Geçtiğimiz yıl kapağına “Web öldü” yazan Wired dergisi mobil uygulamaların yükselişine dikkat çekiyordu. World Wide Web (Web) yani www ile başlayıp bizi internete ve sitelere götüren sistem henüz ölmedi elbette ama karşısında çok ciddi bir rakip var. Mobil uygulamalar… Akıllı telefon ve tablet kullanıcılarının hayatında büyük yer edinen uygulamalar deyince akla artık sadece App Store gelmiyor. Apple’dan sonra BlackBerry, Google, Microsoft, Nokia ve Samsung gibi teknoloji devleri kendi mağazalarını açarak sadece cihaz değil cihazla birlikte yepyeni bir dünyayı, binlerce uygulamayı pazarlamaya başladılar.

Bugün uygulama pazarında en güçlü ve geniş mağazanın sahibi hala Apple. Apple’ın uygulama mağazası App Store’da yaklaşık yarım milyon uygulama var. Apple’ın bu alanda en büyük rakibi olan Google Android mağazasının uygulama sayısı ise 100 bine ulaştı.

Çok yoğun olan insanların elinden düşmeyen akıllı telefonları ve tabletleri gördükçe, mobil uygulamaları taş deneyindeki küçük taşlara benzetiyorum. Bir kabın içine önce küçük taşları koyarsanız büyüklere yer kalmaz, önce büyükleri yerleştirirseniz, büyük taşların arasında kalan boşluklar sayesinde küçük taşlar da aynı kabın içinde kendine yer bulur.

Mobil cihazlar ve uygulamalar sayesinde gün içinde iki işimizin arasında kalan boşluklarda pek çok farklı iş yapabiliyoruz. Akıllı telefon ve tablet kullanıcıları, uygulamalar aracılığıyla internetin ve sahip oldukları cihazın imkanlarını bir arada kullanıyor ve herhangi bir web sitesine girmeden internette geziyor. Hayatı kolaylaştıran mobil uygulamalar arasında gazete ve haber ajanslarının uygulamaları medyayı takip edenler, günlük gazete okuyanlar için özel bir yer tutuyor. Bu sayede yolda, arabada, otobüste, kafede ülke gündeminden haberdar olmak mümkün oluyor. Böylece boşa geçen zamanlar iyi değerlendiriliyor!

Kullanıcılarının sık sık başvurduğu diğer bir uygulama da hava durumuyla ilgili bilgi veren uygulamalar. Bu sayede evden çıkmadan, bilgisayar açmadan hızlıca telefondan hava durumu ile bilgi almak, doğru kıyafetle dışarı çıkmak mümkün oluyor. Bu uygulamalar yazın sıcaktan, kışın soğuktan, yağmurlu havalarda ıslanmaktan koruyor da diyebiliriz!

Yol ve trafik uygulamaları da mobil cihaz kullanıcıları tarafından yoğun ilgi görüyor. Trafik durumuna göre yol değiştirmek veya gidilecek mekana ne zaman ulaşacağını uygulamaya göre hesap etmek mümkün. İstanbul gibi bir şehirde böyle bir uygulama her cebe lazım!

Harita ve navigasyon uygulamaları da yol bilmeyenler için hayat kurtarıcı hizmetler. Şehirlerin gittikçe büyüdüğü, yolların çeşitlendiği bir dünyada sormadan adres bulmak zorlaşırken, harita ve navigasyon cihazları kullanıcıya her an yardımcı olmak için telefonda hazır bekliyor.

Bankacılık uygulamaları da banka şubesi ve ATM’lerin cebe sığdırılmasını ve hizmetlerin her an el altında bulunmasını sağlıyor. İnternet bankacılığına da yeni bir dönem getiren bu uygulamalar sayesinde kullanıcı, yerinden kalkmadan, bilgisayar bile kullanmadan evde, işte, okulda, ofiste para transferi yapıyor, alışveriş için havale yapıyor. Kim bilir bankacılık uygulamaları, anında para hareketi yapmak zorunda olan kaç kişinin yüzünü güldürmüştür?

Türk Hava Yolları da örnek bir mobil uygulama ile kolayca check-in imkanı sunuyor. Kullanıcı hava alanına doğru giderken rezervasyon, mobil bilet alımı, check-in ve biniş kartı işlemlerini tamamlayabiliyor. Geç kalma stresi içindeki biri için hoş bir sürpriz!

Sürekli planları olan ama organize olmakta güçlük çeken biriyseniz ve kalın bir ajandayı yanınızda taşımak güç geliyorsa, mobil mağazalarda birkaç dolara belki de daha ucuza gelişmiş ajandalar mevcut. Bu ajandalar, günü, haftayı, ayı hatta yılı organize etmek için çok pratik çözümler sunuyor. Kolayca not alan, toplantıları sesli olarak da hatırlatan bu uygulamalar kişisel asistan görevi görüyor.

TTNET’in sunduğu “TTNET WiFi Nerede?” uygulaması, hem akıllı telefonlarda hem de tabletler için ev dışında, kullanıcıya en yakın WiFi noktasını veya herhangi bir semtte bulunan tüm WiFi noktalarını gösteriyor. Böylece kullanıcı pek çok önemli noktada hızlı internete kolayca ve çoğu zaman ücretsiz olarak ulaşmak için uzun uzun araştırma yapmak zorunda kalmıyor.

Yine TTNET’in sunduğu Tivibu Cep uygulaması ile mobil cihazlarda yani hem akıllı telefonlarda hem de tabletlerde kesintisiz bir şekilde televizyon izlemek mümkün. Yani dileyen mobil cihazından yolda, kafede, otobüste ister günlük televizyon akışını isterse kaçırdığı veya yeniden izlemek istediği eski programları izliyor. Dileyen TTNET Müzik uygulaması sayesinde müzik de dinleyebiliyor.

Hemen her uygulama mağazasında popüler sosyal medya ağları Facebook ve Twitter’ın da uygulamaları var. Bu uygulamalar sayesinde tek tık ile Facebook, Twitter ve diğer sosyal mecralara ulaşılabiliyor. GSM operatörlerini kullanmadan yazılı ve sözlü haberleşmeye imkan veren mobil uygulamalar da kullanıcıya avantajlar sağlıyor.

Mobil internet, bilgisayar aracılığı ile kullanılan internetten daha farklı ve avantajlı. Bu yeni pazar şaşırtacak kadar hızlı büyüyor. In-Stat firmasının araştırmasına göre 2015’e kadar indirilen mobil uygulama sayısı 48 milyarı bulacak. Yani internetin ceplere uzanan kolu olan mobil dünyaya gösterilen ilgi önümüzdeki dönemde daha da artacağa benziyor. Kullanıcıya bu denli avantajlar sunduğuna göre neden olmasın?

  1. Henüz yorum yapılmamış.
Yorum Yapın