Akıllı telefonlar tüm cep telefonu satışları içinde önemli bir yer tutuyor. Pazar araştırmaları akıllı telefon satışlarının her yıl iki basamaklı olarak arttığını ve artışın devam edeceğini gösteriyor. Böyle giderse, belki de önümüzdeki beş-altı yıl içinde akıllı telefon olmayan bir cep telefonu hiç tercih edilmeyecek.

Akıllı telefonları kolayca internete bağlanabildikleri ve bilgisayarlarımızı evde ya da iş yerinde bıraksak da bize yokluğunu aratmadıkları için tercih ediyoruz. Nöbetçi eczane mi lazım? Telefonunuzdan bakabilirsiniz. Yola çıkacaksınız, trafik durumunu mu öğrenmek istiyorsunuz? Telefonunuza bakmadan yola çıkmayın. Otobüste, vapurda canınız mı sıkıldı? Hemen telefonunuzdan bir oyun seçin.

Cebimizde taşıdığımız akıllı telefonların “akıllı” olarak adlandırılmasının sebebi hiç kuşkusuz mobil şebekenin ve internetin işlevsel ya da eğlenceli hale gelebilmesini sağlayan mobil uygulamalar. Mobil uygulamaların çoğu, bir internet sayfası üzerinden erişebileceğiniz bilgi ve hizmetleri sunar. Örneğin bankacılık işlemleri, bilgi sorgulama, arama yapma, grafik gösterme, televizyon izleme, oyun oynama vb. Normalde internet tarayıcısı üzerinden yapabileceğiniz bu işlemleri, ekranları küçük olduğundan akıllı telefonlardaki tarayıcılarda yapmak pek pratik değil. Bu nedenle farklı işlevler için çeşitli mobil uygulamalar geliştiriliyor.

Mobil uygulamaların bazıları kullanıcılara ücretsiz sunuluyor. Örneğin bir banka, müşterilerinin bankacılık işlemlerini dilediği zaman, dilediği yerden rahatça yapabilmesi için bir mobil uygulama üretiyor ve farklı akıllı telefonlar için farklı versiyonlarını (Android, Symbian, iOS vb.) ücretsiz olarak sunuyor. Aynı şekilde televizyon kanallarının çoğu da izleyicilerinin yayınlarını farklı mecralardan izleyebilmesi için ücretsiz mobil uygulamaları sunuyor.

Paralı olarak sunulan mobil uygulamaların fiyatları ise, genellikle 0.99 dolar ile 9 dolar arasında, kullanıcının önemsemeyeceği rakamlar. Oyun, turistik rehber, konum bazlı bilgi uygulamaları gibi, kullanıcının hayatını kolaylaştıran ya da eğlendiren uygulamalar, paralı olmalarına rağmen hızla yaygınlaşıyor. Bu konuda verilebilecek en iyi örneklerden biri, iPhone için geliştirilen ama daha sonra diğer akıllı telefonlar başta olmak üzere farklı mecralar için farklı versiyonları üretilen Angry Birds (Kızgın Kuşlar) oyunu. Çok kısa zamanda fenomen haline gelen, çizgi filmlerinden maskotlarına kadar pek çok yan ürünü satışa sunulan Angry Birds’ün 2010 yılı sonunda toplam indirilme (download) sayısı 140 milyonu geçti.

Angry Birds’ün başarısı diğer uygulama geliştiren şirketlerin de pek çok yeni uygulamayı pazara sunmasını ve daha fazla tanıtım yapmasını sağladı. Mobil operatörler ve uygulama geliştiriciler arasında yapılan bir araştırma, 2009 yılında 2 milyar dolar olan mobil uygulama pazarının hızla büyümekte olduğunu ve 2013 yılında 15 milyar dolara ulaşacağını öngörüyor. Uçamayan ve sürekli çiftlikteki domuzlara saldıran bu asabi kuşlar, ortalığın tozunu dumana katmış görünüyor… Ne dersiniz?

 

NOT: Pazar verileri Gartner ve IDC’nin raporlarından derlenmiştir.

  1. Henüz yorum yapılmamış.
Yorum Yapın