Yoğun ve yorgun bir günün ardından artık dinlenmek istiyor, yatağınıza uzanıyorsunuz. Başucunuzdaki dokunmatik bir panelden tek bir dokunuşunuzla,  evinizin ışıkları yavaşça kapanıyor.  TV, DVD,  kablosuz internet, kapılar, pencereler, perdeler, garaj kapıları otomatik olarak kapanıyor.

Koruma alarmı devreye giriyor. Eve gelmeden küvetin dolmasını ya da kahvenin hazır olmasını istiyorsunuz. Tatilde ya da bir iş seyahatindesiniz ama acaba çıkarken gaz ocağını kapattınız mı, ütüyü nerede bıraktınız? Aniden endişe ediyorsunuz. Eşiniz de, siz de çalışıyorsunuz ve evdeki çocuğunuz bakıcınıza emanet. Çocuğunuzu merak ediyorsunuz. Yazlığınız acaba bıraktığınız halde sizi bekliyor mu? Yaşadığımız evleri büyük bir değişim bekliyor. 

Her türlü elektronik ev aletinin,  akıllı ev teknolojisi sayesinde birbirleri ile dijital iletişim kurabilmesi mümkün oluyor.  İnternet ve akıllı ev teknolojisi yaşam biçimlerini daha kolay, kontrol edilebilir ve daha eğlenceli bir hale getiriyor. Günlük yaşamda birtakım rutin işlerin veya eşzamanlı birden fazla işin akıllı cihazlarda programlanarak istenilen zamanda kendi kendine yapılması da mümkün olabilecek. Evin güvenliğinin uzaktan yönetilebilen bir güvenlik sistemi ile kontrol altında olması,  evdeki enerji ve zaman tasarrufu ile hayatı daha kolay ve konforlu bir hale dönüştürecek.

Akıllı ev teknolojileri; evde, özellikle mutfak ve oturma odası için ön planda olsa da aslında evin tüm bölümlerinde uygulanabiliyor. Ev ihtiyaç listesinin takibinin ve hatta bu ihtiyaçların satın alınmasının, evin buzdolabının yeni görevleri arasına girmesine, mikrodalga fırınların mutfakta çocuklar dolaşırken çalışmayı reddetmesine ya da mikrodalganın buzdolabı ile iletişime geçip en hızlı ve sağlıklı bir akşam yemeği menüsünü önermesi ne dersiniz?

Gelecekte hemen hemen tüm beyaz eşyalar; kablolu-kablosuz ev ağları ve internet üzerinden akıllı ev teknolojisinin avantajlarından yararlanabilecekler. Bu teknoloji ile elektronik cihazların birbirleri ile iletişim kurmaları tüketiciler için olduğu kadar üreticiler için de faydalı bir yol olarak değerlendiriliyor.

Kablosuz ev ağları, internet ve akıllı ev teknolojisinin entegrasyonu, özellikle yaşlı ve engelli kişiler için de faydalı olabilir. Akıllı ev teknolojisi, giderek kullanımı güçleşen ve karmaşık hale gelen her türlü beyaz eşya, elektronik cihazlar ve karmaşık kablolama ihtiyaçlarına da çözüm üretilebilir. 

Avrupa’da son 20 yıldır kullanılan akıllı ev teknolojileri,  ülkemizde de inşaat sektörünün hızla gelişmesi ve yüksek teknolojiye olan merakımız ile beraber hızla yaygınlaşmaya başladı. Şimdilik geliştirilen çözümler, güvenlik ve konfor odaklı. 

Akıllı ev teknolojileri ve internet ile yapılabilecekler neredeyse sınırsız, her türlü konfor sadece kullanıcıların hayal gücü ile sınırlı. İşte bunlardan bazıları:

 • İnternet üzerinden veya telefon ile evinizi dışarıdan arayıp kombinizi ve klimanızı çalıştırılabilir, alarmınızı devreye alıp, devreden çıkarabilirsiniz. Tatildeyken bahçeniz sulanabilir; gaz, su ve elektrik kesilebilir.

 

 • Hizmetçi ve çocuk bakıcısının eve giriş çıkış saatleri takip edilebilir. IP kameralar ile izlenebilir, görüntüler kaydedilebilir.

 

 • Eve geliş, evden ayrılış, yatma ve uyanma, romantik ortam, enerji tasarrufu gibi kişiselleştirilmiş butonlar ile evin tüm ışıkları, ısısı, kapıları, perdeleri,  elektriği, suyu, gazı, TV, müzik seti ve alarm ayarları evden ya da uzaktan internet ile kolaylıkla ayarlanabilir.

 

 • Hırsıza karşı caydırıcı bir önlem almak için, internet üzerinden sanki siz evdeymişsiniz gibi ışıklar açılıp-kapatılır.
 • Rüzgara ve yağmura göre pencereler, perdeler açılıp kapatılabilir. Bahçe sulaması yapılır, yağmur yağdığı zaman sulama yapılmaz.

 

 • Acil tıbbi yardım butonu ile hastane acil servisleri ve yakınlara telefon ile haber verilebilir. Acil durumlarda; yangın, hırsız, gaz kaçağı, su basması durumunda size haber verebilir.

 

 • Deprem anında odaların, çıkış güzergahlarının, koridorların ışıklarını açar; elektriği, gazı keser.

 

 • Ortam içersindeki nem seviyesini istenilen oranda tutar, otomatik olarak klimayı çalıştırır.

 

 • Geceleri evdeki bebek ağlamaya başladığı zaman sistem otomatik olarak odanın ışığını yakabilir.

 

Önümüzdeki 30-40 yıl için pek çoğu şehirlerde yaşayan tahmini dokuz milyarlık bir dünya nüfusu tahmin ediliyor. Bu demektir ki daha da küçük evlerde yaşamamız gerekecek. Daha az enerji ihtiyacı duyan hatta kendi ürettiği enerjiyi kullanabilen, çevreci, daha da akıllı evler bizleri bekliyor. Kullanıcılarına maksimum interaktif seçim hakkı tanıyan, her yerde dokunmatik, estetik seçimler sunan, sabit ya da mobil her türlü elektronik cihazda kullanılabilen daha akıllı evler…

twitter/ictlead

 1. hasan dağlı
  19 Oca 2012 5:49 pm

  hikaye… daha bir iphone almak için ıkınan ben, bunlara nasıl para yetiştireceğim…

Yorum Yapın