyüklük oranına göre, kişilerin kimliklerinin ve yetkilerinin çok daha dikkatli yönetilmesi gerekiyor. Kimlik yönetimi, erişim yönetimine çok benziyor. Kişilerin, belli portallere giriş izni sağlandığı gibi, tek girişlik erişim (Single Sign-On, SSO) ve güvenlik poliçeleri oluşturuluyor. Bu yüzden bu işlem erişim yönetimi adını da alıyor. Özellikle günümüzde kullanılan bulut bilişim ve SaaS çözümleri için, kimlik yönetimi olmazsa olmazlar arasında.

Günümüzde, çalışanların işten ayrılması ve erişimlerin kısıtlanması inanılmaz karmaşık olabiliyor. Nerede ne hak verilmiş ve hangi bilgilere ulaşılabiliyor gibi sorular IT yöneticilerinin işini zorlaştırıyor. Bu yüzden de siber güvenlik önlemlerinin alınması şart. Siber güvenlik önlemleri ile, şirketlerin güvenlik riskleri, güvenlik kontrollerinin planlanması ve gerçekleştirilmesi, güvenlik raporunun tutulması ve risklerin sanal ortamda oluşturulması ve yönetilmesini sayabiliriz.

Dijitalleşmek

Özel ve çalışma hayatımız ciddi bir dijitalleşme evrimi geçiriyor. Kablosuz haberleşme teknolojileri, internet ağının büyümesi ve IT pazarının globalleşmesi kullanıcılara yeni imkanlar tanıdı.  Değişim hiç bu kadar hızlı ve durdurulmaz olmamıştı. Makineler arası iletişimin uygulamalarının daha da gelişmesi ile birlikte yepyeni fırsatlar sunulacak. Bu alanda “büyük veri” önemli bir rol oynuyor. “Büyük veri” sayesinde teknolojiler birbirleriyle haberleşebilecek ve bundan dolayı da yeni konseptler ve çözümler doğacak.

Cihazların ve makinelerin akıllanması yeni iş alanları yaratacak. Bunu gören işletmeler, gelecekte pazarın hakimi rolünü oynayacaklar. İş süreçlerinin dijitalleşmesi, ardından da otomasyona bağlanması şart.

Ecevit Bıktım Hakkında

Ecevit Bıktım, Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği ve Marmara Üniversitesi MBA derecelerine sahip. 1997 yılında PC Magazine dergisinde Donanım Editörü olarak çalışmaya başlayan Ecevit Bıktım, 1999 yılında CHIP dergisinde Test Merkezi Koordinatörü ve 2006 yılında da PC Magazine ve EGM dergisinde Genel Yayın Yönetmeni olarak görev yaptı. Çeşitli teknoloji portallarında Genel Yayın Yönetmeni olarak görev yapan Ecevit Bıktım, 2013 yılının Kasım ayından bu yana bünyesinde 4 farklı yayın organı (DonanimGunlugu.com, BT Günlüğü Dergisi, BTGunlugu.com ve kisadalga.com) bulunduran Eylül Medya ortağı olarak çalışmalarına devam ediyor.

  1. Henüz yorum yapılmamış.
Yorum Yapın