Bence benim yazım girişimcilerin sitesinde yer almayı hak etmiyor…

Gerçi “Yeteneğe Destek Yaratıcı Ekonomiye Destek” projesine katılmadan önce benzer bir şekilde düşünüyordum.

1982 Almanya doğumlu bir Rus subayı ailenin kızıyım. 14 yaşıma kadar 3 ülkede, 14 defa taşındık.

İngilizce öğretmeni olmaya karar verdim ve tüm zamanımı üniversite hazırlıklarına verdim. Okulun son sınıfında farklı İngilizce bölümlerde aynı zamanda tam 5 öğretmenden ders alıyordum. Bu sayede Rusya’da Tver şehrinin devlet üniversitesine sorunsuz girebildim. Fakat 2. sınıftan sonra hayal kırıklığına uğradım çünkü birkaç yıldan beri hazırlandığım bölümün 2 çıkış yolu olduğunu fark ettim; öğretmenlik ya da dil bilim uzmanlığı. Yine de çok ilgi duymama rağmen mükemmelcilik hastalığım gereği, okulda olduğu gibi üniversiteyi de dereceyle bitirdim (Rusya’da okullarda ‘altın-gümüş’ madalya, yüksek okullarda ise ‘kırmızı’ diploma derecesi vardır.)

2002 yılında hâlâ okurken harekete geçip, yurtdışındaki staj imkanlarını araştırmaya başladım. Türkiye’de ağırlıklı Alman misafirleri olan otelde önbüroda staj yaparken aynı departmanda çalışan eşimle tanıştım. Kendisi bana ilk randevuda evlenme teklifi yaptı, iyi ki kabul etmişimJ

10 yıl otelcilik sektöründe çalıştım. Son 5 yılda Limak Grubu’na ait 5 yıldızlı Limak Arcadia Golf & Sport Oteli’nde Misafir İlişkileri Müdürlüğü yaptım. Çok sevdiğim bir işti, inanç ve hırsla yaptığımı düşünüyorum. Ayrıca eski patronum ve otelin yönetiminde çalışan kişiler kendimi geliştirmem için her türlü imkanı verdiler. Fakat belli bir süre sonra misafirperverlik kavramının dışına çıkma ihtiyacı duydum, aynı zamanda klasik pazarlama yöntemlerinin artık yeterli olmadığını düşünüyordum. En azından hayatta ne yapmak istediğimi anladım, fakat nerede böyle bir iş ve patronu bulacağımı kara kara düşünüyordum. 29 yaşındayım, yani bir başlangıç, yeni bir eğitim için biraz geç, ayrıca yıllardır kendimi yabancı dillerimi geliştirmeye ve otelciliğe vermiştim. Yeni iş imkanları araştırırken kariyer.net sitesinde “Yeteneğe Destek Yaratıcı Ekonomiye Destek”  projesinin banner’ını görüp, önce heyecanlandım “Bu proje tam bana göre” diye düşündüm. Sonra dedim ki, hem yaş sınırı 30, hem de kesin benden daha başarılı katılımcılar vardır, ayrıca Rus asıllıyım diye seçilmem. Yine de beklenti ve hayallerimi yazıp, yurtdışına çıktım. 4 Aralık’ta Türkiye’ye dönüp, 12 Aralık’ta işbaşı yapacaktım ve öğrendim ki 5-11 Aralık’ta gerçekleşecek “Yeteneğe Destek Yaratıcı Ekonomiye Destek”  programına davet edilmişim:)

3.600 kişinin arasından seçildiğimi bilmek farklı bir histi. Bize verilen o değerli eğitim, dijital dünyanın duayenleriyle tanışma fırsatı, şimdinin yeni pazarlama tarihini yazan profesyonellerle görüşme… Beni en fazla etkileyen, onca yetenekli, istekli, yönlendirilmeyi bekleyen genç oldu. Türk üniversitesine gitmediğim için Türk gençleriyle tanışma şansım olmamıştı. Türkiye’de bu kadar iş fırsatı olduğunun farkında değildim. İlk düşüncem, “Benim oğlum bu üniversitede okuyacak” oldu J, ikincisi ise “Ben de çok umutsuz bir durumda değilim, okuyabilirim, öğrenebilirim, en büyük hedefim ileride kendi projemi hayata geçirebilirim”. Projenin bana en büyük katkısının bu ilham verici etki olduğuna inanıyorum. Sonraki gelişmeler bunun doğal bir parçası oldu. “Yeteneğe Destek Yaratıcı Ekonomiye Destek” projesinin sertifikası, diğer eğitimlerin duyuruları sosyal medyada paylaşıldıkça çevrem arttı, otelçilik dışında iş teklifleri almaya başladım.

TopHotels.ru adlı Rusya turizm pazarında faaliyet gösteren portalda reklam bölümünün Media Travel Türkiye Satış Pazarlama Müdürü oldum. Böylece hem turizm bilgilerim hem de dijital pazarlamaya hissettiğim ilgi bir araya geldi. Eğitimlerle kendimi hâlâ geliştirmeye devam ediyorum.

“Yeteneğe Destek Yaratıcı Ekonomiye Destek” projesinde aldığım eğitimlerle aldığım diğer eğitimler beni sektör değiştirmeye cesaretlendirdi. Bunun için TTNET çalışanlarına ve Sayın Tahsin Yılmaz’a teşekkür ederim.

 

  1. ergün yiğit
    5 Tem 2012 2:01 pm

    başarıya giden yolda her zaman engeller çıkacaktır,ancak bu engelleri yılmadan aşacağına eminim.hayallerini bu hırsla gerçeğe dönüştüreceğine ve bu eğitimlerle yılmadan başarıya ulaşman dileğiyle..

Yorum Yapın