Türkçeye artırılmış gerçeklik, yanal gerçeklik, zenginleştirilmiş gerçeklik ya da desteklenmiş gerçeklik olarak çevrilebilen Augmented Reality, yakın geleceğimizde büyük yer tutması beklenen ve pek çok teknolojiyi bir araya getiren yeni bir teknolojinin adı.  Arttırılmış gerçeklik teknolojisinin temelleri 1950’li yıllarda atılsa da bilgisayar teknolojilerinin gelişmesi ve 3 boyutlu çalışmaların artmasıyla son dönemlerde hızlı bir yükseliş içine girdi. (http://bit.ly/oXnRxB)

Sanal gerçeklik ile gerçek dünyayı birleştirmeyi başaran bu teknoloji sayesinde algılarımıza bir yenisi ekleniyor. Bir nesneyi incelediğimizde 5 duyumuzla edinemeyeceğimiz bilgileri artırılmış gerçeklik sayesinde alabiliyoruz. İşte bu nedenle bu teknolojiye 6. his teknolojisi diyenler de var.

Artırılmış gerçeklik teknolojisi sayesinde bir nesne okutularak onunla ilgili pek çok veri bilgisayara alınıyor ve yorumlanan veriler 3 boyutlu ve interakif grafiklerle, seslerle veya videolar aracılığıyla gösterilmeye başlıyor. (http://bit.ly/mVQqsD) Örneğin bir ekranda bir spor karşılaşması izlenirken, ekranın üzerinde 3 boyutlu bir grafikte karşılaşmanın skoru belirebiliyor.

Son zamanlarda uygulaması özellikle bilgisayar oyunlarında ve reklamlarda görülen artırılmış gerçekliğin pek çok kullanım alanı var. Bunlardan en önemlisi sağlık alanı. Örneğin gelecekte doktorlar röntgene veya tomografiye gerek kalmadan bu teknoloji ile hastanın 3 boyutlu resimlerini çekecekler ve iç hastalıklarıyla ilgili önemli veriler elde edilebilecekler. 

Artırılmış gerçekliğin bir diğer kullanım alanı da karmaşık makinelerin tamiri. Çok karmaşık makine, robot vb cihazlar hakkında verileri yazılı veya 3 boyutlu grafikler halinde gösteren bu teknoloji, özellikle mühendislere büyük kolaylıklar sağlama potansiyeline sahip. 

Artırılmış gerçekliği zamanla sokakta, alışveriş merkezinde, evde, mutfakta her yerde göreceğiz. Örneğin bir müzede eserlerin hemen üzerinde 3 boyutlu olarak bilgiler alacağız. Mutfakta fırının veya buzdolabının özellikleri veya kullanma kılavuzu kapağın üzerinde belirip kaybolacak. Yani artırılmış gerçeklik sayesinde bireysel ve kamusal hayat bilgi açısından “derin” hale gelecek. 

Kaynak:  http://www.cs.unc.edu/~azuma/ARpresence.pdf

  1. Henüz yorum yapılmamış.
Yorum Yapın